Drugie życie bożonarodzeniowych choinek
Drugie życie bożonarodzeniowych choinek
Część świątecznych choinek z regionu Halton znajdzie swoje drugie życie, dzięki inicjatywie jednej z grup zajmujących się ochroną przyrody, która zdecydowała się przyjąć setki już niepotrzebnych drzewek do wykorzystania w ważnych przyrodniczo projektach.
– Ludzie w pewnym sensie mogli ocalić swoją choinkę. Przekazali ją nam, a my ją wykorzystamy – mówi Christine Bowen, kierownik projektu renowacji w Conservation Halton.
Zbieranie świątecznych choinek, to program, który co roku prowadzi Conservation Halton w swojej siedzibie w Burlington. Każdy może oddać zużyte drzewko w pierwszą sobotę po Nowym Roku, gdzie będzie ono przechowane i wykorzystane do czasu rozpoczęcia wiosennych prac renowacyjnych.
Według Conservation Halton każdego roku wykorzystuje się około 1000 drzew, aby złagodzić erozję lub zwęzić koryta strumieni, które stały się zbyt szerokie, płytkie i zbyt ciepłe.
– Wiele naszych gatunków ryb potrzebuje czystej i chłodnej wody – wyjaśnia Bowen.
Drzewa zostaną połączone ze sobą i przytwierdzone do koryta potoków za pomocą drewnianych palików. Z biegiem czasu drzewa będą gromadzić osad, zwężając płynący strumień i zapewniając nowe miejsce do sadzenia rodzimych gatunków.
– To zapewni zdrowe siedlisko naszym rybom, pomoże zacienić wodę, a także wychwycić osad, dzięki czemu potok będzie bardziej przejrzysty – dodaje.
Mieszkańcy oddający drzewko mówią, że miło jest wiedzieć, że choinki odzyskują część dawnej świetności, znajdując nowe przeznaczenie.
– W Boże Narodzenie fajnie jest mieć choinkę i sprawić, by wyglądała pięknie, ale jest to krótkotrwała radość – mówi Ashlee Livingstone, która oddała choinkę do Conservation Halton w sobotnie popołudnie.
Oczekuje się, że przydatność drzew zebranych do prac związanych z tzw. „renaturyzacją naturalną” wydłuży ich bożonarodzeniową żywotność, a zwężanie potoków zwykle przynosi rezultaty już po pięciu latach.
Na podst. CityNews