Premierzy pięciu prowincji żądają spotkania z premierem Trudeau
Premierzy pięciu prowincji żądają spotkania z premierem Trudeau
Premierzy pięciu prowincji chcą spotkać się z premierem federalnym Justinem Trudeau w celu omówienia wniosku o zwolnienie z opłat związanych z emisją dwutlenku węgla nie tylko oleju opałowego używanego do ogrzewania domów, ale wszystkich form dających ciepło w domach Kanadyjczyków.
List otwarty, który udostępniono w sobotę, został podpisany przez premierów Nowej Szkocji, Nowego Brunszwiku, Ontario, Alberty i Saskatchewan.
W liście tym premierzy napisali, że choć cieszą się, iż prowincje atlantyckie otrzymały zwolnienie z opłat od emisji dwutlenku węgla, gdy ich domy ogrzewane są olejem opałowym i że z ulgi tej skorzysta około 30 proc. mieszkańców, to uważają, że podobne zwolnienia powinny zostać wprowadzone w przypadku innych systemów grzewczych.
„Wiele kanadyjskich gospodarstw domowych nie używa oleju opałowego i zamiast tego wykorzystuje do ogrzewania swoich domy wszelkie inne formy grzewcze. Zbliża się zima i ludzie ci również zasługują na ulgę” – czytamy w liście – „Niezwykle ważne jest, aby federalne programy były dostępne dla wszystkich Kanadyjczyków w uczciwy i sprawiedliwy sposób”.
Premierzy dodali, iż ich zdaniem decyzja ta „spowodowała podziały w całym kraju” poprzez „wyróżnienie Kanadyjczyków znad Atlantyku”, którzy jako jedyni zostali objęci tą pomocą.
W liście wezwano rząd federalny do usunięcia federalnego podatku od emisji dwutlenku węgla ze „wszystkich form ogrzewania domów”. Pismo zakończono prośbą o spotkanie i omówienie tej kwestii.
Premierzy pięciu prowincji napisali swój list po dwóch tygodniach debaty od ogłoszenia tymczasowego wstrzymania cen emisji dwutlenku węgla dla tych, którzy korzystają z domowego oleju opałowego, który jest najczęściej stosowany w kanadyjskich prowincjach atlantyckich.
Trudeau odrzucił pomysł rozszerzenia ulgi na inne formy ogrzewania, stwierdzając pod koniec października, że „nie będzie już żadnych wyjątków”.
Na spotkaniu premierów kanadyjskich prowincji na początku tego tygodnia złożyli oni podobne oświadczenie, w którym ich zdaniem czynienie wyjątków tylko dla jednego systemu ogrzewania jest niesłuszne.
Zarówno federalna Partia Konserwatywna, jak i federalna NDP również wyraziły sprzeciw wobec objęcia ulgą wyłącznie oleju opałowego używanego do ogrzewania domów.
Podatek od emisji dwutlenku węgla to element polityki klimatycznej, którego celem jest obniżenie emisji gazów cieplarnianych poprzez zwiększenie kosztów spalania paliw kopalnych.
Chociaż wprowadzenie tego podatku budziło kontrowersje od samego początku, to w ostatnich miesiącach krytyka tej polityki gwałtownie wzrosła w związku z wysoką inflacją i dramatycznie zwiększającymi się kosztami utrzymania dla mieszkańców Kanady.
Rząd federalny twierdzi, że Kanadyjczycy otrzymują już ulgi w zeznaniu podatkowym, aby zrekompensować im cenę emisji dwutlenku węgla, co nazywa się „zachętą do działań klimatycznych”, a kwoty różnią się w zależności od miejsca zamieszkania. Zdaniem urzędników zajmujących się budżetem federalnym 80 procent gospodarstw domowych otrzyma z rabatu więcej, niż płaci w ramach cen emisji dwutlenku węgla.
Jeżeli rzeczywiście tak jest, to likwidacja tego podatku nie powinna stanowić dla federalnego budżetu większego problemu.
Na podst. CTV News