Chiny weszły w deflację
Chiny weszły w deflację
W lipcu odnotowano w Chinach spadek cen konsumpcyjnych. W połączeniu ze spowalniającą odbudową gospodarczą budzi to pytania, czy Chin nie czeka okres gospodarczego spowolnienia.
Podczas gdy większość głównych światowych gospodarek zmaga się z wysoką inflacją, Chiny doświadczają spadku cen. W środę Narodowe Biuro Statystyczne ogłosiło, że wskaźnik cen konsumpcyjnych (CPI) spadł o 0,3% w lipcu w porównaniu do roku poprzedniego. To pierwszy taki spadek od lutego 2021 roku.
Spadające ceny mogą być pozytywne dla portfeli chińskich obywateli, jednak wzbudzają obawy wśród ekspertów, którzy martwią się o spowolnienie gospodarcze. Po pierwszym kwartale 2023 roku wzrost gospodarczy w Chinach wyraźnie wyhamował, pomimo działań podejmowanych przez władze w celu ożywienia ekonomii.
Xing Zhaopeng, starszy strateg zajmujący się Chinami w ANZ, przewidywał, że CPI będzie utrzymywać się w okolicach zera w drugiej połowie roku. Deflacja utrudnia wprowadzanie skutecznej polityki monetarnej. Na spotkaniu Biura Politycznego podkreślono potrzebę utrzymania stabilnego kursu juana, co kłóci się z luźniejszą polityką monetarną.
Wiadomość o spadku cen negatywnie wpłynęła na rynek. Chińskie indeksy giełdowe, takie jak CSI300 (.CSI300) oraz Shanghai Composite Index (.SSEC), zareagowały spadkiem po ogłoszeniu tych danych. “Rynki potrzebują bardziej konkretnych działań wsparcia ze strony chińskich władz, aby zachować optymizm” – oznajmiła Frances Cheung, strateg ds. stóp procentowych w OCBC Bank w Singapurze.
Obecny stan rzeczy w Chinach porównuje się do sytuacji, jaka miała miejsce w Japonii w latach 90. Doskonale funkcjonująca w latach 80. gospodarka japońska wpadła w dekadę stagnacji cen i płac w końcówce XX wieku.
W odpowiedzi na obawy dotyczące deflacji, chińskie władze uspokajają sytuację. Wiceprezes banku centralnego, Liu Guoqiang, zapewnił w zeszłym miesiącu, że w drugiej połowie roku nie ma ryzyka deflacji w Chinach. Zaznaczył również, że gospodarka potrzebuje czasu, aby wrócić do normalności po okresie pandemii.