Podwodne obserwatorium zbudowane w Kanadzie przesyła dane z okolic Antarktydy
Podwodne obserwatorium zbudowane w Kanadzie przesyła dane z okolic Antarktydy
Zestaw sprzętu naukowego, który mógłby zmieścić się z tyłu SUV-a, został opuszczony do morza na północ od Półwyspu Antarktycznego i już przesyła strumieniowo dane o otwartym kodzie źródłowym dla każdego, kto chce monitorować stan Oceanu Południowego. Dane z kanadyjsko-hiszpańskiego projektu mogą wychwycić zmiany w lodzie morskim, tworzenie się lodowców i cofanie się lodu.
Naukowcy twierdzą, że podwodne obserwatorium zbiera pomiary, w tym temperaturę, stężenie tlenu i poziomy chlorofilu, i wypełni lukę w danych, aby pomóc zrozumieć wpływ zmian klimatycznych na wody wokół Antarktydy.
Projekt jest prowadzony wspólnie przez Ocean Networks Canada z Uniwersytetu Wiktorii i Hiszpańską Narodową Radę Badań.
Kate Moran, dyrektor generalna Ocean Networks, mówi, że przed zainstalowaniem stacji dane na Antarktydzie pochodziły głównie z satelitów powierzchniowych, niektórych pływających urządzeń badawczych i od ludzi, którzy prowadzili badania podczas rejsów.
Zbudowany w Kanadzie sprzęt znajduje się obecnie na głębokości około 23 metrów w pobliżu hiszpańskiej stacji badawczej na wyspie Livingston w archipelagu Szetlandów Południowych, gdzie ma pozostać przez lata.
Kohen Bauer, starszy pracownik naukowy w Ocean Networks Canada, mówi, że Ocean Południowy i jego prąd okołobiegunowy mają kluczowe znaczenie dla cyrkulacji wody w tym obszarze, a posiadanie długoterminowych danych ze stacjonarnej lokalizacji pomoże naukowcom dostrzec i zrozumieć zmiany.
Prąd, który okrąża kontynent, łączy baseny oceanów Atlantyckiego, Indyjskiego i Południowego Pacyfiku.
Obserwatorium, które mierzy również przewodność, głębokość i przejrzystość wody, publikuje zaktualizowane dane na internetowym pulpicie Ocean Networks Canada co około 30 minut.
“Ma to być długa, ciągła seria czasowa, a w rzeczywistości jest ich bardzo niewiele na świecie, nie mówiąc już o Oceanie Południowym” – mówi Bauer. “Staramy się stworzyć ciągłą serię czasową tych zmiennych oceanicznych. To właśnie dzięki tym ustalonym szeregom czasowym możemy zacząć zadawać pytania lub interpretować dane w kontekście kluczowych zagadnień, zarówno w skali lokalnej, regionalnej i potencjalnie globalnej”.
Dane mogą wychwycić zmiany w lodzie morskim, tworzeniu się lodowców i wycofywaniu się lodu. “Ostatecznie chodzi o połączenie tego rodzaju obserwacji z, powiedzmy, bardziej globalnymi kwestiami, takimi jak zmiany klimatu” – mówi Bauer.
Moran twierdzi, że zrozumienie, w jaki sposób ocean pochłania dwutlenek węgla (CO2) emitowany przez gazy cieplarniane, może pomóc w przewidywaniu przyszłych trendów. “Zimniejsze oceany, takie jak Arktyka i Ocean Południowy, mogą pochłaniać więcej CO2 niż inne miejsca” – mówi. “Tak więc zrozumienie, w jaki sposób dzieje się to teraz i jak możemy to przewidzieć, pomaga nam lepiej zrozumieć naturalny system węgla, i prognozować przyszłość, bez względu na to, co stanie się w zakresie emisji”.
W ubiegłym roku, po sympozjum poświęconym Oceanowi Południowemu, 300 naukowców z 25 krajów wydało oświadczenie wzywające do dokładniejszej obserwacji. Stwierdzono w nim, że ocean odnotował między innymi rekordowo niski poziom lodu morskiego, rekordowo wysokie temperatury i dramatyczne zmiany w populacjach pingwinów.
“Chroniczny brak obserwacji Oceanu Południowego podważa naszą zdolność do wykrywania i oceny konsekwencji zmian klimatu” – czytamy w oświadczeniu. “W związku z tym pilniejsze niż kiedykolwiek jest posiadanie trwałego i skoordynowanego systemu obserwacji Oceanu Południowego, aby zapewnić zrozumienie obecnych warunków, prognozować przyszłe stany oraz wspierać politykę i regulacje z korzyścią dla społeczeństwa”.
David Hik, główny naukowiec Polar Knowledge Canada, która zarządza wkładem naukowym Kanady w Antarktykę w ramach Ministerstwa Spraw Północnych, mówi, że obserwatorium i współpraca z Hiszpanią są przykładem wkładu, jaki Kanada może wnieść do nauki o Antarktyce. “Wszelkie nowe obserwacje będą miały znaczący wpływ na naszą zdolność do lepszego zrozumienia tego, co dzieje się w tych środowiskach i jak zmieniają się one w czasie” – mówi.