Spadek w Polsce – jak to zrobić na odległość
Spadek w Polsce – jak to zrobić na odległość
z Warszawy pisze radca prawny Małgorzata Milewska – Kita
Kontynuujemy cykl publikacji o sprawach spadkowych i obrocie nieruchomościami w Polsce. Na szczególny czas epidemii COVID – 19 oferujemy wyjątkowe rozwiązanie dla Polonii kanadyjskiej – możecie Państwo uzyskać nieodpłatnie informacje o aktualnych przepisach polskich w tym zakresie, kierując zapytania na adres e-mail: m.milewska.kancelaria@gmail.com
Do rozporządzania majątkiem spadkowym, położonym w Polsce wymagane jest uzyskanie, odmiennie niż w Kanadzie, postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku albo notarialnego poświadczenia dziedziczenia. Kluczowe jest ustalenie składników majątku, wchodzących do spadku, w szczególności poprzez sprawdzenie w księgach wieczystych czy nieruchomości, które za życia spadkodawców stanowiły ich własność, wchodzą do spadku czy też zostały zbyte przed ich śmiercią na rzecz jednego spadkobiercy albo osób trzecich. W takim przypadku pozostałym spadkobiercom przysługuje zachowek. Prawo do zachowku przysługuje najbliższym także w przypadku, gdy zostali oni pominięci w testamencie.
Bez znaczenia dla prawa do zachowku pozostaje, czy nieruchomość spadkowa została zbyta po śmierci spadkodawcy. W przypadku nabycia prawa do spadku, ze względu na trudności z administrowaniem z Kanady nieruchomościami spadkowymi w Polsce, w szczególności w czasie COVID – 19, optymalnym sposobem działu spadku jest uzyskanie spłaty pieniężnej udziału spadkowego od pozostałych spadkobierców, a w przypadku odziedziczenia całej nieruchomości, jej sprzedaż. Trzeba dodać, że w przypadku bezumownego użytkowania przez pozostałych spadkobierców z nieruchomości spadkowej, są oni zobowiązani do zapłaty za korzystanie, do 6 lat wstecz, z udziału przysługującemu innemu spadkobiercy w tej nieruchomości.
W każdym przypadku trzeba możliwie jak najszybciej ustalić, czy przysługuje Państwu prawo do spadku, czy też do zachowku lub do zapisu testamentowego, ponieważ te dwa ostatnie uprawnienia przedawniają się już z upływem lat pięciu. Co prawda prawo do spadku nie ulega przedawnieniu, jednakże w przypadku nieruchomości istnieje realne ryzyko utraty prawa własności do nieruchomości spadkowych albo do odziedziczonego udziału w tych nieruchomościach wskutek ich zasiedzenia przez pozostałych spadkobierców czy też przez osoby trzecie. W szczególności w sprawach spadkowych, gdzie brak jest współdziałania spadkobierców, warto zasięgnąć porady prawnej.
W przypadku postępowania spadkowego z udziałem spadkobierców, zamieszkałych w Kanadzie, nie ma potrzeby ich przyjazdu do Polski, albowiem mogą być oni reprezentowani przed sądem polskim przez pełnomocnika.
Autorem jest radca prawny Małgorzata Milewska-Kita z Kancelarii Prawnej w Warszawie. Artykuł ten nie stanowi porady prawnej. Zapraszamy do korzystania z usług Kancelarii tel. +11 48 518 77 78, cell + 11 48 664 063 301, e-mail: m.milewska.kancelaria@gmail.com Radca prawny Małgorzata Milewska-Kita od ponad 12 lat służy pomocą prawną Polonii kanadyjskiej w sprawach spadkowych, nieruchomości, sądowych i innych na terenie całej Polski.