Zakup nieruchomości w Polsce bez ryzyka
Zakup nieruchomości w Polsce bez ryzyka
z Warszawy pisze radca prawny Małgorzata Milewska – Kita
Kontynuujemy cykl publikacji, dotyczących postępowań przed sądami i urzędami w Kraju. Jednocześnie oferujemy wyjątkowe rozwiązanie dla Polonii kanadyjskiej – możecie Państwo uzyskać informacje o bieżących zmianach przepisów w sprawach spadkowych i nieruchomości, kierując zapytania na adres e-mail: m.milewska.kancelaria@gmail.com
Ostatnio bardzo szybko wzrasta wśród Polonii trend powrotów do Kraju, a co za tym idzie zakupu przez powracających nieruchomości w Polsce. Wiedza na temat stanu prawnego nieruchomości przed podjęciem decyzji o jej zakupie jest niezbędna dla uniknięcia nietrafionej inwestycji. Nieruchomość obciążona wadami prawnymi ma bowiem dużo niższą wartość rynkową; wady prawne mogą uniemożliwiać korzystanie z niej, wzniesienie na niej budynków czy wpisanie nowych właścicieli do księgi wieczystej. Nieruchomość może być także obciążona prawami na rzecz osób trzecich. Do takich praw zalicza się hipotekę czy służebność mieszkania czy też przechodu/przejazdu. Ponadto nieruchomość w Polsce może być obciążona prawem dożywocia co oznacza, że osoby najbliższe sprzedającego mają prawo zamieszkiwać w nieruchomości do końca życia na koszt każdorazowego jej właściciela. Dlatego też dobrze jest sprawdzić lub zlecić sprawdzenie prawnikowi, czy i jakie wady prawne lub obciążenia posiada nieruchomość i doprowadzić do ich usunięcia jeszcze przed zawarciem umowy kupna. Najczęstsze są wady prawne wynikające z zaniedbania właścicieli, np. z niezłożenia wniosku do sądu o wykreślenie hipoteki po spłacie kredytu lub o wykreślenie dożywocia po śmierci dożywotnika. Podstawowym dokumentem, pozwalającym ustalić stan prawny nieruchomości jest księga wieczysta.
Aktualna treść elektronicznych ksiąg wieczystych dostępna jest nieodpłatnie, na stronie www.ekw.ms.gov.pl , po wpisaniu do wyszukiwarki numeru KW danej księgi. Należy sprawdzić czy dział III księgi nie zawiera wpisów lub wzmianek o obciążeniach, dział IV hipotek, a także czy w dziale II widnieją aktualni właściciele. W przypadku działek gruntu, istotne jest zweryfikowanie w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, a w braku tego planu w studium uwarunkowań, jakie jest ich przeznaczenie: budowlane, rolne czy leśne, lub też czy przez działkę nie zaplanowano przebiegu drogi publicznej lub innej inwestycji celu publicznego, co wyklucza uzyskanie pozwolenia na jej zabudowę. Wszystkie te elementy mają decydujący wpływ na wartość rynkową nieruchomości. Dalsze informacje można uzyskać w wydziałach geodezji i kartografii, ewidencji gruntów i budynków, funkcjonujących w starostwach lub urzędach miast lub gmin, lub też zlecić prawnikowi kompleksowe sprawdzenie stanu prawnego nieruchomości. W dobie pandemii, kiedy podróżowanie jest utrudnione i kosztowne, usługi takie stają się coraz bardziej popularne. Nasza Kancelaria ma wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw dotyczących sprawdzania stanu prawnego nieruchomości, obsługi prawnej przy zakupie i sprzedaży nieruchomości na terenie Polski i kwestii podatkowych z tym związanych.
Autorem jest radca prawny Małgorzata Milewska-Kita z Kancelarii Prawnej w Warszawie. Artykuł ten nie stanowi porady prawnej. Zapraszamy do korzystania z usług Kancelarii tel. +11 48 22 518 77 78, e-mail: m.milewska.kancelaria@gmail.com Radca prawny Małgorzata Milewska-Kita od ponad 12 lat służy pomocą prawną Polonii kanadyjskiej w sprawach spadkowych, nieruchomości, sądowych i innych na terenie całej Polski.