Tragiczna sytuacja ludzi w Strefie Gazy
Tragiczna sytuacja ludzi w Strefie Gazy
Około 1,9 mln osób zostało wypędzonych ze swoich domów w Strefie Gazy.
Zgodnie z obliczeniami ONZ, od rozpoczęcia konfliktu na Bliskim Wschodzie 7 października 2023 roku, w Strefie Gazy zostało wypędzonych około 1,9 miliona ludzi. Stanowi to aż 85 procent populacji, jak ostrzegła Agencja Narodów Zjednoczonych ds. Pomocy Uchodźcom Palestyńskim na Bliskim Wschodzie (UNRWA) na platformie X. Organizacja humanitarna wezwała do natychmiastowego zawarcia rozejmu w celu dostarczenia pilnie potrzebnej pomocy i zakończenia trwających wysiedleń.
W poszukiwaniu bezpieczeństwa, wiele rodzin jest zmuszonych do ciągłego przemieszczania się, co prowadzi do wielokrotnego wysiedlania. Spośród tych, którzy szukają schronienia, prawie 1,4 miliona znalazło zakwaterowanie w 155 obiektach UNRWA w Strefie Gazy.
Po 90 dniach trwania konfliktu sytuacja w Strefie Gazy jest tragiczna. Choroby, zwłaszcza na przeludnionych ulicach miasta Rafah na południu regionu, rozprzestrzeniają się w alarmującym tempie. Izrael apeluje do cywilów o przenoszenie się do bezpiecznego Rafah.
Sekretarz generalny UNRWA, Philippe Lazzarini, skrytykował działania, mówiąc, że ludność palestyńska jest poddawana zbiorowej karze, a cierpienie ludzi w Strefie Gazy jest nie do zniesienia. Pomoc humanitarna jest dostarczana w niewystarczającej ilości.
Od 7 października w Strefie Gazy zarejestrowano ponad 400 tysięcy przypadków chorób zakaźnych, jak podała izraelska gazeta “Haaretz” 4 stycznia, powołując się na rzeczniczkę ONZ, Florencię Soto Niño. Ponadto 180 tysięcy osób cierpiało na infekcje górnych dróg oddechowych.
Według władz sanitarnych pod kontrolą radykalnego islamskiego Hamasu, których niezależnie nie można zweryfikować, w trwającej prawie trzy miesiące wojnie zginęło około 22 tysięcy Palestyńczyków, a 57 tysięcy zostało rannych. Szacunki ONZ sugerują, że około 70 procent ofiar to dzieci i kobiety.