Pierwiastek nadziei
Pierwiastek nadziei
Pierwiastek germanium ma swoje początki stosowania w medycynie dosyć dawno, bo już w roku 1927 był z powodzeniem używany w leczeniu anemii.
Na szeroką skalę propagowany jest w Japonii, gdzie w lecznictwie spełnia rolę tzw. adaptogenu, czyli substancji wspomagającej organizm w walce z chorobą. Zważywszy, że bardzo pozytywne, działanie stymulujące germanium na układ immunologiczny jest naukowo stwierdzone w wielu publikowanych pracach naukowych – warto zaznajomić się bliżej z dotychczasowymi osiągnięciami na tym polu. Germanium został wybrany przez Międzynarodową Konferencję do Walki z AIDS w Tokio jako jedna z sześciu substancji działających wspomagająco w tej chorobie.
Wiemy wszyscy o szerokich możliwościach terapeutycznego działania takich substancji jak czosnek (garlic), aloe vera, comfrey, chlorella, ginseng lub watercress. Ludzie, którzy zetknęli się z zagadnieniami medycyny naturalnej słyszeli zapewne wielokrotnie o tych substancjach. Dziś wiemy, że wspólnym elementem który je łączy jest fakt, że zawierają one w sobie GERMANIUM. Dawno temu, gdy skład chemiczny wielu substancji nie był znany, nie zastanawiano się dlaczego uzyskuje się działanie terapeutyczne po ich zastosowaniu. Działają leczniczo, nie szkodzą – i to już wystarczało. Setki lat wstecz, jeszcze w XVI wieku Francis Bacon pisał, że “leczenie jest odkrywane dużo wcześniej zanim bywa zrozumiane”, zaś Einstein mawiał, że “umiejętność dostrzegania nieznanych tajemnic jest podstawą nauczania i odkryć badawczych”.
Około stu lat temu pewien niemiecki chemik zauważył i opisał nieznany minerał, związek chemiczny, występujący w małych ilościach w pożywieniu, złożach węgla i w skorupie ziemskiej. Został on nazwany germanium. Znalazł on później zastosowanie jako kryształek pierwszej diody radiowej. Germanium jest akceptorem i przenośnikiem elektronów, spełniając rolę półprzewodnika, jednocześnie staje się biostymulatorem, pobudzającym przepływ energii elektrycznej również w żywym ustroju. W swojej czystej metalicznej postaci pierwiastek ten znalazł szerokie zastosowanie w produkcji najnowszych półprzewodników (tranzystorów) oraz włókien optycznych.
Z punktu widzenia biologii germanium jest bardzo aktywnym stymulatorem (działanie pobudzające) impulsów elektrycznych na poziomie komórkowym i spełnia rolę tlenowego katalizatora. Badania na szeroką skalę prowadzono w Japonii i później w Rosji. Stwierdzono szczególnie aktywne właściwości germanium w profilaktyce i terapeutyce chorób nowotworowych. Rośliny i wody organiczne znane dla swoich terapeutycznych właściwości zawierają w swoim składzie germanium. Rośliny wymienione wyżej jak garlic, comfrey, aloes, chlorella, watercress, oraz grzyby reishi, shiitake, pearl barley – wszystkie zawierają znaczne ilości tego pierwiastka. Również woda z miejscowości Lourdes, znana ze swoich szczególnych właściwości terapeutycznych zawiera znaczne ilości germanium.
Za terapeutyczną uznaje się zawartość germanium w koncentracji między 100 a 2,000 ppm. Dokonano wielu tysięcy eksperymentów na roślinach i zwierzętach z dodatkiem germanium i ustalono ponad wszelką wątpliwość, stymulujące wzrost i odporność immunologiczną działanie tego pierwiastka. W roku 1967, dr. Asai zsyntetyzował nową organiczną formę chemiczną zawierającą germanium, określaną jako bis-betacarboxyethyl germanium sesquioxide, która już sama w sobie posiada niezwykle silne właściwości terapeutyczne w stosunku do wielu chorób uznawanych za nieuleczalne. Często w artykułach poświęconych medycynie naturalnej przewija się termin tzw. wolnych rodników (free radicals). Lapidarnie ujmując, możemy uznać wolne rodniki jako zdecydowanych wrogów naszego zdrowia. Czynnikami eliminującymi nadmiar wolnych rodników, będąc ich jak gdyby wymiataczami (scavengers) są antyoksydanty.
Mogą być nimi związki chemiczne bądź enzymy. Antyoksydacyjne działanie wykazują witaminy A, C, E, minerały cynk i selen, enzym SOD (super oxide dismutase) oraz germanium. Związki te są potrzebne do kontroli procesów tlenowych reakcji, w czasie których spalane pokarmy produkują energię.
Problem staje się krytycznym gdy równowaga, wzajemne proporcje między wolnymi rodnikami oraz antyoksydantami zostaną zachwiane. Można tu w pewnym stopniu użyć porównania roli antyoksydantów do ekranu osłaniającego palący się kominek, ekran ten zabezpiecza podłogę i resztę mieszkania przed iskrami paleniska. Jeśli spalanie przebiega prawidłowo, ekran spełnia swoją rolę. Gdy potęga ognia w kominku wymyka się już kontroli, ekran antyoksydacyjny przestaje spełniać swoją rolę. Ograniczone ramy naszej kolumny nie pozwalają na szersze dziś omówienie tego zjawiska, może kiedy indziej…
Rola adaptogenna germanium polega na wspomaganiu organizmu w walce z najróżniejszymi czynnikami stresowymi (fizycznymi, emocjonalnymi i chemicznymi), genetycznymi i patogennymi, które mogą być przyczyną każdej choroby, lub specyficznie choroby nowotworowej. Szczególnie wyraźne, dostrzegalne i efektywne działanie wykazuje germanium w kontakcie z komórkami w pełni dorosłymi, hamuje on w pewien sposób procesy starzenia się (aging).
Juz za chwilę rozpoczną się jak co roku Święta Bożego Narodzenia, zatem Wszelkim Sympatykom, Przyjaciołom i Pacjentom Kliniki Regeneracji Naturalnej oraz naszej Kolumny Zdrowia składam serdeczne życzenia Dobrych, Wesołych i oczywiście Zdrowych Świąt oraz Nowego 2023 Roku, ktory także będzie dla Was Rokiem wyjatkowo Szczęśliwym. Merry Christmas i Dosiego Roku.
Osoby zainteresowane powyższą tematyką zapraszam do konsultacji. Tel. 416 804-3934 w Mississauga.
Dr. T. Szczesny Andrews, Ph.D. studiował nauki medyczne w Polsce. Specjalizuje się od ponad 30 lat w Tradycyjnej Chińskiej Medycynie, której tajniki zgłębiał w czasie kolejnych lat pracy w Afryce, Chinach i Korei. Stosuje również sprawdzone i naukowo udokumentowane metody Dietetycznej Korekty Żywienia, pracował naukowo na Uniwersytetach w Warszawie i Montrealu. Jest autorem wielu prac naukowych.