Rząd dogadał się z Google na 100 mln dolarów
Rząd dogadał się z Google na 100 mln dolarów
Ottawa zgodziła się ustalić roczny limit płatności w wysokości 100 milionów dolarów, które Google będzie zobowiązane przekazywać firmom medialnym, gdy kontrowersyjna ustawa dotycząca wiadomości online wejdzie w życie pod koniec roku.
Ogłoszenie wystosowane we środę oznacza, że liberałowie ugięli się przed żądaniami giganta technologicznego po tym, jak Google groził w lutym usunięciem wiadomości ze swojej platformy.
Ustawa o wiadomościach online nakłada na gigantów technologicznych obowiązek zawierania umów dotyczących wynagrodzeń z wydawcami wiadomości za treści pojawiające się w witrynach Google i zwiększające przychody firmy. Formuła zawarta w rządowym projekcie rozporządzeń dotycząca wdrożenia ustawy zakładała, że Google miałby płacić agencjom informacyjnym aż do 172 milionów dolarów rocznie.
Google nie zgodził się, twierdząc, że spodziewa się kwoty bliższej 100 mln dolarów, na podstawie wcześniejszych szacunków sporządzonych przez urzędników Canadian Heritage. Wygląda na to, że po długich negocjacjach firma osiągnęła to, czego chciała.
Mimo to kanadyjska minister dziedzictwa Pascale St-Onge nazwała to „historycznym wydarzeniem”, podkreślając w środę, że porozumienie ostatecznie zakończyło się zwycięstwem rządu i lokalnych wydawców wiadomości, których stara się wspierać. „Znaleźliśmy sposób, aby odpowiedzieć na pytania Google dotyczące procesu i ustawy. Google chciało mieć pewność co do kwoty odszkodowania, jakie będzie musiało wypłacić kanadyjskim serwisom informacyjnym” – powiedziała na Parliament Hill. „Kanada zastrzega sobie prawo do ponownego otwarcia swoich przepisów, jeśli gdzie indziej na świecie zostaną osiągnięte lepsze porozumienia” – dodała.
Prezes Google do spraw globalnych, Kent Walker, podziękował ministrze za „uznanie obaw firmy i głębokie zaangażowanie w serię produktywnych spotkań na temat sposobów ich rozwiązania”. W oświadczeniu stwierdził, że „szeroko zakrojone dyskusje” dotyczyły „podstawowych kwestii” spółki związanych z projektem ustawy.
Umowa umożliwi Google dostosowanie się do przepisów poprzez wpłacanie środków na rzecz jednej grupy układów zbiorowych, która będzie służyć jako fundusz medialny.
Meta natomiast zastosowała się po prostu do zablokowania wszystkich treści informacyjnych udostępnianych kanadyjskim użytkownikom swoich największych platform, Instagrama i Facebooka.
W zeszłym miesiącu News Media Canada – grupa lobbystów skupiająca setki kanadyjskich gazet i czasopism – oświadczyła, że zgadza się z wieloma kwestiami podnoszonymi przez Google w trakcie dyskusji na temat sposobu wdrożenia ustawy. Grupa stwierdziła, że powinien obowiązywać górny limit kwoty, jaką gigant wyszukiwania musiałby zapłacić zgodnie z prawem. „Google odgrywa zasadniczą rolę, pomagając Kanadyjczykom w znajdowaniu zaufanych źródeł wiadomości i jesteśmy przekonani, że firma i wydawcy mają przed sobą drogę, która pozwoli im kontynuować dobre relacje, i która przez wiele lat przynosiła obustronne korzyści” – powiedział prezes i dyrektor generalny grupy Paul Deegan.
Canadian Heritage poinformowała, że oprócz wkładu finansowego Google będzie w dalszym ciągu udostępniać kanadyjskim firmom z branży informacyjnej programy, takie jak szkolenia, narzędzia i zasoby umożliwiające rozwój biznesu oraz wsparcie dla projektów dziennikarskich non-profit.
W środę Google poinformował, że umowa oznacza natychmiastowe zmiany w istniejących umowach zawartych z wydawcami w Kanadzie w ramach umów Google News Showcase, które były częścią globalnej inwestycji o wartości 1 miliarda dolarów. Firma oświadczyła, że po opublikowaniu ostatecznych przepisów dokona przeglądu swoich bieżących inwestycji w Kanadzie.
Google nie chce powiedzieć, ile już płaci wydawcom w ramach istniejących umów, twierdząc, że takie umowy mają charakter poufnych ustaleń handlowych. Firmy podlegające ustawie Online News Act muszą osiągnąć całkowity globalny przychód w wysokości 1 miliarda dolarów lub więcej w ciągu roku kalendarzowego, ‘działać na rynku wyszukiwarek internetowych lub mediów społecznościowych, dystrybuując i zapewniając dostęp do treści informacyjnych w Kanadzie’ oraz mieć średnio co najmniej 20 milionów unikalnych odwiedzających miesięcznie lub aktywnych użytkowników miesięcznie z Kanady.” Na razie Google i Meta to jedyne firmy, które spełniają te kryteria.