Choroby tarczycy
Choroby tarczycy
Duże rozpowszechnienie chorób tarczycy sprawia, że są one najczęściej spotykanymi chorobami układu wydzielania wewnętrznego, czyli dokrewnego.
Ich częstość jest kilkakrotnie większa u kobiet niż u mężczyzn. Nie wyjaśniono w pełni przyczyny tego zjawiska.
Choroby tarczycy przejawiają się na ogół zmianami w budowie tego gruczołu, niewywołującymi zaburzeń jego czynności wydzielniczej. Pojawienie się zaburzeń czynności tarczycy powoduje zwykle poważne upośledzenie ogólnego stanu zdrowia. Powiększona tarczyca nosi nazwę wola.
Tarczyca nieco powiększająca się okresowo nie jest objawem choroby. Wole może rozwinąć się w przebiegu różnych chorób tarczycy. Jeśli stanowi jedyny przejaw choroby, a tak jest najczęściej, mówi się o wolu obojętnym. Wydziela ono hormony w dostatecznej ilości i u osób dotkniętych tą chorobą nie stwierdza się objawów zaburzeń czynności tarczycy. Przyczyną bezpośrednią rozwinięcia się wola obojętnego jest głównie działanie hormonu tyreoptropowego wydzielanego przez przysadkę.
Hormon ten pobudza zarówno rozrost tarczycy, jak i wydzielanie przez nią hormonów. Powoduje to z jednej strony zwiększenie wytwarzania hormonów tarczycy i przywrócenie ich prawidłowego stężenia we krwi, a z drugiej rozrost tkanki tarczycowej. Tarczyca wydziela dostateczną ilość hormonów, ale jednocześnie rozwija się wole. Pomimo poznania licznych czynników sprzyjających rozwojowi wola obojętnego, przyczyny tej choroby nie zdołano całkowicie wyjaśnić. Wydaje się, zatem, że ważną rolę w rozwoju wola obojętnego odgrywa indywidualna skłonność. Wole obojętne jest najczęściej chorobą niegroźną. Leczenie wola obojętnego jest zachowawcze lub operacyjne. Zapobieganie wolu obojętnemu polega na zwiększeniu ilości spożywanego jodu. Bogate w jod są potrawy z ryb morskich.
Pojęciem nadczynności tarczycy określa się ogólnoustrojowe skutki nadmiernego wydzielania hormonów przez tarczycę. Najczęściej występuje ona w przebiegu choroby Gravesa-Basedowa lub wola guzkowego nadczynnego, czyli wskutek intensywnego wydzielania hormonów przez guzki tarczycy. Przyczyna bezpośrednia tej choroby jest nieuchwytna. Początek choroby może być dość nagły. Chorzy odczuwają wzmożoną pobudliwość nerwową, uskarżają się na wychudzenie mimo dobrego lub zwiększonego apetytu, źle śpią. Następnie dołącza się dokuczliwe kołatanie serca, zadyszka wysiłkowa, osłabienie, stałe odczuwanie gorąca, nadmierna potliwość. Chorzy mogą zaobserwować powiększenie się tarczycy i zmianę wyglądu oczu.
Szpary powiekowe rozszerzają się. Często pojawia się wytrzeszcz oczu, powodujący wiele dalszych zaburzeń, takich jak pieczenie, a nawet ból oczu. W przebiegu nadczynności tarczycy, czyli tyreotoksykozy objawy są wywołane działaniem nadmiaru hormonów tarczycy. Następuje znaczny wzrost przemiany materii, wskutek czego nasilają się procesy spalania i wzrasta gwałtownie zużycie tlenu. Chorzy stale odczuwają gorąco, chudną pomimo dobrego apetytu. Organizm wyzbywa się nadmiaru wytworzonego ciepła przez zwiększoną potliwość, rozszerzenie naczyń krwionośnych, zwłaszcza skóry i wiele innych reakcji wyrównawczych dotyczących przede wszystkim układu krążenia, należą tutaj stałe przyśpieszenie czynności serca, zwiększeniem pracy serca, niekiedy jego niemiarową czynnością, bólami, a nawet niewydolnością całego układu. Nadczynność tarczycy wpływa szkodliwie na układ nerwowy.
Chorzy są niespokojni, podnieceni, pobudzeni ruchowo, wykazują zwiększoną wrażliwość i skłonność do płaczu. Objawia się drżenie rąk, a czasami nóg. Dochodzi do znacznego osłabienia siły mięśniowej. Choroba nasila się również perystaltykę jelit, wskutek czego dość często występują biegunki. U kobiet krwawienia miesięczne są skąpe lub nawet ustają.
W chorobie Gravesa-Basedowa rozwijają się zmiany w obrębie narządu wzroku.
W zależności od nasilenia tych zmian, zalicza się je do lekkich, łagodnych lub ciężkich, zwanych postępującymi albo złośliwymi. Charakterystyczne zmiany oczne są następstwem obrzęku i nacieków zapalnych powstających w obrębie powiek, w tkance oczodołu oraz w mięśniach poruszających gałkę oczną. Wytrzeszcz polega na nadmiernym wysunięciu gałki ocznej poza brzeg kostny oczodołu. Innym objawem choroby Gravesa-Basedowa, rzadko spotykanym jest obrzęk przedgoleniowy. Przyczyny nadczynności tarczycy głównie należy szukać w wadliwie pracującym układzie immunologicznym, który z nieznanych przyczyn produkuje przeciwciała skierowane przeciwko gruczołowi tarczycy.
