Spór o tęczowe flagi w szkołach w rejonie York
Spór o tęczowe flagi w szkołach w rejonie York
Kuratorium Oświaty Okręgu Katolickiego w York (York Catholic District School Board – w skrócie YCDSB) zdecydowała, że potrzebne są dalsze badania, zanim rozważy wniosek powiernika wywołujący niepokój wśród społeczności LGBTQ, który ograniczałby możliwość wywieszania tęczowej flagi będącej symbolem ruchu LGBTQIA2+, które można wywieszać na terenie szkoły.
We wniosku złożonym przez członka zarządu Frank Alexandra proponuje się wprowadzenie dwóch poprawek do polityki zarządu w sprawie wywieszania flag na terenach szkolnych. Jeśli wniosek zostanie przyjęty, ograniczy flagi wywieszane w szkołach YCDSB, zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz, do flag reprezentujących Kanadę, Ontario, gminę, Watykan i szkołę. Wyeliminowałoby to również zdolność zarządu do zatwierdzania flag innych organizacji.
Na wtorkowym wieczornym posiedzeniu zarząd przesłał wniosek do komisji ds. przeglądu polityki w celu dalszej dyskusji. Posunięcie to oznacza, że rada nie będzie głosować nad wnioskiem we wtorek.
– Wymaga to pewnych poprawek – powiedział Alexander zgromadzonym.
We wniosku Alexander napisał: „Zarząd YCDSB nie znalazł zgodnego kompromisu w sprawie wywieszania flag”.
Wniosek ten powstał po tym, jak w zeszłym roku zarząd głosował za niewywieszaniem flagi Pride Progress przed Katolickim Centrum Edukacji, po miesiącach starć między zwolennikami i krytykami w tego kroku.
Grupa LGBTQIA2+ – „to kolonializm oparty na wierze”
Tristan Coolman, prezes Pflag Canada York Region, prowadzonej przez wolontariuszy sieci wsparcia, edukacji i zasobów LGBTQIA2+, stwierdził w liście do zarządu, że poprawki we wniosku można postrzegać jako akt „kolonializmu opartego na wierze”, który w piśmie napisano, że tradycyjnie szkodziły społecznościom marginalizowanym.
„Naszym zdaniem te poprawki mają na celu ograniczenie wolności słowa, widoczności i świętowania wielu grup mniejszościowych w YCDSB. To jednolite podejście do budowania społeczności uniemożliwia widoczność niektórych grup mniejszościowych w populacji uczniów, nauczycieli i administratorów.” – napisał Coolman.
W piśmie napisano, że jedna z poprawek pozbawiłaby zarząd elastyczności w zakresie rozważenia rozpoznawania różnych grup za pomocą flag, które celebrują swoje sprawy lub przeżyte doświadczenia.
„Dodanie sekcji ograniczającej widoczność tych flag wewnątrz szkoły miałoby taki sam skutek” – napisał Coolman.
We wtorkowym wywiadzie Coolman powiedział, że poprawki we wniosku zapobiegną także wywieszaniu na tablicy flag promujących prawdę i pojednanie z ludnością tubylczą. Dzieje się tak pomimo tego, że nad szkołami katolickimi w Yorku wywieszono wcześniej flagę „Every Child Matters”.
Coolman stwierdził, że grupa obawia się, iż poprawki ograniczą wszelkie przyszłe prośby grup o wywieszanie flagi Dumy w szkołach YCDSB.
– Rozmowa o naszych odmiennych doświadczeniach była siłą Kanadyjczyków i siłą tego kraju, a także czymś, co mogło nas łączyć, a nie dzielić – powiedział Coolman.
Inne grupy twierdzą, że wywieszanie różnych flag w szkołach pokazuje różnorodność.
Tożsamości zagrażające ruchom – mówi liderka studentów
Michael Olechny, współprzewodniczący grupy studenckiej o nazwie „Students for Change”, powiedział, że wniosek wprowadza „dyskryminację jako opcję” i w ogóle nie powinien był być poruszany.
– To, co widzimy, to powtórka z ubiegłego roku. To bardzo frustrujące, ponieważ zagrożone jest nasze istnienie i nasza tożsamość – powiedział Olechny.
Powiedział, że wniosek pokazał, kogo zarząd ceni w swoich szkołach, ponieważ wyklucza flagi z różnych krajów.
– Wszyscy uczniowie, którzy czują się reprezentowani przez te flagi, tracą swoją tożsamość w szkole – powiedział.
Christina Cody, była uczennica w okręgu zarządzanym przez YCDSB, stwierdziła, że wniosek ten jest przykładem „słabo skrywanej homofobii” panującej w zarządach katolickich.
Cody, która jest także dyrektorką i założycielką „ Alumni to Amend Section 93”– grupy założonej przez byłych uczniów szkół katolickich, którzy chcieliby zakończenia publicznego finansowania szkół katolickich w Ontario – powiedziała, że wniosek ten będzie zasadniczo oznaczał zakaz wywieszania flagi Pride .
– To bardzo niedemokratyczne. Odbiera się wybranym kuratorom oświaty, teraz lub w przyszłości, możliwość decydowania, jakie flagi wywieszają, aby wesprzeć określone grupy uczniów lub pewne ruchy, na które reagują ich uczniowie – powiedziała.
Na podst. CBC