Plany emerytalne RRSP
Plany emerytalne RRSP
Emeryci powinni mieć na względzie przyszły dochód po zapłaceniu podatków.
System podatkowy jest pełen niespodzianek. Jak podatnik przejdzie już na emeryturę to zwykle dopiero wtedy dowiaduje o pułapkach zastawionych na niego. Jedną z nich jest tzw. clawback. Jak sama nazwa wskazuje, że jest to coś nieprzyjemnego. Otóż rząd ustalił progi podatkowe, przy osiągnięciu których następują nieprzyjemne sytuacje podatkowe. Podaję kilka przykładów:
1. Age amount. W roku 2020 tzw. Base amount wynosił $38,508. Czyli, gdy podatnik-emeryt miał net income $46,616, wówczas kredyt podatkowy z tytułu wieku emerytalnego w wysokości $7,637 został obcięty o 15% od kwoty nadwyżki ponad bazę = $8,108 czyli o $1,217. W tej sytuacji podatnik zamiast kredytu $7,637 miał kredyt $6,420. A net income $46,616 nie jest bardzo wygórowany, przy którym rząd już tnie kredyt age amount.
2. Social Benefit Repayment. W roku 2020 base amount wynosił $79,054. Przy net income = $90,749, podatnik przekroczył ten próg o $11,695. Znowu podatnik dostaje 15% kary, czyli $11,695 * 15% = $1,754, która pojawia się w okienku 42200 jako dodatkowy podatek.
Ten sam podatnik ma również obcięty tzw. age amount, ponieważ przekroczył próg $38,508 o $52,241 ($90,749 – $38,508). Redukcja = $52,241 * 15% = $7,836. Stąd age amount zredukował się z $7,637 do zera.
3. Wpływ dochodu na GIS.Każdy dolar dochodu obniża GIS. Stąd wielu emerytów „czyści” inwestycję w RRSP lub/i pozbywa się innego dochodu ( na przykład sprzedaje nieruchomość, którą wynajmuje), zanim przejdzie na emeryturę, bo zasiłek z tytułu GIS będzie miał wtedy większy. Zasiłek GIS zależy od dochodu obu małżonków/partnerów.
Jak planować?
Jednym z elementów planowania na emeryturę jest między innymi inwestowanie w rejestrowane plany typu: Registered Retirement Savings Plan (RRSP) lub/i Tax Free Savings Account (TFSA) oraz Registered Retirement Income Fund (RRIF). Oprócz tych planów warto wspomnieć o planach nie związanych z emeryturą: Registered Disability Savings Plan (RDSP), Registered Education Savings Plan (RESP) lub Registered Savings Plan (RSP).
RRSP
Wpłata na ten plan jest uleżniona od limitu, tzw. RRSP Room, który ma bezpośredni związek z tzw. earned income, który jest definiowany jako dochód z pracy, biznesu oraz innych rodzajów dochodów minus wydatki związane z dochodem z pracy lub biznesu oraz straty z wynajmu nieruchomości. Rząd pozwala na inwestowanie w RRSP tzw. Qualified investment, zabraniając jednocześnie przelania długu do RRSP, akcji firmy, w której wpłacający ma spore udziały oraz dług lub udziały w firmie, truście lub spółce, z którą ma miejsce relacja non-arm’s length. Zabroniony dług nie wlicza ubezpieczonej pożyczki przez Canada Mortgage and Housing Corporation, jak również niektórych funduszy inwestycyjnych, które są w rękach wielu inwestorów.
RRSP limit jest podawany na każdym rocznym Notice of Assessment. Można go przekroczyć co najwyżej o $2,000. Przekroczenie ponad $2,000 kwalikuje podatnika na surową karę w wysokości 1%/miesiąc czyli 12% w skali rocznej. Na przykład: przekrocznie limitu o $1,000 generuje karę $10/miesiąc,a w skali roku $120. Często te przekroczenie nie są zauważone i ciągną się latami. Agencja nie spieszy się z naliczaniem kary. Do kary dochodzą jeszcze odsetki 5% w skali rocznej, razem więc taka sytuacja kosztuje 17% od nadwyżki (overcontribution). Niestety bankierzy nie pytają o limit, lecz chętnie polecają produkt inwestycyjny w sytuacji, gdy podatnik nie ma pojęcia o swoim limicie (rząd jednak wie jaki jest twój limit w przeciwieństwie do bankiera).
W ramach limitu można inwestować, ale niekoniecznie odpisywać od dochodu całej inwestycji. Tzw. unused RRSP można wykorzystać w latach przyszłych.
Qualified investments
Inwestycje w properties (za wyjątkiem real property), quaranteed investment certificates, obligacje rządu federalnego i rządów prowincjonalnych, mutual funds, akcje na zaaprobowanych giełdach.
Rozważny plan
1. Planowana długowieczność
(i) wiek < 60
(ii) wiek 60-70
(iii) wiek 71 plus
2. Planowane finanse
(i) kreowanie dochodu emerytalnego
(ii) kiedy zacząć brać emeryturę CPP?
