Sztuczna inteligencja zwalczy bezdomność w Kanadzie?
Sztuczna inteligencja zwalczy bezdomność w Kanadzie?
Eksperci twierdzą, że bezdomność stanowi w Kanadzie coraz większy problem i aby stawić czoła temu problemowi, wiele organizacji i agencji rządowych wdraża nowe technologie.
Jednym z „narzędzi na pasku narzędzi” jest sztuczna inteligencja (AI), która może sortować dane za pomocą algorytmów w celu przewidywania przyszłości.
W niektórych przypadkach technologia ta może pomóc gminom lepiej zrozumieć, kto jest narażony na ryzyko chronicznej bezdomności – jest to termin używany do opisania osób, które pozostają bez dachu nad głową od roku lub dłużej.
Inny algorytm może wykorzystać tysiące punktów wprowadzania danych, aby przewidzieć, w których społecznościach w Kanadzie będzie większa populacja bezdomnych, oraz określić czynniki, które spowodowały brak mieszkań.
– Teoretycznie dzięki sztucznej inteligencji można zastosować środki zapobiegawcze skierowane do poszczególnych osób – powiedział Tim Richter, prezes Canadian Alliance to Ending Homelessness (CAEH) – Sztuczna inteligencja może na przykład pomóc urbaniście w ustaleniu, jakiego rodzaju mieszkania potrzebujesz dla kogo i jaki czynsz w poszczególnych miastach (może pomóc) zapobiegać bezdomności”.
Kto jest zagrożony
W następstwie pandemii Covid-19 Craig Cooper, dyrektor ds. usług stabilizacji warunków mieszkaniowych w London był świadkiem podwojenia się liczby osób korzystających z gminnego systemu schronisk.
– W naszej społeczności obserwujemy prawie trzy razy więcej osób doświadczających bezdomności bez opieki niż kiedykolwiek wcześniej – powiedział.
London położony jest w południowo-zachodnim Ontario, kilka godzin od granicy z USA, i jest siedzibą wielu szkół policealnych. Cooper powiedział, że miasto jest na dobrej drodze, aby stać się jednym z najszybciej rozwijających się ośrodków w kraju, co wywiera dodatkową presję na podaż mieszkań i czynszów.
– Widzimy, że do naszych domów przychodzi znacznie więcej seniorów, znacznie więcej rodzin… znacznie więcej nowo przybyłych do Kanady, w tym osób ubiegających się o azyl – powiedział Cooper – W każdym segmencie widzimy ludzi doświadczających bezdomności.
Podobnie jak wiele miast w Kanadzie, programy zabezpieczenia społecznego w London są „niedofinansowane przy stanie ogromnego zapotrzebowania” – stwierdził Cooper. Zmusza to organizacje do posiadania listy priorytetów mieszkaniowych, która określa, kto potrzebuje pomocy w pierwszej kolejności.
Aby sporządzić taką listę, w 2021 roku London wdrożyło algorytm sztucznej inteligencji.
– To narzędzie, którego używamy, które faktycznie przewiduje ryzyko, że dana osoba stanie się chronicznie bezdomna – wyjaśnił Cooper.
AI otrzymała listę imienną, która jest dobrowolną listą wykorzystywaną w miejskich schroniskach i placówkach pomocy społecznej, aby oszacować ryzyko chronicznej bezdomności danej osoby na podstawie jej sytuacji życiowej.
Model okazuje się pomocny dla ekspertów pracujących nad lepszym zrozumieniem sytuacji, ale nie rozwiąże problemu – stwierdził Cooper – Nawet jeśli ktoś wykaże, że będzie w 100% chronicznie bezdomny, nie mamy go gdzie umieścić… nie mamy zasobów mieszkaniowych.
Modele bezdomności w Kanadzie
Dane z 2018 r. wykazały, że jednego dnia w sytuacji bezdomności znalazło się ponad 25.216 osób w 61 gminach – czytamy w raporcie Statistics Canada opublikowanym w czerwcu 2023 r.
Jak wynika z raportu, szacuje się, że w ciągu roku 235.000 osób w całym kraju doświadcza bezdomności.
Ponieważ sztuczna inteligencja może jedynie przewidywać wyniki, obowiązkiem rządów i organizacji jest wykorzystanie oferowanej przez nią wiedzy w celu zapobiegania pogłębianiu się tego społecznego problemu.
W Calgary Alina Turner, dyrektor generalna HelpSeeker, firmy technologicznej zajmującej się rozwiązywaniem problemów społecznych, powiedziała CTVNews.ca, że zwrócili uwagę na brak pilności działań ze strony urzędników.
Wraz z rozwojem pandemii w 2021 roku jej zespół ekspertów ds. technologii i sztucznej inteligencji wdrożył algorytm, który był w stanie przewidzieć, gdzie i o ile bezdomność wzrośnie po pandemii.
Korzystając z danych z 60 różnych gmin w całej Kanadzie, zespół zebrał publicznie dostępne informacje na temat wykorzystania schronisk, szacunków dotyczących ukrytej bezdomności, trendów inflacyjnych, liczby bezrobotnych i innych czynników, takich jak mieszkania i zasoby do wynajęcia.
Tworząc różne scenariusze, sztuczna inteligencja była w stanie przewidzieć, w których miastach prawdopodobnie nastąpi wzrost bezdomności w obliczu tych czynników.
Niektóre z przewidywań dotyczyły obszaru Miasta Vancouver i GTA, które odnotowały wzrost bezdomności w szybszym tempie niż w innych ośrodkach miejskich. Sztuczna Inteligencja przewidziała także, że miasta w południowej Albercie jak również inne prowincje na preriach odnotują „bezprecedensowy wzrost” bezdomności.
Po przeanalizowaniu obliczeń Turner i jej zespół zwrócili się do rządów w całym kraju, by „podniosły alarm”.
– Można włączyć dzwonki alarmowe, ale jeśli nikt ich nie słucha lub nie ma uprawnień, aby coś z tym zrobić, sztuczna inteligencja może zginąć – powiedziała.
Pomimo postępu, jaki poczyniła sztuczna inteligencja, nadal istnieją pewne niedociągnięcia w technologii przy rozwiązywaniu problemu bezdomności w Kanadzie, stwierdził Richter z CAEH.
– Myślę, że uczciwie byłoby powiedzieć, że jeśli mamy dobre dane i dobrze rozumiemy przyczyny, sztuczna inteligencja może być narzędziem pomagającym zapobiegać bezdomności – powiedział Richter w wywiadzie dla CTV News.
Richter dodał, że zrozumienie liczby osób bezdomnych w Kanadzie jest niezwykle trudne. Niektóre osoby, które nie mają domu, mogą surfować po kanapach lub mogą obawiać się szukania programów rządowych, co może spowodować, że nie zostaną zliczone przez algorytmy sztucznej inteligencji lub w ogóle nie wzięte pod uwagę.
Wiele gmin w Kanadzie korzysta z list imiennych w schroniskach, które czasami są zmuszone do odsyłania ludzi z powodu przeludnienia. Inne miasta stosują zliczanie w określonym momencie, które zlicza liczbę osób pozbawionych mieszkania w danym dniu, zapewniając jedynie migawkowy obraz problemu.
Ostatecznie Richter stwierdził, że sztuczna inteligencja nie jest „złotym środkiem”.
– Może pomóc nam rozwiązać problem jako narzędzie, ale sama w sobie nie jest rozwiązaniem – powiedział.
Na podst. CTV News