Doug Ford prosi Bank Kanady i premiera o wstrzymanie podwyżek stóp procentowych
Doug Ford prosi Bank Kanady i premiera o wstrzymanie podwyżek stóp procentowych
Po raz drugi w ciągu ostatnich miesięcy, premier Ontario Doug Ford wzywa Bank Kanady do wstrzymania dalszych podwyżek stóp procentowych, twierdząc, że miliony Kanadyjczyków “z trudem wiążą koniec z końcem”.
“Po prostu nie ma usprawiedliwienia dla zwiększania i tak już miażdżącej presji, jaką poprzednie podwyżki stóp procentowych wywarły na tak wiele rodzin i firm” – powiedział Ford w liście skierowanym do gubernatora Banku Kanady Tiffa Macklema i opublikowanym w niedzielę na X, dawniej Twitterze.
List Forda pojawia się przed zbliżającym się ogłoszeniem stóp procentowych przez bank centralny w środę, gdzie oczekuje się, że kluczowa stopa procentowa utrzyma się na poziomie pięciu procent – najwyższym poziomie od 2001 roku.
Od marca 2022 r. Bank Kanady 10-krotnie podnosił swoją główną stopę procentową, starając się zacieśnić aktywność gospodarczą i obniżyć inflację do docelowego poziomu 2%.
Podczas ostatniego ogłoszenia stóp procentowych 6 września Bank Centralny pozostawił stopę procentową na niezmienionym poziomie pięciu procent. Stopa inflacji w Kanadzie również spadła do 3,8% w tym miesiącu po wzroście do 4% w sierpniu.
Dwa dni przed tą decyzją Ford napisał podobny list do Macklema i wezwał rząd federalny do współpracy z prowincjami i terytoriami w celu inwestowania i budowania krytycznych projektów infrastrukturalnych, zamiast ponownego podnoszenia stóp procentowych.
W tym celu, w osobnym liście skierowanym w niedzielę do premiera Justina Trudeau, Ford wezwał Ottawę do “zajęcia się podstawowymi przyczynami inflacji” oraz wzmocnienia krajowych łańcuchów dostaw, które, jak powiedział, wykazały “słabości” z powodu pandemii COVID-19, inwazji Rosji na Ukrainę i rozwijającej się przemocy na Bliskim Wschodzie.
“Kiedy codzienne artykuły pierwszej potrzeby, takie jak artykuły spożywcze, paliwo i materiały budowlane, nie mogą już docierać na rynek w odpowiednim czasie, to nieuchronnie ciężko pracujący, zwykli ludzie płacą za to coraz wyższą cenę – przy kasie, przy pompach, a także przy miesięcznych spłatach kredytu hipotecznego i czynszu” – powiedział.
W środę Bank Kanady opublikuje również kwartalny raport dotyczący polityki pieniężnej, który będzie zawierał zaktualizowane prognozy dotyczące inflacji oraz gospodarki światowej i krajowej.