Pomoc Ukrainie – rozmowa z panią Magdaleną Pszczółkowską, Konsul Generalną z Konsulatu Rzeczypospolitej Polskiej w Toronto
Pomoc Ukrainie – rozmowa z panią Magdaleną Pszczółkowską, Konsul Generalną z Konsulatu Rzeczypospolitej Polskiej w Toronto
Rozpropagowała Pani wśród Polonii stronę internetową www.pomagamukrainie.gov.pl, której celem jest koordynowanie całości informacji dotyczącej możliwości udzielenia pomocy Ukraińskim uchodźcom w Polsce. Czy może Pani przybliżyć tą inicjatywę?
Rząd RP uruchomił mechanizm koordynacji pomocy humanitarnej w związku z atakiem Rosji na Ukrainę. Strona internetowa www.pomagamukrainie.gov.pl, została utworzona w zasadzie w ciągu 48 godzin przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów. To odpowiedź na napływające zewsząd oferty wsparcia uchodźców. Strona ta jest hubem informacyjnym. Na tej stronie internetowej znajdą Państwo wiarygodne informacje w jaki sposób można udzielić pomocy, a z drugiej strony ktoś kto potrzebuje pomocy także może zgłosić potrzebę uzyskania wsparcia. Strona ta jest prowadzona w trzech językach po polsku, ukraińsku i angielsku. Jest bardzo przyjaźnie zaprojektowana. Po udzieleniu odpowiedzi na kilka podstawowych pytań prowadzi użytkownika do uzyskania konkretnych odpowiedzi, w jaki sposób można pomóc czy to w zakresie pomocy finansowej czy humanitarnej. Jest również udzielana pomoc prawna i psychologiczna. Możemy znaleźć tam wszelkie wiarygodne informacje. Polecam tą stronę wszystkim osobom które są w Kanadzie i chcą w jakiś sposób wesprzeć uchodźców w Polsce.
Ze względu na dystans jaki dzieli Polskę i Kanadę jest to najszybsza i tak naprawdę najtańsza forma pomocy. Przesyłanie przesyłek jest czasochłonne, ale również dużo droższe, a całą potrzebną pomoc można kupić w Polsce.
Rozumiem, że nie zaleca pani wysyłania paczek z Kanady do Polski tylko raczej załatwiania takiej pomocy poprzez Polskę i poprzez tą stronę internetową?
Powiedziałabym tak: każdy chce pomagać na swój sposób. To od decyzji darczyńców zależy w jaki sposób chcą udzielić pomocy, choć moim zdaniem najtańsze i najszybsze jest przesłanie środków finansowych do różnych organizacji które są wymienione na tej stronie. To nie jest tak, że te pieniądze wpływają do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, tylko na tej stronie podany jest cały szereg różnych organizacji pozarządowych, jak na przykład Caritas, Czerwony Krzyż czy SOS Wioski Dziecięce.
Niewiele osób wie, że także dzieci z domów dziecka na Ukrainie zostały przetransportowane do Polski. Zatem każdy może wesprzeć uchodźców wybierając samemu organizację pozarządową w jego ocenie najwłaściwszą do udzielenia pomocy.
Czyli raczej pomoc finansowa skierowana do organizacji pomocowych…
Tak, gdyż potrzeby osób które zostały zmuszone do opuszczenia Ukrainy w związku z toczącą się tam wojną, zmieniają się z biegiem czasu. Na początku potrzebne były łóżka polowe, śpiwory, koce. W tej chwili polskie miasta przyjmują ogromne rzesze uchodźców. Władze dbają też, ażeby zwiększyć liczbę uczniów w oddziałach przedszkolnych i szkolnych. Dobrze by było, aby w najbliższym czasie dzieci poszły do szkoły, tak aby mogły trochę zapomnieć o traumie wojny. Będą potrzebne plecaki, materiały szkolne. Rzeczy te są dostępne w Polsce, jak dla przykładu zeszyty w trzy linie. Do Państwa należy wybór i wydaje się że PomagamUkrainie.gov.pl to jest najprostsza forma pomocy. Udało mi się też skontaktować z dwoma organizacjami, które zajmują się pomocą medyczną Sunnybrook Insititute w Toronto i Polską Misją Medyczną. Mam nadzieję że ta współpraca dojdzie do skutku. Dziękuję także wszystkim organizacjom pozarządowym, Polkom, Polakom i Polonii kanadyjskiej za wszystkie wyrazy solidarności z obywatelami Ukrainy.
Ile dzieci przyjechało do Polski z Ukrainy?
Nie mamy takich danych, ale mogę powiedzieć że od 24 lutego do 7 marca wjechało na terytorium Polski z terytorium Ukrainy blisko 1 milion 200 tysięcy ludzi. Niestety bywa tak że dzieci nie mają paszportów, dokumentów. Wjeżdżają na podstawie aktu urodzenia, więc te dane nie są w tej chwili dostępne. Nie wiemy jak liczba uchodźców będzie rosła; były takie dni że po 140 tysięcy osób dziennie wyjeżdżało do Polski.
Dużo się czyta o pomocy społeczeństwa polskiego uchodźcom, a jak państwo polskie pomaga uchodźcom?
Pomoc Państwa Polskiego obejmuje obywateli Ukrainy, którzy od dnia 24 lutego uciekli przed wojną, która toczy się cały czas na Ukrainie. Rada Ministrów przyjęła w dniu 7 marca w trybie pilnym projekt ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terenie tego państwa. To specjalne i kompleksowe rozwiązanie. W ustawie znajdują się regulacje dotyczące uregulowania pobytu w Polsce (przez 18 miesięcy), pracy, edukacji dla dzieci i młodzieży, opieki zdrowotnej obywateli Ukrainy, którzy znaleźli schronienie w Polsce, a także zasady dotyczące finansowania tych zadań przez rząd. Bardzo ważny jest dostęp do rynku pracy. Ma on nie tylko wymiar finansowy, ale również wymiar godnościowy, pewnej niezależności, nadziei na przyszłość. Pozwala na zachowanie poczucia godności, że ktoś może pracować, czuje się potrzebny, może wspierać swoją rodzinę, mając nadzieję, że wkrótce wszystko się skończy i będzie mógł wrócić do domu. Zachęcam Państwa do śledzenia naszej aktywności na portalu FB (PLinToronto).
Rozmawiał
Maksymilian Buś