Prawo do zachowku w Polsce cz.2
Prawo do zachowku w Polsce cz.2
z Warszawy pisze radca prawny Małgorzata Milewska – Kita
Kontynuujemy cykl publikacji o sprawach spadkowych i obrocie nieruchomościami w Polsce. Na szczególny czas epidemii COVID – 19 oferujemy wyjątkowe rozwiązanie dla Polonii kanadyjskiej – możecie Państwo uzyskać nieodpłatnie informacje o aktualnych przepisach polskich w tym zakresie, kierując zapytania na adres e-mail: m.milewska.kancelaria@gmail.com
Zachowek należy się nie tylko wtedy, gdy spadkodawca pozostawił testament ale także wówczas, gdy nie pozostawił testamentu, ale za życia wyzbył się majątku w drodze darowizn. Często spadkodawcy, chcąc przekazać swój majątek konkretnej osobie i uchronić ją od zapłaty zachowku, w miejsce testamentu dokonują darowizn.
Rozwiązanie to jest jednak całkowicie nieskuteczne, bowiem dokonanie darowizn za życia spadkodawcy nie chroni przed roszczeniem o zachowek nawet wtedy, gdy scheda spadkowa jest zerowa. Przy ustalaniu wysokości zachowku dolicza się bowiem do schedy spadkowej wartość darowizn dokonanych przez spadkodawcę, z wyjątkiem darowizn zwyczajowo w danych stosunkach przyjętych czy też darowizn dokonanych przed więcej niż dziesięciu laty, licząc wstecz od śmierci spadkodawcy na rzecz osób nie będących spadkobiercami albo uprawnionymi do zachowku.
Zachowek należy się dzieciom i małżonkowi, ewentualnie rodzicom spadkodawcy i rodzeństwu spadkodawcy. Wartość zachowku stanowi ½ wartości udziału spadkowego, jaki by przypadał najbliższym, przy czym wartość ta zwiększa się do 2/3 udziału, jeżeli uprawniony jest na rencie, emeryturze albo jest małoletni. W przypadku darowizn, roszczenie o zachowek przedawnia się w ciągu pięć lat od śmierci spadkodawcy.
Nie warto więc zwlekać z podjęciem kroków prawnych dla uzyskania należnego zachowku. Artykuł nie stanowi porady prawnej.
Autorem jest radca prawny Małgorzata Milewska-Kita z Kancelarii Prawnej w Warszawie. Artykuł ten nie stanowi porady prawnej. Zapraszamy do korzystania z usług Kancelarii tel. +11 48 22 518 77 78, e-mail: m.milewska.kancelaria@gmail.com Radca prawny Małgorzata Milewska-Kita od ponad 12 lat służy pomocą prawną Polonii kanadyjskiej w sprawach spadkowych, nieruchomości, sądowych i innych na terenie całej Polski.