Priorytety na rok 2022
Priorytety na rok 2022
16 grudnia 2021, Minister Finansów, pani Chrystia Freeland otrzymała od naszego lidera tzw. Mandate Letter, który stanowi wytyczne rządu dla ministra finansów na rok 2022.
Główne narzucone kierunki działania skupiają się na walce z klimatem oraz poprawą relacji z pierwotnymi mieszkańcami Kanady. Niestety brak jest zaleceń lidera w sprawie inflacji, pandemii oraz praw człowieka zawartych w Konstytucji i Charter of Rights.
Priorytety dla ministra finansów
Nasz lider przekazał listy tzw. mandates letters wszystkim ministrom w nowym rządzie. A jest ich tylko 38. Dla ministrów nasz lider zalecił, oprócz innych, dwa główne super ważne zadania: ogromny nacisk na walkę z klimatem oraz poprawą relacji z pierwotnymi mieszkańcami Kanady.
A oto niektóre zadania dla pani Freeland, która pełni funkcję Ministra Finansów oraz zastępcy PM:
(I) Budowanie bardziej elastycznego, integracyjnego i silniejszego kraju dla wszystkich mieszkańców w oparciu o naukę oraz poprzez podejmowanie decyzji na podstawie ewidencji.
(II) Walka z klimatem. Nauka jest ewidentna. Kanadyjczycy się wypowiedzieli. Musimy nie tylko kontynuować naszą akcję klimatyczną, ale musimy robić to szybciej i pójść dalej. Zmiany klimatu stanowią zagrożenie egzystencji, której doświadczamy w całej Kanadzie. Budowanie czystszej, bardziej zielonej przyszłości wymaga utrzymania wspólnego wysiłku nas wszystkich. Jako od ministra, lider oczekuje poszukiwania możliwości wewnątrz portfolio i wspomagania naszego całego rządu w redukcji emisji, kreowania „czystych” stanowisk pracy oraz ustosunkowywanie się do wyzwań stawianych przez nasze społeczności.
(III) Walka z nierównościami społecznymi. Musimy ustosunkować się do poważnych systematycznych nierówności i rozbieżności, które pozostają obecne w naszym społeczeństwie, w tym w głównych instytucjach. Pani minister od finansów ma za zadanie kolaborację z różnymi społecznościami i aktywnie poszukiwać i włączyć do swojej pracy zróżnicowane opinie Kanadyjczyków, włączając w to kobiety, oryginalnych mieszkańców Kanady, czarnych, nowo przybyłych, ludzi wiary, osób niepełnosprawnych, LGBTQ2, i na dodatek w obu oficjalnych językach.
(IV) Aby zrealizować wiele celów narzuconych pani Freeland, niezbędne jest jej zobowiązanie się do realizacji następujących postulatów:
1. Utrzymywanie finansowego zdrowia całego rządu, włączając w to plan zawarty w budżecie 2021 oraz plan na długoterminowy wzrost ekonomii.
2. Wspomaganie Ministra Zdrowia oraz Ministra Zdrowia Psychicznego i Uzależnień w BC poprzez zwiększenie funduszy dla prowincji i terytoriów oraz ustanowienie nowego programu Canada Mental Health Transfer.
3. Lepsza wentylacja dla mieszkańców rezerwatów poprzez szereg inicjatyw za pomocą finansowania dla First Nations projektów poprawy jakości powietrza oraz wody w szkołach w rezerwatach oraz kredytów dla małych biznesów.
4. Podniesienie kredytu dla nauczycieli kupujących materiały szkolne z 15% do 25%.
5. Przedłużenie programów CRHP, HHTH oraz wprowadzenie dodatkowych funduszy dla osób nie mogących pracować z powodu lockdownów.
6. Zapewnienie społeczeństwu, że bogaci zapłacą więcej podatków poprzez wprowadzenie Luxury Tax.
7. Wprowadzenie podatku minimum 15% dla osób w najwyższym przedziale podatkowym.
8. Inwestycja w agencję CRA, aby przyniosła więcej podatków od osób stosujących agresywne planowanie podatkowe.
9. Unowocześnienie ogólnych zasad unikania podatków przez banki i firmy ubezpieczeniowe poprzez zabronienie używania wielobiznesowych struktur umożliwiajacych przenoszenie zysków do krajów z niskimi stopami podatkowymi.
10. Zabezpieczenie kanadyjskich dostaw i upewnienie się, że kanadyjskie relacje z innymi krajami są dla Kanady na korzystnych warunkach ekonomicznych.
11. Rozwiązanie braku pracowników i pomoc dla biznesów, aby mogły rosnąć. W tym celu proponuje się Labour Mobility Tax Credit w wysokości do $600/rok dla pracowników w budownictwie, którzy kwalifikują się na czasowe przeniesienie w inne miejsce pracy (relocation expense) oraz Career Extension Tax Credit w wysokości do $1,650/year dla seniorów, którzy chcą dalej pracować.
12. Carbon pricing. Współpraca z liderem w celu ustanowienia globalnego minimalnego standardu na carbon pricing. Konsultowanie z prowincjami, terytoriami oraz kluczowymi partnerami, w tym Stanami oraz EU .
