W Kanadzie rosną nastroje antysemickie i islamofobiczne
W Kanadzie rosną nastroje antysemickie i islamofobiczne
Premier Justin Trudeau zauważył “przerażający” wzrost antysemityzmu i islamofobii w całym kraju w związku z wojną Izrael-Hamas.
Trudeau powtórzył również swój apel o przerwę humanitarną w konflikcie, aby zakładnicy mogli zostać uwolnieni, cudzoziemcy mogli opuścić strefę wojenną, a bardzo potrzebna pomoc mogła zostać bezpiecznie dostarczona mieszkańcom Strefy Gazy.
“Widzimy teraz wzrost antysemityzmu, który jest przerażający. Koktajle Mołotowa rzucane na synagogi” – powiedział Trudeau w drodze na środowe spotkanie klubu w Ottawie. “Przerażające groźby przemocy grożące żydowskim firmom, atakujące z nienawiścią żydowskie przedszkola. To musi się skończyć. To nie jest to, kim jesteśmy jako Kanadyjczycy. To jest coś, co jest nie do przyjęcia w Kanadzie, kropka”.
Trudeau powiedział, że wybuchy antysemityzmu i islamofobii sprawiły, że Kanadyjczycy “boją się wyjść na własne ulice”. “Wyrażanie nienawiści wobec muzułmanów, Palestyńczyków, każdego, kto macha palestyńską flagą, jest nie do przyjęcia” – powiedział. “To czas, w którym musimy przewodzić… To odpowiedzialność każdego Kanadyjczyka, aby dostrzec i zrozumieć, w jaki sposób rozpoznajemy wzajemny ból i strach i iść naprzód. A jeśli Kanada nie może tego rozgryźć, powiedzcie mi, który zakątek świata to rozgryzie?”
Izrael ostrzelał Strefę Gazy z powietrza i użył wojsk lądowych, aby podzielić wąski pas wybrzeża na dwie części, po nalocie Hamasu na południowy Izrael 7 października, kiedy zabito 1400 osób, w tym kilku Kanadyjczyków, a około 240 zakładników wzięto do niewoli. Rząd Kanady uznał Hamas za organizację terrorystyczną.
W ciągu ostatniego miesiąca izraelskie bombardowania zabiły ponad 10,568 Palestyńczyków, z czego około 40 procent to dzieci, według obliczeń urzędników służby zdrowia w Strefie Gazy rządzonej przez Hamas.
Trudeau powiedział, że każdego dnia od ataków “na niewinne życie w Izraelu” świat jest zalewany obrazami przemocy wobec dzieci i osób starszych. Powiedział, że humanitarna przerwa w działaniach wojennych jest konieczna, aby dostarczyć pomoc i uspokoić napięcia.
“Przerwa humanitarna pozwoli na uwolnienie wszystkich zakładników, pozwoli nam kontynuować wyprowadzenie wszystkich obcokrajowców ze Strefy Gazy” – powiedział. “Przerwa na tyle długa, by… rozpocząć pracę nad deeskalacją sytuacji”. Trudeau podkreślił też, że świat musi spróbować “wyobrazić sobie, jak wygląda długoterminowa przyszłość realnego państwa palestyńskiego: bezpiecznego obok bezpiecznego, rentownego i odnoszącego sukcesy państwa izraelskiego”.
Policyjny oddział ds. podpaleń w Montrealu i śledczy z jednostki ds. przestępstw z nienawiści prowadzą dochodzenie po tym, jak centrum społeczności żydowskiej w mieście zostało uderzone koktajlami Mołotowa na początku tego tygodnia. Śledczy na miejscu zdarzenia we wtorek rano znaleźli kawałki szklanej butelki i zwęglone ślady na drzwiach wejściowych synagogi Congregation Beth Tikvah, gdzie wybuchł niewielki pożar. Nikt nie został ranny, a szkody były niewielkie, powiedział rzecznik policji w Montrealu.
Od 7 października policja w Montrealu odnotowała 48 zgłoszonych przestępstw z nienawiści i incydentów z nienawiści przeciwko społeczności żydowskiej i 17 przeciwko społeczności arabsko-muzułmańskiej. W 2022 r. policja w Montrealu odnotowała 72 przestępstwa z nienawiści i incydenty przeciwko wszystkim grupom przez cały rok.
Rabin Idan Scher, starszy rabin Kongregacji Machzikei Hadas w Ottawie, zadzwonił na policję w Ottawie po otrzymaniu telefonu z pogróżkami, w wyniku którego 29-letni mężczyzna został aresztowany i oskarżony o kilka przestępstw.
Niedawny raport Senatu na temat islamofobii ostrzegł, że należy podjąć pilne działania, aby odwrócić rosnącą falę nienawiści wobec muzułmanów w kraju. W raporcie stwierdzono, że “incydenty islamofobii są codziennością dla wielu muzułmanów”.
“Myślę, że raport jest tak naprawdę potwierdzeniem tego, co obserwujemy od wielu lat, ale szczególnie w ciągu ostatnich kilku tygodni, od 7 października” – powiedział Uthman Quick, dyrektor ds. komunikacji w Krajowej Radzie Kanadyjskich Muzułmanów (NCCM).