Dzięki legalizacji spożycie marihuany wzrosło
Dzięki legalizacji spożycie marihuany wzrosło
Pięć lat od chwili legalizacji, liczba Kanadyjczyków używających marihuany do celów rekreacyjnych stale rośnie, ale sektor produkcji tego narkotyku wykazuje oznaki wypalenia.
Według badania przeprowadzonego przez Statistics Canada jeden na pięciu Kanadyjczyków zgłosił używanie konopi indyjskich w 2020 roku, co stanowi sześcioprocentowy wzrost w porównaniu z okresem przed legalizacją. Tymczasem od końca 2022 roku produkcja nowego przemysłu konopi indyjskich spada.
Kanadyjska ustawa o konopiach indyjskich zalegalizowała rekreacyjne użytkowanie i sprzedaż konopi pięć lat temu, 17 października 2018 roku
„W tym czasie Urząd Statistics Canada przyczynił się do lepszego zrozumienia społecznych, zdrowotnych i ekonomicznych skutków tej decyzji” – stwierdzono w raporcie Statistics Canada.
Agencja statystyczna twierdzi, że wskaźnik używania konopi indyjskich w kraju wzrósł ponad dwukrotnie w latach 1985–2017, osiągając 14,8% dorosłych mieszkańców Kanady. Według kanadyjskich statystyków do 2022 roku liczba dorosłych zgłaszających używanie konopi indyjskich w ciągu ostatniego roku wzrosła do ponad jednego na czterech Kanadyjczyków, czyli 27 procent.
– Legalizacja konopi indyjskich bez wątpienia znormalizowała jej używanie – powiedział wykładowca Toronto Metropolitan University i ekspert branżowy Brad Poulos – Wyeliminowano narkotykowe piętno i wiele osób po prostu patrzy teraz na konopie indyjskie tak samo, jak na alkohol.
Urząd Statistics Canada odnotował również duże różnice regionalne i demograficzne w użyciu narkotyku.
Pomimo nieoficjalnego statusu kanadyjskiej stolicy konopi indyjskich, Kolumbia Brytyjska znalazła się na trzecim miejscu pod wielkości populacji dorosłych mieszkańców używających marihuany w 2021 roku z wynikiem 26 procent. Na pierwszym miejscu jest Nowa Szkocja, gdzie prawie jedna trzecia (31,5%) mieszkańców używa marihuanę. Jedyną prowincją, w której konopie indyjskie zażywa mniej niż co piąty Kanadyjczyk był Quebec – 15,7%.
Zażywanie konopi indyjskich w 2021 roku było również najczęstsze wśród osób w wieku od 18 do 24 lat (39 proc.) i osób w wieku od 25 do 44 lat (31,2 proc.). Wbrew obawom przeciwników legalizacji kanadyjski urząd statystyczny nie zaobserwował wzrostu używania narkotyku wśród osób w wieku od 15 do 17 lat, pomimo wzrostu we wszystkich pozostałych grupach wiekowych.
W międzyczasie produkcja sektora konopi indyjskich rosła, aż osiągnęła szczyt w listopadzie 2022 roku, kiedy produkt krajowy brutto osiągnął 11,6 miliarda dolarów. Od tego czasu kwota ta spadła do 10,8 miliarda dolarów, co stanowi 0,5 procent kanadyjskiej gospodarki. Po legalizacji wiele największych kanadyjskich firm zajmujących się konopiami indyjskimi ograniczyło swoją działalność, podczas gdy mniejsi gracze zamknęli działalność, sprzedali ją lub ogłosili upadłość.
– Legalna sprzedaż rośnie… ale w większości segmentów jest po prostu zbyt wielu producentów, aby cała branża była rentowna – wyjaśnił Poulos z Toronto Metropolitan University – Jesteśmy w okresie konsolidacji branży i obserwujemy wszystkie możliwe zjawiska, takie jak bankructwa, restrukturyzacje i fuzje.
Według Statistics Canada po gwałtownej liczbie otwarć liczba stacjonarnych sklepów z marihuaną wydaje się obecnie stabilna i osiągnęła liczbę 3332 punktów sprzedaży w 2023 roku Sklepy te osiągnęły w 2022 roku sprzedaż na poziomie 4,5 miliarda dolarów, co stanowi wzrost rok do roku od legalizacja. Coraz więcej Kanadyjczyków legalnie zażywa konopie indyjskie – w 2020 roku zrobiło to 68%, w porównaniu z 47% w roku 2019.
Na podst. CTV News