Kanada zamierza zwiększyć produkcję paliw kopalnych pomimo zobowiązań klimatycznych
Kanada zamierza zwiększyć produkcję paliw kopalnych pomimo zobowiązań klimatycznych
Kanada należy do grupy krajów produkujących największe ilości paliw kopalnych, które zamierzają wydobywać więcej ropy naftowej i gazu ziemnego, niż byłoby to zgodne z międzynarodowymi normami mającymi na celu ograniczenie globalnego ocieplenia.
Raport, opublikowany w środę przez Organizację Narodów Zjednoczonych we współpracy z zespołem międzynarodowych naukowców, wykazał, że niektóre kraje nadal planują produkować ponad dwukrotnie więcej paliw kopalnych w 2030 r. niż byłoby to wymagane do ograniczenia ocieplenia do 1,5 C powyżej poziomów sprzed epoki przemysłowej.
Ustalenia te są sprzeczne ze zobowiązaniami rządów w ramach porozumienia paryskiego z 2015 r., a także z prognozami Międzynarodowej Agencji Energii, że globalny popyt na węgiel, ropę i gaz osiągnie szczyt w ciągu tej dekady.
Autorzy raportu stwierdzili, że należy przeznaczyć więcej pieniędzy na przejście na czystą energię, a czołowi producenci muszą współpracować w celu ograniczenia produkcji. “Stwierdzamy, że wiele rządów promuje gaz kopalny jako niezbędne paliwo “przejściowe”, ale bez widocznych planów odejścia od niego później” – powiedział w oświadczeniu Ploy Achakulwisut, główny autor raportu i naukowiec ze Sztokholmskiego Instytutu Środowiska.
“Nauka mówi, że musimy zacząć zmniejszać globalną produkcję i wykorzystanie węgla, ropy i gazu – wraz ze zwiększaniem produkcji czystej energii, redukcją emisji metanu ze wszystkich źródeł i innymi działaniami na rzecz klimatu – aby utrzymać cel 1,5 C jako realny”.
Michael Lazarus, starszy naukowiec w Instytucie Sztokholmskim i kolejny z autorów raportu, powiedział, że bogatsze kraje “o największych możliwościach odejścia od produkcji paliw kopalnych ponoszą za to największą odpowiedzialność, jednocześnie zapewniając finansowanie i wsparcie, aby pomóc innym krajom zrobić to samo”.
Podczas briefingu zorganizowanego przed publikacją raportu naukowcy argumentowali, że dalsza produkcja paliw kopalnych podważy przejście na czystsze formy energii.
“Biorąc pod uwagę, że rządy, plany i cele produkcyjne pomogły legitymizować i uzasadniać dalsze uzależnienie od paliw kopalnych, istnieje realne ryzyko, że takie plany podważają transformację energetyczną poprzez zablokowanie długotrwałej infrastruktury paliw kopalnych” – powiedział Achakulwisut.
Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres, który coraz głośniej wzywa do podjęcia działań w sprawie zmian klimatu, powiedział, że raport jest “zaskakującym oskarżeniem o niekontrolowaną beztroskę klimatyczną”.
Raport, powołując się na dane Kanadyjskiego Urzędu Regulacji Energetyki, pokazuje, że Kanada – czwarty co do wielkości producent ropy naftowej na świecie – ma zwiększyć produkcję do 2030 r., jeśli nie zostaną podjęte dalsze działania w celu ograniczenia emisji, i o 25 procent powyżej poziomów z 2022 r. do 2035 r. (W scenariuszu zerowym netto, w którym kraje osiągają swoje cele klimatyczne, przewiduje się, że produkcja ropy naftowej w Kanadzie osiągnie szczyt w 2026 r. i spadnie do 73% poniżej poziomów z 2022 r. do 2050 r.)
W raporcie zauważono, że rząd federalny i rządy prowincji niedawno zatwierdziły nowe inwestycje w wydobycie ropy i gazu.
