Powiadomienia
Powiadomienia
Ogłoszenia Ministerstwa Finansów.
2 grudnia 2021, Ministerstwo Finansów ogłosiło, że wkrótce, 14 grudnia, 2021 uslyszymy w Parlamencie sprawozdanie z sytuacji finansowej i ekonomicznej państwa.
Zwykle w takiej relacji możemy się spodziewać wielu pozytywnych słów na te tematy.
24 listopada 2021 wyszedł tekst tzw. Bill C-2. Jest to akt prawny, w którym rząd ogłosił dalsze programy pomocy z powodu kowida, zarówno dla osób indywidualnych, jak i dla biznesów. Pisałem na temat przedłużenia programów CRHP, CRCB oraz CRSB do 7 maja 2022 oraz ogłoszenia nowego programu Canada Worker Lockdown Benefit (CWLB) dla osób indywidualnych.
Bill C-2 był odczytany w Parlamencie po raz drugi 2 grudnia 2021 i został przekazany do Standing Committee on Finanse. Idea komitetów jest nam skądś znana. Jest to taki twór, w którym została wyeliminowana indywidualna odpowiedzialność, bowiem została zastąpiona zbiorową czyli nikt za nic nie odpowiada. Co ciekawe, że Ministerstwo Finansów ogłosiło trzy nowe programy: Tourism and Hospitality Recovery Program (THRP), Hardest-Hit Business Recovery Program (HHBRP) oraz Local Lockdown Program. Ustawodawcze podsumowanie tych programów wskazuje na to, że będą to przedłużenia programów Canada Emergency Wage Subsidy (CEWS) oraz Canada Emergency Rent Subsidy (CERS) oraz Canada Recovery Hiring Program (CRHP), jako inicjatywa rządu przedłużająca te programy do 7 maja 2022. Pomoc w programach CEWS i CERS będą udostępnione dla biznesów w sektorze tourism i hospitality oraz hardest-hit, które miały duży spadek przychodów.
W artykule w Globe and Mail, autor Bill Curry, napisał, że Pani Freeland zgadza się na niewielkie rozszerzenie tych programów. Partia Bloc Quebecois popiera C-2, natomiast partia NDP wyraziła swoją opozycję, a partia nazywana konserwatywną nie jest zdecydowana, bowiem ciągle analizuje projekt ustawy. Ustawa ta jest ogólnie zgodna z propozycją Ministerstwa Finansów z dnia 21 października 2021, ale uszczegóławia pewne jej aspekty.
Podsumowanie programów – okresy 22 do 28
Benefity w programach CEWS i CERS wymagają średniego spadku przychodów o co najmniej 50% (40% w dziale turystyki) w stosunku do pierwszych 13 okresów programu CEWS. Spadek ten nosi nazwę “prior year revenue decline”(PYRD) i jest kalkulowany jako średni procentowy spadek przychodów w stosunku do kalendarzowych miesięcy marzec 2020 – luty 2021. (CEWS okresy 1-13 z wykluczeniem okresu 10 lub 11, które używały tych samych danych).
W celu obliczenia CEWS oraz CERS, biznesy używają większego spadku przychodów w bieżącym lub wcześniejszym miesiącu. Jednak dla spadku w roku ubiegłym, spadek dochodu musi być kalkulowany w każdym miesiącu i uśredniony za okres marzec 2020 – luty 2021 bez możliwości użycia spadku we wcześniejszym miesiącu.
Jeżeli biznesy były zamknięte i nie prowadziły działalności, wówczas te miesiące nie będą liczone gdy jest to biznes sezonowy. Na przykład biznes był zamknięty w miesiącach wrzesień, październik i listopad 2020 oraz ponadto musiał być zamknięty w miesiącach kwiecień-czerwiec 2020 (na podstawie zarządzenia publicznej służby zdrowia), stąd będzie musiał wykluczyć z kalkulacji okresy 7,8,9 i 10, ponieważ biznes był zamknięty z innych powodów niż zarządzenia państwowej służby zdrowia. Wydaje się, że okres 11 będzie wliczony, więc kalkulacja spadku dochodów będzie wliczała 9 okresów (okresy 1-6 oraz 11-13), które będą stanowiły spadek w poprzednim roku. Pomimo tego, że biznesy były zamknięte w okresach 1-4, będą one brane pod uwagę w kalkulacji spadku przychodów.
Ogłoszenia agencji CRA
16 listopada 2021. Agencja uaktualniła strony internetowe podając wzrost wysokości zasiłków i kredytów w roku 2022, które co roku są indeksowane w zależności od inflacji. Ta ostatnia wpłynęła na ich wzrost o 2.4%. W wyniku czego zwrot Old Age Security (OAS) będzie zaczynał się od dochodu $81,761, a capital gain exemption dla kwalifikujących się sprzedaży akcji małych korporacji wzrośnie do $913,630.
TFSA limit pozostanie na poziomie $6,000, a jeżeli podatnik miał ukończone 18 lat na dzień 31 grudnia 2009 i nigdy nie wpłacał na TFSA, to jego limit wynosić będzie $81,500 w dniu 1 stycznia 2022.
1 listopada 2021 agencja podała nowy limit na maksymalne przychody w wysokości $64,900 podlegające składkom na Canada Pension Plan na rok 2022. Jest to spory skok w górę, ponieważ limit na rok 2021 wynosi $61,600. Ponadto ulegnie również podwyższeniu czynnik kalkulujący składki z 5.45% na 5.70%. Oznacza to spory wzrost opłat na CPP. Należy przygotować się na kwotę $3,500 dla pracowników oraz $7,000 dla osób samozatrudniający się przy dochodzie co najmniej $64,900.