13. Zapewnienie, że budżety będą zgodne z rządowymi celami zera emisji do roku 2050 w kategorii walki z klimatem. Aby to osiągnąć należy stworzyć inwestycje w sprzyjające biznesy tworzące miejsca pracy i przynoszące wzrost we wszystkich rodzajach przemysłów, rejonach kraju i łańcuchów zaopatrzenia, tak, aby udało się zapewnić 100% net-zero systemów elektrycznych do roku 2035, nadać przyspieszenie adaptacji zero emisji samochodów i innych, takich jak dekarbonizacja budynków i przemysłów.
14. Współpraca z Ministry of Environment and Climate Change wraz z pomocą Ministerstwa Natural Resources w celu przyspieszenia zobowiązania Kanady wobec G20 do eliminacji subsydiów dla producentów paliw kopalnych z roku 2025 na rok 2023, opracowanie planu eliminacji sektora paliwowego, w tym państwowych korporacji federalnych oraz wyeliminowanie akcji tzw. flow-through w projektach olej, gaz i węgiel.
15. Wprowadzenie investment tax credit do projektów Carbon Capture and Storage.
16. Popieranie szeroko zakrojonej akcji realizacji programu Just Transition. Wspomaganie przejścia do net-zero, aby prosperowali pracownicy oraz ich społeczności.
17. Wspomaganie „czystej” energii i „czystej” techonologii poprzez wprowadzenie dodatkowego investment tax credits w dziedzinie odnawialnej energii i szukanie rozwiązań w dziedzinie przechowywania energii oraz podwojenie Mineral Exploration Tax Credit minerałów niezbędnych do produkcji kluczowych czystych technologii oraz ustanowienie investment tax credits do 30% w szerokiej kategorii „czystych” technologii zarówno gotowych na rynek, jak i w stanie rozwoju. Konsultacje z ekspertami.
18. Wspomaganie przez Ministerstwo Environment and Climate Change poprzez współpracowanie z prowincjami i terytoriami w sprawie obowiązkowego ujawniania finansowych relacji w zakresie klimatu w oparciu o Task Force o nazwie „Climate-related Financial Disclosures”, aby nakazać federalnym instytucjom przedstawienie planów net-zero oraz ujawnianie finansowych transakcji związanych z klimatem.
19. Należy uruchomić roczny program „zielonych” bondów, na początek $5 Billionów; opracować net-zero capital allocation, aby przyspieszyć dojście do prosperującej przyszłości net-zero.
20. Należy przedłużyć życie lodówek wprowadzając 15% kredyt (do $500) na pokrycie cześci kosztów napraw.
21. Popieranie zakupu pierwszego domu poprzez podwojenie kredytu z $5,000 na $10,000 o nazwie First-Time Home Buyer’s Tax Credit jako opcja do obecnego programu shared-equity mortgage podlegającego spłacie przy sprzedaży domu.
22. Wspomaganie właścicieli domów poprzez podwojenie Home Accessibility Tax Credit oraz wprowadzenie nowego programu Multigenerational Home Renovation tax credit; ponadto zapewnienie, że CMHC przejrzy polisy ubezpieczeń domów, aby ocenić czy są one zgodne z aspiracjami CMHC, aby, do roku 2030, każdy posiadał dom, na którego go stać i który będzie spełniać jego potrzeby.
23. Wspomaganie Ministerstwa Housing and Diversity and Inclusion w zakresie krytycznych decyzji odnośnie inwestycji zwiększenia stanu mieszkaniowego w Kanadzie oraz w zakresie inwestycji w mieszkania, na które będzie nas stać oraz rozwijania modelu ko-operatyw w nowych miejscach.
24. Wspomaganie Ministerstwa Housing and Diversity and Inclusion w powstrzymaniu “renovictions” i ustalenie jak ma wyglądać zdolność zakupu mieszkania w Kanadzie, w tym:
(i) dodanie do Income Tax Act przepisów, które będą wymagać od landlorda ujawnienie wysokości czynszu przed renowacją i po renowacji i karać go za zbyt wysoki wzrost cen;
(ii) Wprowadzenie podatku anty-flipping tax na nieruchomościach, które nie będą w posiadaniu właściciela przez okres minimum 12 miesięcy;
(iii) Wprowadzenie podatku na nieruchomościach posiadanych przez właścicieli, którzy są non-resident i non-Canadian oraz włączając do nich również posiadaczy ziemi w dużych aglomeracjach;
(iv) Przeglądnięcie i zreformowanie obecnego stanu REIT, ustalenie zasad down payments na kupno inwestycyjnych nieruchomości i wypracowanie zasad ograniczenia dużych zysków;
(v) Rozważenie protekcji dla konsumentów oraz jawności transakcji w Real Estate, w tym wprowadzenie zakazu licytacji w ciemno (blind bidding);
(vi) Identyfikacja przepisów federalnych w zakresie fluktuacji cen nieruchomości w celu ustabilizowania rynku nieruchomości w Kanadzie.
(vii) Wsparcie biznesów poprzez zmiany do ITA polegające na umożliwieniu odpisów podatkowych do $1.5 MLN z tytułu zakupu nowych urządzeń.
(viii) Oraz wiele innych działań.
Pani minister ma przestawić liderowi program realizacji powyższych postulatów, być może w następnym budżecie? Można przypuszczać, że będą miały miejsce poważne zmiany podatkowe w zakresie walki z klimatem i spekulacją w nieruchomościach.
Piotr Z. Chwalisz
M.Sc. TEP
905 821-1888
647 648-6363