Kanadyjczycy zadłużają się
Kanadyjczycy zadłużają się
Ukazał się nowy raport firmy finansowej TransUnion, z którego wynika, że w obliczu stale rosnących kosztów życia coraz więcej Kanadyjczyków sięga po kredyt. Średnie saldo karty kredytowej wynosi obecnie 4000 dolarów.
Dane pochodzące z Credit Industry Insights Report pokazują wzrost zadłużenia kanadyjskich gospodarstw domowych o 4,2%, czyli o 94,8 miliarda dolarów, w porównaniu z rokiem poprzednim, przy całkowitym zadłużeniu Kanadyjczyków wynoszącym 2,34 biliona dolarów.
Według raportu wzrost ten był napędzany głównie przez zadłużenie z tytułu kredytów hipotecznych, które utrzymywało stałe tempo wzrostu już piąty kwartał z rzędu, na poziomie 9% wzrostu rok do roku.
Zwiększony poziom zadłużenia i rosnące stopy procentowe doprowadziły do podwyższenia płatności minimalnych, co stanowi dodatkowe obciążenie dla i tak już znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej konsumentów.
W raporcie podkreślono, że chociaż w przeszłości kanadyjscy konsumenci kredytów wykazali się odpornością, to obecnie występują oznaki, że niektóre osoby borykają się z poważnymi trudnościami finansowymi spowodowanymi zwiększeniem stóp procentowych.
„Kanadyjczycy, podobnie jak cała gospodarka, pozostają niezmiennie odporni” – stwierdził w komunikacie prasowym Matthew Fabian, dyrektor ds. badań i doradztwa w zakresie usług finansowych w TransUnion – „Jednak połączona presja wysokich kosztów utrzymania i podwyższonych stóp procentowych wywołała szok płatniczy. Koszt zadłużenia w przypadku niektórych kanadyjskich gospodarstw domowych stał się jeszcze większy. Chociaż presja finansowa została zrównoważona ciągłym wzrostem oszczędności i wysokim poziomem zatrudnienia, to wielu kanadyjskich konsumentów korzysta z dostępu do kredytów jako sposobu na zapewnienie krótkoterminowej płynności finansowej”.
Dane pokazują, że liczba Kanadyjczyków zadłużonych na kartach kredytowych wzrosła o 3,3 procent w pierwszym kwartale 2023 roku, a konsumenci ze wszystkich kategorii ryzyka kumulują więcej długów w grupie najbardziej ryzykownej, czyli konsumentach „subprime”, którzy mają niższą ocenę kredytową, odnotowując 8,9 procentowy wskaźnik wzrostu poziomu zadłużenia w stosunku rocznym.
W drugim kwartale 2023 roku przeciętny konsument wydał płacąc kartami kredytowymi 2100 dolarów (wzrost o 1,5% w porównaniu z rokiem poprzednim). Jednak wraz ze wzrostem wydatków kwota, którą konsumenci wpłacali co miesiąc na saldo karty, spadła o 2,8% rok do roku.
Dane pokazują również, że popyt na nowe karty kredytowe w dalszym ciągu rośnie, osiągając 17-procentowy wzrost w drugim kwartale 2023 roku w porównaniu z rokiem poprzednim.
Na podst. Canadian Press i CTV News