List posła Konserwatystów omawiający stosunki polsko-kanadyjskie
List posła Konserwatystów omawiający stosunki polsko-kanadyjskie
Czołowy konserwatywny poseł Garnett Genuis przysłał do redakcji Wiadomości list omawiający stosunki polsko-kanadyjskie. List ten odnosi się też do wizyty, jaką niedawno odbył polski premier Mateusz Morawiecki w Kanadzie i jego rozmów z premierem Kanady Justinem Trudeau.
Oto pełne tłumaczenie tego listu:
Stosunki między Kanadą a Polską są ważne dla bezpieczeństwa i gospodarki obu narodów. Jednak liberałowie pod rządami Justina Trudeau podważają te stosunki, popełniając w znacznie większych proporcjach grzechy, o które oskarżają Polskę.
Podczas gdy trwa nielegalna inwazja Putina na Ukrainę, Polacy przodują we wspieraniu Ukrainy. Polska od dawna stoi na pierwszej linii frontu walki o wolność i wykazała się godnym pochwały wsparciem dla Ukrainy. Kanada może się wiele nauczyć od Polski.
Ponieważ bezpieczeństwo energetyczne jest kluczowym elementem obecnej walki, Kanada powinna dążyć do zacieśnienia współpracy energetycznej z Polską. To była stracona szansa pod rządami naszego liberalnego rządu. Liberałowie są ideologicznie przeciwni kanadyjskiemu sektorowi energetycznemu.
Justin Trudeau ostatnio skrytykował Polskę za rzekome wykroczenia przeciwko demokracji. W Polsce toczy się wiele ważnych debat na temat równowagi władzy między różnymi instytucjami. Ale problem z krytyką Trudeau polega na tym, że spowodował znacznie bardziej niepodważalny upadek demokracji w Kanadzie.
Polski rząd został oskarżony o utworzenie komisji do spraw obcej ingerencji, która podlega wpływom politycznym. W międzyczasie Justin Trudeau wyznaczył swojego kolegę z nart, Davida Johnstona, do zbadania tutaj zagranicznej ingerencji i rutynowo oskarża partie opozycyjne o „dezinformację”, gdy nie podoba mu się ich krytyka.
Polski rząd został oskarżony o sprawowanie zbyt dużej kontroli nad powoływaniem sędziów. Ale w Kanadzie sędziowie są mianowani jednostronnie przez premiera, nawet bez pozorów zewnętrznej kontroli.
Rząd Trudeau uchwalił również ustawę C-11, której celem jest kształtowanie treści, które Kanadyjczycy widzą w Internecie.
Kanada potrzebuje rządu, który skoncentruje się na budowaniu konstruktywnych relacji z naszymi europejskimi sojusznikami, rozwoju naszej gospodarki i przeciwdziałaniu upadkowi demokracji w naszym kraju.
Garnett Genuis
konserwatywny poseł i wiceprzewodniczący parlamentarnego Canada’s Foreign Affairs Committee