Przewlekłe, nieleczone alergie pokarmowe mogą w pewnym stopniu sprzyjać rozwojowi nadczynności tarczycy. Do takich alergenów należą mleko, jego przetwory, zboże, czekolada, kofeina, nikotyna, mocna herbata. Istnieją również doniesienia naukowe o stymulującym wpływie na tarczycę związków rtęciowych, zawartych w wypełniaczach dentystycznych, a nie jest to wskazane dla chorych na nadczynność tarczycy.
Z punktu widzenia leczenia dietetycznego zalecane jest spożywanie pokarmów surowych, naturalnych, w jak najmniejszym stopniu chemicznie przetwarzanych.
Szczególnie istotne jest uwzględnienie zielonych jarzyn, pełnego ziarna i produktów bogatych w witaminy z grupy B. Brak tych elementów w codziennych posiłkach może doprowadzić do wyniszczenia organizmu w związku z tendencją do możliwości zaistnienia syndromu złego wchłaniania, Drożdże piwne są wskazane jako suplement, bogaty w witaminy B. Należy unikać jodowanej soli, herbaty, kofeiny, coca-coli.
Jarzyny takie jak brokuły, brukselka, kapusta, kalafiory, jarmuż, kelp, brzoskwinie, gruszki, soja, szpinak – zwalniają produkcję hormonu tarczycy. Stosowanie naturalnych form enzymów trawiennych, pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu trzustki oraz soku żołądkowego.
W takiej sytuacji możliwe jest wyraźne przyśpieszenie przemiany materii, co w konsekwencji zwiększa szansę zubożenia organizmu w składniki odżywcze. Należy zagwarantować uzupełnienie diety multiwitaminami, szczególnie z grupy B oraz C. Dalsze uzupełnienia żywieniowe to dodatki cynku, selenu, miedzi oraz podstawowych kwasów tłuszczowych. Praktyk homeopata zastosuje przy nadczynności tarczycy preparaty Iodum, Belladonna oraz Natrum-Mur.
Niedoczynność tarczycy spowodowana jest zbyt niską produkcją hormonalną gruczołu tarczycy. Jest to dosyć często spotykana sytuacja i manifestuje się tendencją do częstego i szybko występującego zmęczenia, utratą apetytu, nadwagą, bólami przedmiesiączkowymi, znużeniem mięśniowym, suchą skórą. Często spotykane są żółtawe zgrubienia na powiekach oraz słabe i wypadające włosy, zaparcia, powtarzające się infekcje. Niewydolności tarczycy towarzyszą często takie objawy jak: narastające kłopoty z pamięcią, koncentracją, miękkie i łamliwe paznokcie, objawy jelitowe (tzw. irritable bowel syndrome), artretyzm, bóle mięśniowe, alergie, astma, podwyższony poziom cholesterolu, częste infekcje drożdżycowe. W bardziej zaawansowanych przypadkach obserwuje się obrzęki nóg i tendencję do zatrzymywania wody w organizmie. Niebezpieczne są przypadki niedoczynności tarczycy u dzieci i kobiet ciężarnych. Momentem szczególnie sprzyjającym rozwinięciu się stanu niedoczynności tarczycy jest okres menopauzy lub ciąży. Brak pierwiastka jodu w diecie jest w większości przypadków powodem choroby.
Dodatki żywieniowe w postaci roślin wodnych (ang. seeweeds) są bardzo wskazane, wszelkie produkty naturalne, zawierające jód. Ryby głębinowe z oceanu, oraz tzw. „owoce morza” gwarantują dodatek jodu, vit. A, cynku, liście buraków, pietruszka, marchew. Wśród uzupełniających dietę suplementów należy pamiętać o witaminie E, betakarotenach, wit. A, C, B complex, oraz podstawowych kwasach tłuszczowych (Primrose Oil). Szczególnie dobrym uzupełnieniem prawidłowego odżywiania jest Tryptophan – aminokwas obecny w rybach, mięsie, produktach mlecznych, jajach, orzechach i kiełkach. Tryptophan jest prekursorem związku chemicznego zwanego serotoniną, bardzo istotnego stymulatora antydepresyjnego.
Należy unikać płynów zawierających związki fluorowe (łącznie z pastą do zębów), oraz chlorowe (woda pitna). Pić należy jedynie wodę destylowaną. Bardzo ostrożnie należy stosować leki zawierające związki siarkowe lub antyhistaminowe.
Badanie drogą biofeedback pozwala na wczesne wykrycie zakłóceń w pracy tarczycy i ustalenie właściwej drogi dla przywrócenia stanu równowagi tego narządu.
Zapraszam do Kliniki Regenercji Naturalnej w Mississauga.
Osoby zainteresowane powyższą tematyką zapraszam do konsultacji. Tel. 416 804-3934 w Mississauga.
Dr. T. Szczesny Andrews, Ph.D. studiował nauki medyczne w Polsce. Specjalizuje się od ponad 30 lat w Tradycyjnej Chińskiej Medycynie, której tajniki zgłębiał w czasie kolejnych lat pracy w Afryce, Chinach i Korei. Stosuje również sprawdzone i naukowo udokumentowane metody Dietetycznej Korekty Żywienia, pracował naukowo na Uniwersytetach w Warszawie i Montrealu. Jest autorem wielu prac naukowych.