Jak oddać głos w wyborach i w referendum
Jak oddać głos w wyborach i w referendum
Wybory do Sejmu i Senatu w Polsce w 2023 roku będą wyglądały nieco inaczej niż te, które odbyły się w 2019 roku. Komisje wyborcze poza granicami Polski będą miały tylko 24 godziny na przeliczenie głosów i ich przesłanie do siedziby komisji w Warszawie. Jeśli komisja opóźni się w przekazaniu wyników do Polski, wybory zostaną uznane za nieważne.
Po raz pierwszy będzie można również zgłosić swój udział w wyborach wypełniając formularz w internecie.
Lista obwodów komisji wyborczych poza granicami Polski zostanie ogłoszona do 25 września 2023 roku.
Dopiero po tych ogłoszeniach będzie można sporządzić spisy wyborców w poszczególnych obwodach głosowania. Osoby przebywające za granicą będą miały możliwość zgłoszenia się do tych spisów.
Wniosek będzie można złożyć na trzy sposoby:
- wypełniając formularz online na specjalnie udostępnionej do tego celu platformie internetowej e-Wybory, lub
- pisemnie – pismo opatrzone własnoręcznym podpisem (czyli osobiście w urzędzie konsularnym albo listownie), lub
- e-mailowo – do konsulatu z załączonym skanem lub zdjęciem pisemnego wniosku opatrzonego własnoręcznym podpisem.
e-Wybory to usługa elektroniczna udostępniana przez Ministra Spraw Zagranicznych służąca wyborcom do zgłaszania się do spisów wyborców sporządzanych przez konsulów.
Na dzień dzisiejszy (13 września 2023) ta usługa nie jest jeszcze dostępna. Usługa zostanie uruchomiona do 25 września 2023 r.
Korzystanie z usługi e-Wybory w celu zgłaszania się do spisu wyborców będzie możliwe do 5 dnia przed dniem wyborów, tj. do 10 października 2023 r.
Wniosek o wpisanie na listę wyborczą za granicą musi zawierać podstawowe informacje, takie jak imiona i nazwisko, numer PESEL, zagraniczny adres, numer telefonu lub adres e-mail. Przy głosowaniu trzeba mieć przy sobie zaświadczenie o prawie do głosowania.
W Kanadzie, niezbędny jest paszport, który trzeba mieć przy sobie w dniu głosowania, razem z zaświadczeniem potwierdzającym prawo do udziału w wyborach w 2023 roku.
Wniosek o ujęcie w spisie będzie musiał zawierać:
- nazwisko i imię (imiona),
- numer ewidencyjny PESEL,
- numer ważnego polskiego paszportu,
- adres pobytu wyborcy za granicą,
- dane kontaktowe w zakresie adresu poczty elektronicznej lub numeru telefonu komórkowego.
UWAGA! W tych wyborach nie będzie możliwości zgłoszenia się do spisu wyborców telefonicznie.
W obwodach za granicą będą mogli zagłosować także wyborcy na podstawie okazanego w dniu wyborów zaświadczenia o prawie do głosowania.
Kalendarium
- do 25 września konsul publikuje w formie obwieszczenia informację o numerach obwodów głosowania i wyznaczonych siedzibach komisji;
- 25 września upływa termin zgłaszania kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych przez Pełnomocników wyborczych;
- 28 września upływa termin powołania przez konsula obwodowych komisji wyborczych;
- 10 października upływa termin przyjmowania zgłoszeń do spisu wyborców oraz wniosków o zmianę obwodu głosowania;
- do 12 października można złożyć do konsula wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania;
- 14 października w Kanadzie odbędą się wybory do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej oraz referendum ogólnokrajowe. Głosowanie w obwodach głosowania utworzonych za granicą odbywa się między godz. 7.00 a 21.00 czasu miejscowego. W Kanadzie głosowanie zakończyłoby się w dniu następnym po dniu głosowania w kraju, dlatego głosowanie przeprowadza się w dniu poprzedzającym (14 października 2023 r.).