Niepokojący trend – brak działających czujników dymu w domach w Ontario
Niepokojący trend – brak działających czujników dymu w domach w Ontario
Stały wzrost liczby śmiertelnych pożarów w prowincji w ostatnich latach skłonił urzędników do rozpoczęcia nowej publicznej kampanii edukacyjnej zachęcającej mieszkańców do testowania i konserwacji czujników dymu.
Ontario będzie gospodarzem pierwszego w historii “Test Your Smoke Alarm Day” 28 września w celu zmniejszenia liczby śmiertelnych pożarów w prowincji.
Według Urzędu Marszałka Straży Pożarnej (OFM) w 2022 r. w prowincji odnotowano 133 ofiary śmiertelne pożarów, co jest najwyższą liczbą od dwóch dekad. Do tej pory w 2023 r. w Ontario doszło do 60 pożarów, w wyniku których zginęło 66 osób.
“Mimo że liczby te są niższe w porównaniu do zeszłego roku, nie stanowią one zmiany w zachowaniu i są częścią trendu, który nadal obserwujemy. Większość śmiertelnych pożarów, które badaliśmy w latach 2012-2021, wybuchło w budynkach, które nie miały działających czujników dymu lub nie było dowodów na ich obecność” – powiedziała wicemarszałek straży pożarnej Ontario Nancy Macdonald-Duncan na konferencji prasowej w poniedziałek rano.
“Ta statystyka jest alarmująca, biorąc pod uwagę, że czujniki dymu są obowiązkowe od 1997 roku – wprowadzono te przepisy ponad dwie dekady temu”.
OFM prowadzi obecnie dochodzenie w sprawie pożaru w Toronto i pożaru w Vaughan, w wyniku których zginęły trzy osoby. W żadnej z tych rezydencji nie było działających czujników dymu. “Działający czujnik dymu zapewnia wczesne wykrycie i cenny czas potrzebny na ucieczkę przed pożarem. Działający czujnik dymu to tylko jeden ze sposobów zepewnienia sobie bezpieczeństwa w przypadku pożaru” – powiedziała Macdonald-Duncan. “Wiedza o tym, jak uciec, jest jeszcze ważniejsza”.
W ramach Test Your Smoke Alarm Day, oprócz testowania czujników dymu, mieszkańcy Ontario są zachęcani do opracowania i przetestowania domowego planu ewakuacji. “Tak wielu zgonom, które widzimy, można było zapobiec poprzez instalację i regularną konserwację czujników dymu oraz posiadanie domowego planu ewakuacji” – stwierdziła Macdonald-Duncan.
Pełniący obowiązki komendanta torontońskiej straży pożarnej Jim Jessop, który również wziął udział w poniedziałkowej konferencji prasowej, powiedział dziennikarzom, że 59 procent domów jednorodzinnych badanych przez torontońską straż pożarną w ciągu ostatnich pięciu lat nie miało działających czujników dymu.
“Miasto Toronto przez ostatnie lata przyjęło podejście zerowej tolerancji, jeśli chodzi o domy bez czujników dymu” – powiedział. “Stanowisko torontońskiej straży pożarnej jest takie, że gdy pojawimy się na miejscu i nie znajdziemy czujników dymu w mieszkaniu, właściciele zostaną obciążeni kosztami”.
Macdonald-Duncan powiedziała, że urzędnicy rozpoczynali różne publiczne kampanie edukacyjne na przestrzeni lat, aby spróbować przekazać wiadomość o znaczeniu czujników dymu. “Niestety, jak pokazują liczby, nie odnieśliśmy takiego sukcesu, jak byśmy chcieli. To bardzo frustrujące… Codziennie narażamy naszych pracowników na śmiertelne pożary”.