Sikorski nie pojedzie do USA
Sikorski nie pojedzie do USA
Zaplanowana na 6 – 11 lutego wizyta ministra spraw zagranicznych Polski Radosława Sikorskiego nie odbędzie się.
Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych (MSZ) opublikowało oświadczenie, w którym wyjaśniono przyczyny przełożenia wizyty polskiego ministra w Waszyngtonie. Wskazano, że decyzję podjęto z uwagi na nagłe obowiązki Sekretarza Stanu USA, Antonego Blinkena, które spowodowały jego nieobecność w Waszyngtonie.
Planowane konsultacje polsko-amerykańskie w ramach dialogu strategicznego zostaną również przełożone na późniejszy termin. Na chwilę obecną nie ma ustalonej daty wizyty ministra Sikorskiego w Stanach Zjednoczonych, a MSZ nie podało jeszcze możliwego terminu.
Podczas tej wizyty minister Sikorski miał omawiać kwestie dotyczące dalszej pomocy dla Ukrainy, m.in. w trakcie rozmów w Izbie Reprezentantów i Senacie.
Ambasador USA w Polsce, Mark Brzezinski, podkreślił, że sojusz polsko-amerykański nie ma alternatywy. Wyraził dumę z relacji między oboma krajami, które rozwijały się w ciągu ostatniego roku, a także zacieśniały. Ambasador Brzezinski podkreślił, że Polska jest niezastąpionym sojusznikiem i partnerem Stanów Zjednoczonych.
Rok 2023 był określony jako wyjątkowy, a ambasador wyraził optymizm co do przyszłości Polski. Zauważył, że polskie społeczeństwo i młodzież potrafią się jednoczyć, co było widoczne m.in. podczas wsparcia dla Ukrainy oraz podczas wyborów parlamentarnych w październiku 2023 roku. Ambasador Brzezinski wyraził przekonanie, że Polska ma jasną przyszłość, a ich partnerstwo z USA to doskonały przykład tego.
Wywiad Sikorskiego
W międzyczasie minister Sikorski udzielił wywiadu rosyjskiemu opozycyjnemu kanałowi telewizyjnemu “Nastoyastchee vremya” podczas spotkania ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich UE w Brukseli. W swoich wypowiedziach podkreślił, że należy traktować poważnie rosyjskie groźby i wezwał Unię Europejską do zdecydowanego wsparcia Ukrainy.
Sikorski zaznaczył, że nie chce spekulować, ale kiedy prezydent Putin wyraża groźby wobec innych krajów, tak jak to miało miejsce przed inwazją na Ukrainę, to należy te groźby brać poważnie i należy się na nie przygotować. Na pytanie, czy uważa, że rosyjskie czołgi mogą przekroczyć granice NATO, minister odpowiedział, że obecnie odbywają się największe w historii ćwiczenia NATO, w których uczestniczy 70000 lub 90000 żołnierzy. Dodatkowo podkreślił, że dzięki odwadze ukraińskich żołnierzy Rosja poniosła już znaczne straty w postaci utraty wielu czołgów i sprzętu wojskowego.
Minister Sikorski skrytykował również Unię Europejską za opóźnione działania i wezwał do natychmiastowej pomocy dla Ukrainy w postaci amunicji i sprzętu przeciwrakietowego.
Naczelny dowódca norweskich sił zbrojnych, gen. Eirik Kristoffersen, jest zdania, że NATO musi przygotować się na potencjalną konfrontację z Rosją. Zauważył, że Rosja znacząco zwiększyła produkcję militarną, pracując w trybie całodobowym, i nawiązała współpracę z Iranem i Koreą Północną w celu wzmocnienia swojego arsenału. To oznacza, że Rosja zbroi się szybciej, niż przewidywało NATO w poprzednich latach.
Generał Kristoffersen podkreślił, że przyszłość Rosji jest niepewna i nieprzewidywalna, dlatego NATO musi utrzymać silną obronę narodową i przygotować się na zmienne wyzwania w obliczu niepewnego świata.