Kiepskie warunki życia w domach Pierwszych Narodów
Kiepskie warunki życia w domach Pierwszych Narodów
Podczas gdy populacja Kanady wzrosła o kolejny milion w przeciągu ostatnich 9 miesięcy, najnowsze badania wykazały wysoki poziom tlenku węgla i pleśni w domach w rezerwatach Ontario.
Badanie wykazało, że powietrze w wielu domach czterech odległych Pierwszych Narodów w północno-zachodnim Ontario zawiera tlenek węgla, drobne cząsteczki, pleśń i inne substancje, które zwiększają ryzyko infekcji dróg oddechowych. Autor raportu, David Miller, wybitny profesor naukowy na Uniwersytecie Carleton, twierdzi, że istnieją sposoby na poprawę wentylacji.
W opublikowanym w zeszłym miesiącu badaniu zbadano powietrze w 101 domach w Lac Seul First Nation, Kasabonika Lake First Nation, Sandy Lake First Nation i Kitchenuhmaykoosib Inninuwug First Nation. Do trzech gmin nie można dojechać drogą z wyjątkiem krótkich okresów zimowych. W około 27 procentach domów stwierdzono podwyższony poziom tlenku węgla. Prawie połowa miała widoczną pleśń. „Dziesięć procent domów ma wystarczająco dużo ognisk pleśni, kwalifikujących je natychmiastowej naprawy – dzisiaj, a nie jutro” – powiedział Miller.
Naukowcy odkryli również wyższy poziom endotoksyn niż w jakimkolwiek poprzednim badaniu przeprowadzonym w Kanadzie. Poziom związku bakteryjnego był 1000 razy wyższy niż Miller kiedykolwiek widział. Wysokie stężenie endotoksyn może wpływać na czynność płuc i powodować większą reakcję na alergeny, szczególnie u dzieci. Endotoksyny mogą pochodzić ze zwierząt domowych, nawilżaczy powietrza, drewna opałowego przechowywanego w pomieszczeniach zamkniętych i dymu papierosowego. Częściej występują też na obszarach wiejskich niż w miastach.
Powiązane badanie przeprowadzone w 2022 r. na dzieciach z tych samych czterech Pierwszych Narodów w regionie Sioux Lookout wykazało, że 21 procent zostało przyjętych do szpitala z powodu infekcji dróg oddechowych przed ukończeniem drugiego roku życia. W badaniu tym wskazano na poważne problemy mieszkaniowe jako czynnik przyczyniający się do problemów zdrowotnych.
Mieszkalnictwo na terenach należących do Pierwszych Narodów jest od dawna problemem w całym kraju. Według kanadyjskich statystyk więcej niż co piąty mieszkaniec rezerwatu Pierwszych Narodów mieszka w przeludnionym domu. Ponad jedna trzecia osób ma domy wymagające poważnych napraw. Wielu rdzennych przywódców twierdzi, że domy Pierwszych Narodów nadal nękają pleśń i wilgoć.
Miller powiedział, że inne czynniki, w tym piece na drewno ogrzewające domy i nieodpowiednia wentylacja, również mają związek ze złą jakością powietrza. Miller podkreślił, że najnowsze badanie zostało przeprowadzone za pozwoleniem społeczności, przywódców i rodzin mieszkających w domach, głównie w małych wolnostojących bungalowach. Projekt został opracowany pod kierunkiem Nishnawbe Aski Nation, która reprezentuje First Nations w północnym Ontario, oraz Sioux Lookout First Nations Health Authority.
Czterdzieści cztery procent domów objętych badaniem posiadało system wentylacji z odzyskiem ciepła (HRV). Osiem procent systemów było w dobrym stanie. Z badania wynika, że większość HRV została zainstalowana w wąskich przestrzeniach, więc dostęp do nich w celu czyszczenia i konserwacji filtra nie był łatwy. Niektóre zostały nieprawidłowo zainstalowane, a inne w ogóle nie zostały włączone. Badanie wykazało, że większość domów wymagała drobnych napraw, a około połowa wymagała napraw poważnych – niektórych w trybie pilnym.
Miller stwierdził, że lokalizacja i izolacja społeczności utrudniają te naprawy. „To nie jest tak, że mogą pojechać do Canadian Tire na końcu miasteczka” – powiedział. W 2014 r. Nishnawbe Aski Nation ogłosiło stan nadzwyczajny w zakresie mieszkalnictwa. W zeszłym roku wodzowie wezwali rządy federalne i prowincyjne do wsparcia opracowanej przez First Nation strategii mającej na celu zaradzenie kryzysowi mieszkaniowemu.
Miller powiedział, że idealnym rozwiązaniem byłoby posiadanie odpowiednich mieszkań na terenie Pierwszych Narodów w całym kraju. Badanie może pomóc w uzyskaniu informacji o tym, jak w przyszłości będą budowane domy, w tym o lokalizacji systemów HRV – dodał. Można również zrobić wiele, aby obecna sytuacja była zdrowsza dla rodzin mieszkających w domach – prawidłowo zainstalować i konserwować systemy wentylacyjne, a także odpowiednio walczyć z pleśnią.
Kolejnym ważnym czynnikiem jest edukacja. Miller powiedziała, że badacze nawiązali współpracę z trzema rdzennymi kobietami z lokalnych społeczności, aby stworzyć materiały o tym, jak zmniejszyć ryzyko związane z piecami opalanymi drewnem i z pleśnią, a także udostępnić informacje o tym, jak konserwować HRV. Materiały zostały przetłumaczone na Oji-Cree, język używany na Wyspach Pierwszych Narodów. Podjęcie tych kroków nie sprawi, że domy będą idealne, powiedział Miller. „Ale będzie to miało ogromne znaczenie dla zdrowia tych dzieci”.