Nie żyje ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski
Nie żyje ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski
O śmierci ks. Isakowicza-Zaleskiego na platformie X poinformowało Stowarzyszenie “Współnota i Pamięć”
Z ogromnym bólem i głębokim żalem informujemy, że dzisiaj o 8:00 rano w szpitalu w Chrzanowie zmarł po ciężkiej chorobie nasz ukochany Przyjaciel i członek honorowy Stowarzyszenia "Wspólnota i Pamięć" ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie… 🙏🙏🙏 pic.twitter.com/SI8xXhESCB
— Stowarzyszenie „Wspólnota i Pamięć” (@WspolnotaPamiec) January 9, 2024
Na początku 2023 roku ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski poinformował, że wykryto u niego raka prostaty. W rozmowie z “Super Expressem” przekazał wówczas, że jest na etapie hormonoterapii, czyli farmakologicznej metodzie leczenia nowotworów. Później duchowny rozpoczął radioterapię.
Kilka dni temu złe wieści o stanie ks. Isakowicza-Zaleskiego przekazał za pomocą mediów społecznościowych prof. Bogusław Paź.
“Telefonicznie rozmawiałem z ks. Tadeuszem Isakowiczem-Zaleskim. Jest w stanie dość poważnym w szpitalu od początku świąt. Wydawało się, że wygrał z rakiem, ale jednak choroba się rozwija” – przekazał.
Jak dodawał wykładowca Uniwersytetu Wrocławskiego, duchowny miał “zmieniony głos” i z trudem się wypowiadał, jednak miał “zachować pogodę ducha”. “Jest wyraźnie osłabiony. Pozdrawia wszystkich Was” – podkreślił.
Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski urodził się w roku 1956 w Krakowie. Jego rodzicami byli filolog Jan Zaleski i polska Ormianka, polonistka Teresa Zaleska, z domu Isakowicz. W okresie nauki w liceum związał się z ruchem oazowym, a po ukończeniu szkoły średniej wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie. W 1975 jako kleryk został powołany do odbycia służby wojskowej w Brzegu. Pod koniec lat 70., będąc w seminarium, współredagował podziemne pismo „Krzyż Nowohucki” oraz działał w Studenckim Komitecie Solidarności. W 1977 roku debiutował jako poeta na łamach „Tygodnika Powszechnego”. Od 1980 zaangażował się w działalność NSZZ „Solidarność”. Uczęszczał na seminarium prowadzone przez historyka Kościoła ks. prof. Bolesława Kumora, pod jego kierunkiem napisał pracę magisterską. W latach 1981–1983 odbywał praktyki diakonatu w parafii w Chrzanowie, Rajczy i Krakowie-Woli Justowskiej. Święcenia kapłańskie otrzymał 22 maja 1983 w Katedrze Wawelskiej z rąk kard. Franciszka Macharskiego.
Przez całe lata 80. był represjonowany przez Służbę Bezpieczeństwa. W 1985 został dwukrotnie ciężko pobity przez funkcjonariuszy SB. Pierwszy raz, w Wielką Sobotę w rodzinnej kamienicy przy ul. Zyblikiewicza. Po raz drugi został napadnięty 4 grudnia w klasztorze Córek Bożej Miłości na Woli Justowskiej przez funkcjonariuszy SB przebranych za sanitariuszy pogotowia ratunkowego.
Jego prześladowania przez SB stały się kanwą filmu Macieja Gawlikowskiego “Zastraszyć księdza”.
W 1988 brał udział jako duszpasterz robotników w strajku w Hucie im. Lenina. Jednocześnie zaangażował się w działalność dobroczynną i pomoc niepełnosprawnym. W 1987 współzakładał Fundację im. Brata Alberta zajmującą się pomocą osobom z niepełnosprawnościami intelektualnymi, prowadzącą 36 placówek na terenie Polski.
Warto dodać, że ś.p. ksiądz Isakowicz- Zaleski wielokrotnie odwiedzał Kanadę, spotykał się z mieszkającymi tutaj Polakami. Uczestnicy tych spotkań zachowają pamięć dzielnego, prawego i uczciwego Kapłana.