Kontrowersyjne nominacje Bodnara
Kontrowersyjne nominacje Bodnara
Adam Bodnar powołał na stanowiska prokuratorów Prokuratury Krajowej sześć osób zdegradowanych w 2016 r. Dwoje z nich ma w swojej przyszłości niechlubną kartę.
W piątek Ministerstwo Sprawiedliwości ogłosiło, że Prokurator Generalny, minister Adam Bodnar, podjął pierwszy krok w sprawie zdegradowanych przez Zbigniewa Ziobrę prokuratorów. Zgodnie z informacjami, od 26 stycznia Prokurator Generalny mianował nowych prokuratorów do Prokuratury Krajowej. Należą do nich Anna Adamiak z Prokuratury Regionalnej w Warszawie, Andrzej Janecki z Prokuratury Rejonowej Warszawa-Wola, Artur Kassyk z Prokuratury Regionalnej w Warszawie, Krzysztof Karsznicki z Prokuratury Regionalnej w Łodzi, Marek Jamrogowicz z Prokuratury Regionalnej w Krakowie oraz Marzena Kowalska z Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga.
Warto przypomnieć, że prokuratorzy Adamiak i Karsznicki mieli kontrowersyjne zaangażowanie związaną z aresztowaniem białoruskiego działacza opozycyjnego Alesia Bialackiego w przeszłości. W roku 2011 polska prokuratura przekazała władzom Białorusi materiały dowodowe dotyczące rachunków bankowych opozycjonisty, co mogło być podstawą dla kolejnych represji i jego aresztowania przez białoruskie organy śledcze w sierpniu 2011 roku. Bialacki został oskarżony o rzekome przestępstwa podatkowe.
Warto zaznaczyć, że Anna Adamiak, która była odpowiedzialna za ten wniosek w 2011 roku, pomimo negatywnego stanowiska prokurator Elżbiety Janickiej z Działu Obrotu Prawnego z Zagranicą w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie, postanowiła go zrealizować. Ignorowała także zalecenie ówczesnego Prokuratora Generalnego Andrzeja Seremeta, który wskazywał na konieczność ostrożnego traktowania wniosków z Białorusi.
W wyniku przekazania materiałów władzom białoruskim, prokurator Krzysztof Karsznicki stracił swoje stanowisko w Prokuraturze Generalnej, gdzie zajmował się międzynarodową współpracą, razem z jego zastępcą. W przypadku prokuratora Anny Adamiak, która bezpośrednio kierowała tą sprawą w Prokuraturze Generalnej, rozpoczęto postępowanie dyscyplinarne. W pierwszej instancji zakończyło się ono umorzeniem z powodu niewielkiego społecznego uszczerbku, jednak w drugiej instancji zostali uniewinnieni 15 czerwca 2016 roku. Mimo to Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro podjął decyzję o ich degradacji.
Alesia Bialacki został laureatem Pokojowej Nagrody Nobla w 2022 roku i jest założycielem organizacji “Wiasna”, która działa na rzecz obrony praw człowieka. Działacz ten przebywa w więzieniu od 2021 roku. Początkowo oskarżano go o niepłacenie podatków, ale później zmieniono zarzuty na kontrabandę i finansowanie protestów. Sprawa ta jest postrzegana przez białoruskich opozycjonistów jako próba tłumienia organizacji “Wiasna”.