Raport – gospodarcza szara strefa w Kanadzie
Raport – gospodarcza szara strefa w Kanadzie
Według raportu przygotowanego przez Statistics Canada wartość szarej strefy gospodarki Kanady w 2021 roku wyniosła 68,5 miliarda dolarów, co stanowi 2,7 procent całkowitego PKB.
Z raportu wynika, że w 2021 roku szara strefa odnotowała znaczący wzrost, bo realnie wyniósł 4,8 proc., do czego przyczynił się przede wszystkim 18-procentowy wzrost podziemnej działalności gospodarczej związanej z inwestycjami w obiekty mieszkalne.
Natomiast w szarej strefie w 2020 roku odnotowano spadek o 4,5 proc., głównie w wyniku ograniczenia działalności podziemnej w zakresie wydatków na spożycie gospodarstw domowych, które spadły o 8,4 proc.
Najpierw jednak należy określić czym jest „szara strefa”. Według raportu szarą strefę definiuje się jako obejmującą rynkową działalność gospodarczą, legalną lub nielegalną, która wymyka się pomiarom ze względu na swój ukryty, nielegalny lub nieformalny charakter.
Statistics Canada wykluczył w raporcie niektóre nielegalne działania, takie jak narkotyki (z wyjątkiem konopi indyjskich) i prostytucja.
Budownictwo mieszkaniowe na czele
Z raportu StatCan wynika, że w 2021 roku branża budownictwa mieszkaniowego odegrała znaczącą rolę w szarej strefie, wnosząc 35,0%, czyli 23,9 miliarda dolarów, co czyni ją największym źródłem.
Następni w kolejności byli właściciele nieruchomości z udziałem 12,7 proc., handel detaliczny z 10,5 proc. oraz usługi noclegowe i gastronomiczne z 7,3 proc.
Według raportu te cztery gałęzie przemysłu łącznie odpowiadają za około dwie trzecie całej „szarostrefowej” działalności gospodarczej w Kanadzie.
W raporcie podkreślono, że podziemna działalność gospodarcza w budownictwie mieszkaniowym odnotowała w 2021 roku wzrost o 32,8 proc., co odpowiada 31,3-procentowemu wzrostowi inwestycji przedsiębiorstw w obiekty mieszkaniowe w całej gospodarce.
W 2021 r. prawie 45 procent niezgłoszonych dochodów, wynoszących łącznie 30,6 miliarda dolarów, trafiło do pracowników w postaci wynagrodzeń. Stanowiło to około 2,4 proc. wszystkich wynagrodzeń pracowników w gospodarce. Tymczasem właściciele firm zarejestrowanych otrzymywali około 30 procent, a właściciele firm nieposiadających osobowości prawnej otrzymywali około 24 procent pozostałego dochodu podziemnego.
Raport StatCan ujawnił, że w 2021 r. szara strefa powiązana z wydatkami gospodarstw domowych wyniosła 38,3 mld dolarów. Ponad jedna czwarta (26,3 proc.) tej kwoty pochodziła z zakupów alkoholu, tytoniu i konopi indyjskich, co stanowiło cztery proc. całkowitych wydatków gospodarstw domowych w gospodarka.
Kolejnymi składnikami szarej strefy w wydatkach gospodarstw domowych były opłaty za wynajem mieszkań (19,5 proc.) oraz usługi gastronomiczne (18,8 proc.).
Ontario przewodzi
Według raportu Ontario przewodziło krajowi o najwyższej wartości podziemnej działalności gospodarczej w 2021 roku wynoszącej 26,9 miliarda dolarów. Na drugim miejscu znalazł się Quebec z 15,5 miliardami dolarów, podczas gdy Kolumbia Brytyjska i Alberta odnotowały odpowiednio 11,1 miliarda dolarów i 6,8 miliarda dolarów.
Te cztery prowincje reprezentowały łącznie 87,9% całkowitej podziemnej działalności gospodarczej, co ściśle odzwierciedlało ich wkład w całą gospodarkę na poziomie 87,1%.
Jednak na Wyspie Księcia Edwarda i Kolumbii Brytyjskiej najwyższy odsetek podziemnej działalności gospodarczej jako procent ich całkowitego PKB w całej gospodarce w 2021 r. wynosił odpowiednio 3,4% i 3,2%. Natomiast najmniejszy udział miał Nunavut wynoszący zaledwie 0,4%.
Na podst. CTV News