Rząd Ontario zainwestuje w naukę języka polskiego
Rząd Ontario zainwestuje w naukę języka polskiego
Rząd Ontario zainwestuje 116 tysięcy dolarów w Fundację Maksymiliana Kolbe, aby pomóc chronić, rozwijać i organizować polskojęzyczne letnie obozy, zajęcia pozaszkolne i weekendowe.
– Jesteśmy dumni, że inwestujemy i pomagamy chronić polską kulturę, język i tożsamość w Ontario – powiedział minister edukacji Ontario Stephen Lecce. Inwestycje w promocje języków narodowych są krokiem w kierunku uczynienia prowincji bardziej sprawiedliwą i włączającą wszystkie kultury.
Zdaniem ontaryjskiego rzadu uczniowie, którzy mówią więcej niż jednym językiem mają znaczną przewagę nad jednojęzycznymi. Nauka innego języka pomaga uczniom:
- Zwiększyć swoją konkurencyjność na rynku pracy
- Poprawi znajomość swojego pierwszego języka
- Budować fundamenty akademickie i społeczne w obrębie swojej szkoły i społeczności lokalnych
- W zaangażowaniu w rozwój kulturowy przez całe życie w celu rozwoju osobistego, doskonalenia zawodowego i aktywnego uczestnictwa w wielokulturowym społeczeństwie.
Dzięki dofinansowaniu realizowane będą programy wspierające dzieci w wieku szkolnym w umiejętności czytania oraz nauce języka polskiego i historii poprzez m.in.:
- Letnie obozy dzienne dla uczniów w wieku od 4 do 12 lat;
- Zajęcia pozaszkolne i sobotnie które odbywają się przez cały rok szkolny.
Ontario jest domem dla ponad 523 tysięcy osób polskiego pochodzenia, z czego duża część mieszka w Mississauga. Polscy Kanadyjczycy mieszkają w Ontario od XIX wieku i wnieśli znaczący wkład w społeczeństwo, gospodarkę, politykę i kulturę prowincji.
– Programy oferowane przez Fundację Maksymiliana Kolbego będą pielęgnować młode umysły poprzez naukę języka polskiego i przygotowywanie dzieci do zawodów jutra. Polscy Kanadyjczycy wnieśli niesamowity wkład w Kanadę od XIX wieku i ta inicjatywa opiera się na tym dziedzictwie – powiedziała Kinga Surma, MPP dla Etobicoke-Centrum.
– Nasz rząd zaangażował się we wspieranie oddolnych programów w Mississauga, które wzmacniają zarówno młodzież, jak i społeczności kulturalne tej wspaniałej prowincji. Polski obóz edukacyjno-rekreacyjny zorganizowany w Centrum Kultury Polskiej św. Jana Pawła II jest integralną częścią zapewnienia młodzieży z Mississaugi miejsca do nauki, rozwoju i świętowania swojego dziedzictwa językowego. Jako osoba będąca zarówno Polką pochodzenia kanadyjskiego, jak i członkiem tego rządu, inwestycje w te programy napawają mnie wielką dumą i budują, ponieważ pokazuje to ciągłe zaangażowanie naszego rządu we wzmacnianie pozycji naszej młodzieży i społeczności kulturowych, które tworzą strukturę społeczeństwa w tej wspaniałej prowincji – stwierdziła Natalia Kusendova-Bashta, MPP dla Centrum Mississauga.
– Tętniąca życiem polska kultura Mississaugi jest nieocenioną częścią tożsamości naszej społeczności, a edukacja w zakresie języka polskiego odgrywa ważną rolę w celebrowaniu tego bogatego dziedzictwa. Promując różnorodność językową i chroniąc język polski, nasz rząd zapewnia dzieciom narzędzia, których potrzebują, aby miały silniejszy rozwój i lepszą przyszłość – wskazała Kaleeda Rasheeda, MPP dla Mississauga East-Cooksville.
– Dziękujemy rządowi Ontario za inwestowanie w nasze obozy i programy pozaszkolne, które zapewniają naszym młodym ludziom ciągłą naukę o języku polskim i (narodowym) dziedzictwie. Inwestycje te pomogą nam dotrzeć do naszej młodzieży i zapewnić programy mentorskie i edukacyjne, które przyczynią się do ich sukcesu w przyszłości – stwierdził Piotr Dejnicki, Prezes Fundacji Maksymiliana Kolbego.
Fakty
- Fundacja Maksymiliana Kolbego jest organizacją charytatywną założoną w 1982 roku .
- We wrześniu tego roku rady szkolne w Ontario rozpoczną wdrażanie zmienionego programu nauczania języka angielskiego i francuskiego dla klas 1–8, nowych kursów języka angielskiego i francuskiego dla klas 9 oraz zmienionego programu nauczania nauk społecznych.
- W maju 2023 r. rząd Ontario ogłosił, że w ciągu dwóch lat zainwestuje 25,5 miliona dolarów, aby pomóc zaradzić wzrostowi liczby incydentów powodowanych nienawiścią wobec grup religijnych i mniejszościowych. Nowy grant na bezpieczeństwo i zapobieganie nienawiści pomoże organizacjom wyznaniowym i kulturalnym ulepszyć lub wdrożyć środki zapewniające bezpieczeństwo przestrzeni społecznych.
Shannon Whitteker
Dyrektor ds. mediów kulturalnych i relacji z interesantami
Biuro Premiera Ontario