Inflacja wzrosła w zeszłym miesiącu do 3,3%
Inflacja wzrosła w zeszłym miesiącu do 3,3%
Inflacja w Kanadzie przełamała ostatnią tendencję spadkową w zeszłym miesiącu i zamiast spadać, wzrosła w lipcu o 3,3 procent rocznie – podała we wtorek agencja Statistics Canada.
To wzrost z 2,8 procent w poprzednim miesiącu. Ceny benzyny były głównym czynnikiem podnoszącym stopę inflacji, głównie ze względu na to, co ekonomiści nazywają efektem bazy.
Przez większą część ubiegłego roku benzyna była dużym czynnikiem obniżającym ogólny kurs. Ale teraz nie dzieje się tak często, ponieważ ceny znów rosną. Ceny przy paliwowych pompach wzrosły w lipcu o 0,9 proc. W tym samym miesiącu rok wcześniej spadły one o ponad 9 proc.
Ceny paliw nie były jedynym rachunkiem za energię, który miał duży wpływ na wzrost inflacji. Cena energii elektrycznej gwałtownie wzrosła w ciągu ostatniego roku, aż o 11,7 procent. To ponad dwukrotnie więcej niż roczny wzrost o 5,8 procent odnotowany w czerwcu, a największym powodem tego wzrostu było ponad dwukrotne zwiększenie rachunków za energię elektryczną w Albercie, które wzrosły o 127,8 procent w ciągu roku do lipca.
Rachunki za artykuły spożywcze są coraz wyższe
Ceny żywności, to kolejny czynnik, który podnosi koszty utrzymania nadal rosną w zawrotnym tempie.
Ceny artykułów spożywczych wzrosły w ciągu roku do lipca o 8,5 proc. To spadek z 9,1 procent w poprzednim miesiącu, ale nadal trzykrotność ogólnej stopy inflacji.
Nie każda alejka spożywcza jest droższa lub cena rośnie w tym samym tempie. W dziale produktów nastąpiła pewna ulga, a ceny świeżych owoców odnotowały największy miesięczny spadek od lutego 2008 roku, aż o 6,5 procent.
Cena winogron spadła w zeszłym miesiącu o ponad 40 procent- twierdzi Statscan.
Chociaż spowolnienie tempa wzrostu cen żywności przynosi pewną ulgę, pozostaje kryzysem, który skłonił do wezwań do podjęcia drastycznych środków, takich jak pułapy cenowe na podstawowe produkty spożywcze.
Inne kraje, w tym Francja i Grecja, próbowały wprowadzić kontrolę cen, w ramach której ceny detaliczne niektórych podstawowych produktów są ograniczone do określonego poziomu.
Podobne próby kontroli cen w latach 70. przyniosły katastrofalne skutki, ale niektórzy eksperci od polityki twierdzą, że jest to pomysł wart rozważenia, przynajmniej w ograniczonym zakresie.
– To już nie lata siedemdziesiate, obecnie nasze rynki są inne – powiedziała Vass Bednar, dyrektor wykonawczy programu Master of Public Policy na McMaster University w Hamilton – Musimy to uznać.
Chociaż Bednar mówi, że nie opowiada się za surowym ograniczeniem wszystkich rodzajów żywności w nieskończoność, mówi, że warto przyjrzeć się polityce, która mogłaby zapewnić niektóre podstawowe potrzeby – mleko modyfikowane dla niemowląt, chleb, niektóre owoce i warzywa – co najmniej przynajmniej niektóre opcje, które pozostają przystępne cenowo.
– Właściwie już mieliśmy tę politykę przez przypadek, kiedy Loblaws zamroził ceny swojej marki własnej w zeszłym roku – powiedziała – Jeśli karmisz preparatem dla niemowląt i masz stały dochód, musimy prowadzić prawdziwe rozmowy, które są trudne, czy i kiedy interweniować na rynkach, aby upewnić się, że takie produkty są dostępne dla ludzi.
Avery Shenfeld, ekonomista z CIBC, powiedział, że nie widzi uzasadnienia dla ograniczeń cenowych w kanadyjskim biznesie spożywczym, biorąc pod uwagę trendy, które obserwujemy pod powierzchnią.
– Nie sądzę, żebyśmy tego tutaj potrzebowali – powiedział w wywiadzie – Na koniec dnia najlepszą metodą walki z inflacją nie jest próba wybrania jednej lub dwóch cen w gospodarce i interweniowanie w nie. Naprawdę chodzi o kontrolowanie tempa siły nabywczej i trochę umiarkowanego wzrostu.
Ceny żywności nie są jedyną rzeczą, która staje się droższa. Kredyty hipoteczne były ostatnio kolejnym ważnym punktem nacisku na rosnący wskaźnik cen konsumpcyjnych, a problem ten pogorszył się w lipcu, a nie poprawił.
Koszty odsetek od kredytów hipotecznych wzrosły w ciągu ostatniego roku o 30,6 procent. To kolejny rekordowy wzrost rok do roku i największy pojedyńczy czynnik wzrostu ogólnej stopy inflacji.
Na podst. CBC