Ankieta wykazała, że „teorie spiskowe” są w Kanadzie popularne
Ankieta wykazała, że „teorie spiskowe” są w Kanadzie popularne
Ziemia jest płaska. Potajemnie skontaktowały się z nami inteligentne istoty z innych planet. Neil Armstrong i Buzz Aldrin nie wylądowali na Księżycu w 1969 roku. Może to brzmieć jak dziwaczne stwierdzenia, ale nowy sondaż sugeruje, że spora liczba Kanadyjczyków wierzy w te i inne teorie spiskowe.
Z sondażu wynika, że około pięć procent z nas to płaskoziemcy, a 11 procent uważa, że lądowania na Księżycu to mistyfikacja. Jedna trzecia respondentów twierdzi, że dowody na kontakt kosmitów z naszą planetą są ukrywane przed opinią publiczną.
W dniach 24–26 listopada firma sondażowa Leger przeprowadziła ankietę wśród 1529 dorosłych Kanadyjczyków i 1011 Amerykanów, pytając o ich wiarę w kilka popularnych teorii spiskowych. Ankiecie nie można przypisać marginesu błędu, ponieważ ankiety internetowe nie są uważane za próby prawdziwie losowe.
W sumie 79 procent Kanadyjczyków i 84 procent ankietowanych Amerykanów przyznało, że wierzy w co najmniej jedną z teorii spiskowych wymienionych w ankiecie. W obu krajach wyborcy o poglądach konserwatywnych częściej wierzyli w spiski.
Nieco ponad jedna czwarta amerykańskich respondentów twierdzi, że wierzy, iż globalne ocieplenie nie istnieje, w porównaniu z 16 procentami Kanadyjczyków.
Najbardziej popularny, zarówno wśród Kanadyjczyków, jak i Amerykanów, był pogląd, że media głównego nurtu manipulują rozpowszechnianymi przez siebie informacjami. Pięćdziesiąt pięć procent respondentów w Kanadzie i 67 procent respondentów w Ameryce twierdzi, że tak właśnie jest, podczas gdy kolejne 10 procent kanadyjskich uczestników badania stwierdziło, że nie wie.
Na drugim miejscu znajduje się ugruntowana od lat teoria, że zabójstwo Johna F. Kennedy’ego było przykrywką. Kennedy został postrzelony podczas jazdy kabrioletem 22 listopada 1963 roku w Dallas. Lee Harvey Oswald został aresztowany tego samego dnia, choć twierdził, że nie ponosi za to odpowiedzialności. Oswald został zastrzelony dwa dni później na komisariacie w Dallas.
Ponad jedna trzecia respondentów w Kanadzie i nieco ponad połowa Amerykanów stwierdziła, że nie wierzy w oficjalną wersję śmierci byłego prezydenta.
Chociaż sondaż nie przedstawił alternatywnych teorii, wiele popularnych spisków dotyczących zabójstwa Kennedy’ego dotyczy jego ówczesnego wiceprezydenta Lyndona B. Johnsona, CIA, mafii i innych krajów, w tym Kuby i Rosji.
Około jedna trzecia respondentów z obu krajów twierdzi, że wypadek samochodowy, w którym zginęła księżna Diana w Paryżu w sierpniu 1997 r., był raczej zabójstwem niż wypadkiem.
Ta sama liczba Kanadyjczyków – 34 procent – stwierdziła, iż wierzy, że naukowcy i rządy wstrzymują się od opracowania znanego leku na raka.
Trzydzieści dwa procent Kanadyjczyków i 51 procent ankietowanych Amerykanów uważa, że COVID-19 powstał jako broń biologiczna w laboratorium.
Urzędnicy wywiadu USA opublikowali w czerwcu raport, w którym odrzucili niektóre punkty podniesione przez tych, którzy twierdzą, że wirus Covid-19 wyciekł z chińskiego laboratorium, stwierdzając, że amerykańskie agencje szpiegowskie są podzielone co do tego, jak rozpoczęła się pandemia.
Z raportu tego wynika, że cztery agencje wywiadowcze nadal uważają, iż wirus został przeniesiony ze zwierząt na ludzi, podczas gdy dwie agencje – Departament Energii i FBI – uważają, że wirus wyciekł z laboratorium. CIA nie dokonała oceny.
Czerwcowy raport spotkał się z gniewem Republikanów, z których część argumentowała wówczas, że wyciek z laboratorium to jedyna sensowna opcja. Sondaż sugeruje, że 70 procent wyborców Partii Republikańskiej wierzy w teorię wycieku z laboratorium.
Republikanie również częściej deklarowali, że uważają, iż rząd ukrywa prawdę o szkodliwości szczepionek. Spisek ten miał poparcie 63 procent wyborców Partii Republikańskiej i 49 procent ogółu Amerykanów.
Tendencje te znalazły również odzwierciedlenie w danych z Kanady: jedna trzecia ankietowanych uważa, że rządy kłamią na temat szczepionek, ale liczba ta wzrosła do 45 procent wyborców o poglądach konserwatywnych.
Wyniki badania sugerują również, że wśród czterech głównych partii politycznych w Kanadzie wyborcy Torysów przodują w wierze we wszystkie spiski przedstawione w sondażu z wyjątkiem jednego: połowa wyborców Bloc Quebecois nie jest przekonana do oficjalnej wersji zabójstwa JFK .
Mniej rozbieżności między zamiarami głosowania wystąpiły także w przypadku respondentów ankiety, którzy stwierdzili, że uważają, iż dowody kontaktu z obcymi cywilizacjami są ukrywane przed opinią publiczną. Badanie sugeruje również, że przekonanie, że media głównego nurtu manipulują informacjami, jest silne w całym spektrum politycznym – tych, którzy zamierzają głosować na Konserwatystów – 69 proc., na Liberałów – 37 proc., na NDP – 47 proc. i na Bloc Quebecois – 44 proc.
Jedna czwarta ankietowanych zwolenników Konserwatystów twierdzi, że wybory w USA w 2020 r. zostały sfałszowane i skradzione Donaldowi Trumpowi. To osiem punktów powyżej średniej kanadyjskiej wynoszącej 17 procent, ale znacznie poniżej 57 procent Republikanów w USA, którzy myślą tak samo.
Podział regionalny sugeruje, że mieszkańcy Alberty najprawdopodobniej wierzą, że istnieje tajnego spisku globalnej elity pracującej nad utworzeniem rządu światowego (44%)
Z kolei teoria, że feminizm to strategia umożliwiająca kobietom kontrolowanie społeczeństwa cieszy się uznaniem 19% społeczeństwa. Teoria kontroli feminizmu była prawie dwukrotnie bardziej popularna wśród kanadyjskich mężczyzn niż kobiet.
Na podst. Canadian Press i Associated Press