Sienkiewicz nie uznaje wyroku Trybunału Konstytucyjnego
Sienkiewicz nie uznaje wyroku Trybunału Konstytucyjnego
“Nie ma jakiejkolwiek doniosłości prawnej” – tak minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz komentuje czwartkowy wyrok Trybunału Konstytucyjnego.
Trybunał Konstytucyjny wydał decyzję dotyczącą mediów publicznych. Chodzi o zasady, na podstawie których minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz dokonał zmiany zarządu TVP i Polskiego Radia oraz rozpoczął proces likwidacji spółek. Trybunał Konstytucyjny uznał takie działania za sprzeczne z Konstytucją. “TK orzekł, że przepisy Kodeksu spółek handlowych, które dotyczą rozwiązania i likwidacji spółki, nie mogą być stosowane w sposób, który obejmuje również publiczne media, co oznacza, że są one niezgodne z Konstytucją” – informuje PAP na portalu X.
Minister kultury szybko zareagował na tę decyzję.
“Dzisiejszy (18 stycznia 2024 r.) wyrok Trybunału Konstytucyjnego dotyczący instytucji publicznej radiofonii i telewizji nie ma żadnych skutków prawnych. Wyroki i uchwały wydane w ostatnich latach przez Europejski Trybunał Praw Człowieka oraz Sąd Najwyższy, odnoszące się do obecnej struktury Trybunału Konstytucyjnego, w tym sposobu obsadzenia i funkcjonowania tej instytucji, potwierdzają, że nie jest to niezależny i bezstronny sąd konstytucyjny, a jego wyroki wydane przez tzw. sędziów dublerów (czyli osób powołanych na stanowiska sędziowskie w TK, aby zastąpić wcześniej obsadzonych sędziów) nie są wiążące i nie stanowią ostatecznych decyzji. Należy je ignorować w kontekście prawnych transakcji, jako że nie mają one mocy obowiązującej” – można przeczytać w oświadczeniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, gdzie cytuje się słowa Bartłomieja Sienkiewicza.
Bartłomiej Sienkiewicz dalej wyjaśnia, że “sędzia-dubler Jarosław Wyrembak uczestniczył w wydaniu dzisiejszego orzeczenia. Ponadto w składzie orzekającym byli Krystyna Pawłowicz i Stanisław Piotrowicz, którzy jako posłowie PiS brali udział w tworzeniu zmian w ustawie o radiofonii i telewizji w latach 2015 i 2016, co podważa ich zdolność do zachowania obiektywizmu w tej konkretnej sprawie. Przewodnicząca składu, Julia Przyłębska, została nieprawidłowo wybrana na stanowisko prezesa TK”.
Bartłomiej Sienkiewicz wyraźnie deklaruje, że nie zamierza respektować decyzji Trybunału Konstytucyjnego. “Ten wadliwy wyrok TK nie wpłynie w żaden sposób na działanie legalnych organów spółek, które realizują misję mediów publicznych, ani na trwające w nich procesy likwidacji” – zapewnia minister.