Z kolei w innych krajach produkujących paliwa kopalne, takich jak Norwegia i Wielka Brytania, przewiduje się zmniejszenie produkcji. (Stany Zjednoczone, największy producent paliw kopalnych, są na dobrej drodze do zwiększenia produkcji, podobnie jak Rosja i Arabia Saudyjska).
126-stronicowy dokument został przygotowany przez Program Środowiskowy Organizacji Narodów Zjednoczonych wraz z ponad 80 badaczami z uniwersytetów, think-tanków i organizacji non-profit na całym świecie. Pojawia się on depcząc po piętach innej oceny kanadyjskiej polityki klimatycznej – audytu przeprowadzonego przez federalnego komisarza ds. środowiska i zrównoważonego rozwoju Jerry’ego DeMarco.
W opublikowanym we wtorek raporcie DeMarco stwierdził, że zgodnie z obecnym planem kraj nie osiągnie kolejnego celu redukcji emisji gazów cieplarnianych w 2030 r. o kilka milionów ton. “Kanada jest jedynym krajem G7, który nie osiągnął żadnych redukcji emisji od 1990 roku” – powiedział. “Ale pokazuje to również, że jest to wykonalne. Niektóre z tych miejsc mają zupełnie inne podejście do redukcji emisji”.
Odpowiadając na wtorkowy audyt, minister środowiska Steven Guilbeault powiedział dziennikarzom, że rząd federalny musi zrobić więcej. Wskazał, że w audycie komisarza wykorzystano dane dotyczące emisji z zeszłego roku i że do końca 2023 r. rząd federalny będzie miał “dobre wieści” na temat redukcji emisji.
Caroline Brouillette, dyrektor wykonawczy Climate Action Network Canada, powiedziała w wywiadzie dla CBC News, że najnowsze ustalenia są kolejnym dowodem na to, że rząd federalny musi ograniczyć wszelkie dotacje dla firm zajmujących się paliwami kopalnymi, zarówno w kraju, jak i za granicą, oraz nałożyć limit na emisje ropy i gazu. “W kanadyjskiej rozmowie na temat polityki klimatycznej pojawił się w pokoju wielki słoń, którym jest ciągła ekspansja produkcji ropy i gazu” – powiedziała.
Zwolennicy ochrony środowiska, w tym Brouillette, powiedzieli, że Kanada będzie musiała być liderem w pracy nad osiągnięciem porozumienia w sprawie stopniowego wycofywania paliw kopalnych na zbliżającej się konferencji ONZ w sprawie zmian klimatu, znanej jako COP28, która odbędzie się w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich w dniach od 30 listopada do 12 grudnia. “Wymaga to globalnej koordynacji, współpracy i porozumienia” – powiedziała.
Julia Levin, zastępca dyrektora ds. klimatu krajowego w Environmental Defence, powiedziała, że rządy powinny “szybko wycofywać się z produkcji ropy i gazu oraz wdrażać niezawodne, skuteczne i niedrogie rozwiązania, takie jak energia słoneczna i pompy ciepła”. Zamiast tego rządy w Kanadzie i na całym świecie podwajają produkcję paliw kopalnych.
Zapytana o ustalenia raportu ONZ, Lisa Baiton, prezes i dyrektor generalny Kanadyjskiego Stowarzyszenia Producentów Ropy Naftowej z siedzibą w Calgary, powiedziała w oświadczeniu: “Globalny popyt na ropę naftową i gaz ziemny osiąga rekordowe poziomy i rośnie, a Kanada ma do odegrania ważną rolę jako dostawca energii dla naszych partnerów handlowych na całym świecie“.
W oparciu o najnowsze dane rządu federalnego, “Kanada zwiększyła swoją konwencjonalną produkcję przy jednoczesnym obniżeniu emisji gazów cieplarnianych w ciągu ostatnich 10 lat”, a kraj “jest dobrze przygotowany do dalszego rozwoju i eksploatacji swoich ogromnych rezerw oraz wzmocnienia pozycji lidera w projektach dekarbonizacji, przy jednoczesnym zapewnieniu stabilnego i niedrogiego systemu energetycznego”.