(iii) wysokość emerytury z RRSP
(iiv) efekt finansowy potencjalnej utraty pracy
(v) efekt finansowy istniejących i potencjalnych chorób
(vI możliwość kwalifikacji na CPP disability pension, wage loss replacement
(vi) ubezpieczenie zdrowotne – koszty i pokrywanie kosztów leczenia
(vIi) sytuacja rodzinna i jej wpływ na nasze finanse
(viii) cash flow czyli obrót gotówki czyli przychody minus koszty na pokrycie wydatków
(ix) realistyczny budżet w skali roku w oparciu o cash flow
(xi) koszt podatków, ubezpieczeń i wydatków medycznych
Proces planowania
(i) Szczegółowa analiza przychodów ze wszystkich źródeł:
Praca, EI, severance package, wage loss replacement, dochód z samozatrudnienia, net dochód z wynajmu, emerytury państwowe CPP, OAS, GIS, emerytury z prywatnych firm, dochód z inwestycji nierejestrowanych, zyski/straty kapitałowe, TFSA balans, spadki i wygrane na loterii, alimenty od byłego współmałżonka, przyszłe źródła przychodów: RPP, IPP, RCA, TFSA, RRSP, RRIF, RDSP, DPSP, non-registered pools of money, udziały w biznesie, zyski kapitałowe ze sprzedaży nieruchomości.
(II) Jaki będzie spodziewany dochód z każdego źródła? Kiedy?
Warto zapoznać się z progami podatkowymi, aby móc podejmować lepsze decyzje odnośnie momentu sprzedaży inwestycji. Posiadając wynajmowaną nieruchomość warto mieć w zapasie limit w RRSP, aby móc przełożyć zysk w całości lub w części do RRSP po jej sprzedaży.
Czy część dochodu z transakcji może być przerzucona na członka rodziny? Jaki wpływ planowany przychód będzie miał na clawback?Age amount?
Możemy długo i zawzięcie planować, gdy decyzje dotyczące finansów Kanady prawdopodobnie zapadają gdzie indziej. Koncept Wielkiego Resetu opublikowała instytucja World Economic Forum (WEF), która promuje od wielu lat fuzję pomiędzy wielkimi korporacjami i rządami ustawionymi do takiej ko-operacji poprzez dobór i wprowadzenie właściwych ludzi chętnych do poświęcenia suwerenności narodowej dla „wyższych celów”.
Może to co prawda prowadzić do konfliktu interesów, ale kto by zwracał w rządzie na takie drobiazji? Na przykład: czy konflikt sprzecznych interesów stosuje się do pani, która jest ministrem finansów Kanady, zastępcą PM oraz doradcą, jako członek Board of Trustees, prywatnej organizacji World Economic Forum (WEF)? WEF ma swoje macki w Kanadzie nie tylko za pośrednictwem tejże pani, ale również poprzez członków programu WEF po nazwą „Young Global Leaders” (YGL), którzy nie tylko dostali się do kanadyjskiego parlamentu, ale pełnią tam ważne role. Również szef Nowej Partii Demokratycznej i de facto kluczowy aktor jej fuzji z liberałami, jest członkiem YGL, jak również pani „konserwatystka”, krytyk ministra od Natural Resources z ramienia partii opozycyjnej, która nazwała się partią „konserwatywną”, jak również pani minister od Foreign Affairs oraz pan minister stojący na czele ministerstwa Innovation, Science And Economic Development.
Czyli w parlamencie kanadyjskim siedzą i działają osoby, członkowie organizacji WEF programu YGL oraz pani F., jako trustee tejże organizacji. Jak wiemy z doniesień WEF, jest to organizacja promująca fuzję prywatnych korporacji i rządów. Rząd nie może nakazać brania preparatów, ale zachęca duże firmy, aby tego wymagały od swoich pracowników. WEF wykształciło ponad 10,000 członków YGL, którzy są strategicznymi elementami planu czwartej rewolucji przemysłowej. Nic dziwnego, że rząd zakupił wiele milionów sztuk preparatu na cztery lata do przodu. WEF nie jest jedynym aktorem na rynku zamordyzmu. Już w roku 2010 fundacja Rockeferela opublikowała dokument Lockstep, w którym przewidywała jak tzw. „agencja publicznego zdrowia” będzie grała ogromną rolę przeciwko własnym obywatelom.
Czeka nas wiele wyrzeczeń z powodu galopującej inflacji i nie tylko. Rząd od lat nie potrafi podejmować właściwych decyzji, a przy tym nie bierze najmniejszej odpowiedzialności za swoje błędne decyzje. Na przykładzie blokady użycia peniciliny do leczenia syfilisa przez Centers for Desease Control and Prevention (CDC) w eksperymentach przeprowadzanych w Tuskegee Institute w latach 1932-1972 i obecnie blokady leczenia wiadomo czego przez tę samą organizację – nic się nie zmieniło. Penicilinę odkrył Fleming w roku 1928, ale naukowcy z Tuskegee nie użyli jej, bo mieli zabronione jej stosowanie. Należy dodać, że początkowo eksperymentami było objętych 600 czarnych.
Pomimo tego, że już w roku 1943 penicilina była w powszechnym użyciu, naukowcy instytutu nie leczyli nią. W roku 1972 zaprzestano studium, a w roku 1973, po zbiorowj akcji prawnej, rząd ugodził się na zapłacenie $10,000,000 tym, co przeżyli i rodzinom zmarłych.
Obecnie mamy po prostu przysłowiową powtórkę z rozrywki. CDC blokuje lekarzom stosowania zawierdzonych od dekad leków i ich kombinacji z innymi lekami. Blokuje się stosowanie koktajli leków, bo ktoś je wcześniej opatentował…Groźniejsza od blokady leków i strasznego patogenu jest perspektywa krajowego i światowego zamordyzmu. Tego należy się naprawdę bać.
Czy odłożenie paru groszy na czarną godzinę do RRSP ma sens czy jest błędem, to zależy od twojej sytuacji finansowej? Jeżeli będziesz inwestować, pamiętaj o limicie. Nasza firma nie prowadzi żadnych porad inwestycyjnych oraz nie sprzedaje żadnych inwestycji.
Piotr Z. Chwalisz
M.Sc. TEP
905 821-1888
647 648-6363