Jeżeli chodzi o maksymalne wpłaty na RRSP, to limit na rok 2022 zostanie powiększony do $29,210, który powstanie przy dochodzie w roku 2021 w wysokości $162,278. Natomiast na rok 2023 limit wzrośnie do $30,780 przy dochodzie $171,000.
Ogłoszenia organizacji pozarządowych
W listopadzie 2021 Non Government Organization World Economic Forum opublikowała prognozę dla świata na rok 2030. Prognoza ta zawiera osiem haseł i żadne z nich nie dotyczy rodziny, zdrowia, finansów lub informacji jak mają być realizowane w praktyce. Te hasła – kierunkowskazy, brzmią jak science-fiction. Świat jest pogrążony w problemie całkowitego braku odpowiedzialności urzędników i profesjonalistów (lekarze, naukowcy, media) za obecny stan rzeczy oraz jesteśmy faszerowani różnorakimi narracjami sprzecznymi z faktami od rana do wieczora przez blisko dwa lata. A tu proszę, ludzie WEF, nie wybrani przez jakiekolwiek wybory, proponują nam swoją anty demokratyczną wizję.
1. Wszystkie produkty będą zamienione na serwisy. Nie będziemy posiadać niczego, również samochodu lub domu. Stąd też nie będziemy posiadać żadnych urządzeń domowych, takich jak pralki i lodówki oraz własnej odzieży, napisała pani Ida Auken, parlamentarzystka z Danii. Robienie zakupów będzie historią w mieście roku 2030, w którym mieszkańcy będą używać “czystej” energii i będą pożyczać przedmioty, których będą potrzebować. Brzmi to utopijnie. Przy tym będziemy kontrolowani na każdym etapie życia, co wywoła niezadowolenie grupy ludzi, więc społeczeństwo podzieli się na dwie grupy.
Niektórzy pamiętają jeszcze hasło PRL-u: “Program Partii Pomostem do XXI wieku”. Pomost się zawalił, a z nim PZPR. Mam nadzieję, że tak się stanie z WEF i jego ludźmi.
2. Będzie obowiązywał światowy podatek na dwutlenek węgla (carbon tax). Mamy ten podatek od lat w Kanadzie bez widocznej poprawy klimatu. No bo jak można ujarzmić klimat? Podatkami? Przecież to beznadziejnie głupie. Ponoć poziom dwutlenku węgla się obniżył na świecie w czasie lockdownów, a nie za pomocą podatków. Czyli carbox tax nie ma za wiele wspólnego z obniżeniem Co2.
3. Amerykańska dominacja będzie historią. Na świecie jest szereg państw oprócz Stanów, które stanowią światowe potęgi, takie jak Rosja, Chiny, Niemcy, Indie i Japonia. Nie ma wzmianki o Kanadzie lub Polsce. Rola państw ma konkurentów w postaci rosnącego wpływu dużych miast oraz potęg internetowych.
4. Pożegnanie się z rolą szpitali. Ich miejsce zajmą domowe szpitale. Będziemy mieli mniej wypadków ze względu na technologię samokierujących samochodów i ogromny postęp w zakresie prewencji chorób. Użycie skalpeli i narządów do transplantacji będzie zastąpione małymi robotami i wydrukowanymi narządami.
5. Będziemy spożywać o wiele mniej mięsa. Będzie ono spożywane jako nagroda, a nie jako podstawowe jedzenie. Nie będzie wielkich farm i specjalistycznych producentów żywności, a w to miejsce będzie inna kombinacja, która zapewni mniej szkód dla środowiska.
6. Dzisiejsi uchodźcy będą jutro zarządzającymi firmami. Wyedukowani syryjscy uchodźcy za niecałe dziesięć lat, włączą się do ekonomii w państwach do których uciekli z powodu konfliktów zbrojnych.
Świat powinien być lepiej przygotowany na przyjęcie około miliarda ludzi przenoszących się z powodu zmian klimatycznych. A o powodach ekonomicznych ani słowa. Uchodźcy uciekają do krajów dobrobytu, aby zostać zarządcami przedsiębiorstw. Dobre.
7. Wartości kultur zachodnich staną na krawędzi wytrzymałości. Zanikają bowiem krytyczne elementy kontroli wewnętrznej naszej demokracji. Kultura zachodnia nie potrafi się bronić jeszcze, ale to nie znaczy, że tak będzie wiecznie.
8. Do roku 2030 będziemy gotowi do przeniesienia ludzi na planetę Mars. Prawdopodobnie odkryjemy ewidencję życia cudzoziemców. Proponuję przenieść tam na początek pomysłodawców czyli członków firm zrzeszonych w WEF.
Drodzy Czytelnicy. Powyższe proroctwa bez szczegółów są wzięte ze skryptu WEF, które zostały opublikowane również na internecie. Proszę się nie śmiać. WEF to poważna organizacja zrzeszająca setki wielkich korporacji. Jestem ciekaw jak pani Freeland, która pełni trzy funkcje: ministra finansów Kanady, zastępcy PM oraz trustee WEF, pogodzi wizję WEF z ekonomią i finansami Kanady. Będąc humanistką z wykształcenia i dziennikarką z pewnością ubierze swój raport w dniu 14 grudnia 2021 w najpiękniejsze, ale niewiele znaczące okólniki. Zobaczymy wkrótce czy i jak będą one łączyć wizję Kanady z wizją WEF?
Piotr Z. Chwalisz
M.Sc. TEP
905 821-1888
647 648-6363