Polska impreza na Karaibach – Zlot Żeglarski imienia Władka Wagnera 2024
Polska impreza na Karaibach – Zlot Żeglarski imienia Władka Wagnera 2024
Brytyjskie Wyspy Dziewicze to śliczne miejsce na Karaibach bardzo podobne do naszego Georgian Bay w Ontario z tą tylko różnicą, że woda ma 30 stopni C i jest dużo słońca.
To właśnie na Wyspach Dziewiczych w dniach 25–28 stycznia 2024 roku odbył się czwarty Zlot Żeglarski imienia Władka Wagnera.
W zlocie żeglarskim uczestniczyły polskie załogi z wielu państw, największą grupę stanowili Polacy z Ontario.
Z Polski przypłynął żaglowiec Fryderyk Chopin z 60 osobową załogą którą stanowiła w większości polska młodzież.
Ciekawostką jest, że Piotr Piluchowski przypłyną sam z Polski na Wyspy Dziewicze małą, 24 stopową łódką. Za ten wyczyn Michał Boguslawski wręczył mu puchar w imieniu Polskiego Klubu Żeglarskiego Biały Żagiel z Toronto. W sumie w zlocie uczestniczyło ok 300 żeglarzy.
Ceremonia otwarcia Zlotu odbyła się w czwartek, 25 stycznia 2024 roku i była momentem jedności i wzajemnego szacunku, gdy flagi Wysp Dziewiczych, Wielkiej Brytanii i Polski unosiły się na wietrze. Na czas Zlotu premier Wysp Dziewiczych przekazał nam klucze do swojego kraju.
Koncert Powitalny, zróżnicowany i pełen energii, dostarczył niezapomnianych wrażeń zarówno miejscowym mieszkańcom, jak i gościom z Polski i innych zakątków świata.
Zespół lokalny zatańczył lokalne tańce potem grał zespół Białego Żagla z Toronto. Wieczorem polska młodzież zorganizowała sobie dyskotekę. Było niesamowicie, cudownie, super energia, wszystko to przy blaskach księżyca i szumu wiatru i podświetlonych palm.
Parada jachtów, malownicza podróż do Jost van Dyke, oraz koncert kończący rajd w Foxy’s, to tylko niektóre z wydarzeń, które oddały hołd Władkowi Wagnerowi.
Prawdziwą atrakcją Zlotu (zwłasza dla miejscowych) było odtańczenie Poloneza, który rozpoczął tę wyjątkową imprezę.
W polonezie uczestniczyły nie tylko polskie załogi jachtów, dołączyli marynarze z innych krajów, oraz miejscowi. W sumie w przemarszu poloneza wzięło udział około 400 osób.
„Takie będą Rzeczypospolite – jakie ich młodzieży chowanie” – słowa Jana Zamoyskiego, wielkiego Polaka, odnajdują swoje odzwierciedlenie w tej imprezie. Przekazywanie historii, kultury i pasji żeglarstwa z pokolenia na pokolenie staje się kluczowym elementem tego wydarzenia.
Wydaje się, że idea Władka Wagnera nadal żyje, a jego dziedzictwo przetrwa dzięki takim inicjatywom. IV Zlot Żeglarski Wagnera 2024 był nie tylko hołdem dla polskiego żeglarza, ale także momentem, który połączył ludzi z różnych kultur i narodowości w jednym wspólnym celu – celebracji pasji, dziedzictwa i wspólnej historii.
W tym roku organizatorami Zlotu byli: Alex Joseph Aleksandrowicz, Adam Korzeniewski, Zbigniew Turkiewicz, Dasy Kourkoulakos.
Michał Bogusławski