Kanada potrzebuje stolarzy, elektryków i innych wykwalifikowanych rzemieślników
Kanada potrzebuje stolarzy, elektryków i innych wykwalifikowanych rzemieślników
Kanada potrzebuje stolarzy, elektryków i innych wykwalifikowanych rzemieślników, a liczba przyjęć na praktyki zawodowe rośnie. Według kanadyjskiego urzędu statystycznego liczba rejestracji przekroczyła poziom sprzed pandemii.
Jako uczennica szkoły średniej specjalizująca się w matematyce i naukach ścisłych Amy Spiers zrobiła, co wydawało się jej naturalnym, kolejnym krokiem po ukończeniu studiów i uzyskała dyplom z inżynierii geomatycznej. Jednak po 12 latach pracy w branży Spiers zapragnęła czegoś bardziej kreatywnego i praktycznego, co doprowadziło ją do przyuczenia do zawodu stolarza. „Zawsze uwielbiałam budować” – powiedziała Spiers, obecnie 37-letnia kobieta, studiująca na trzecim roku w Southern Alberta Institute of Technology (SAIT) w Calgary.
Spiers należy do rosnącej liczby osób w Kanadzie zapisujących się na staże w obliczu utrzymujących się niedoborów siły roboczej w wielu zawodach wykwalifikowanych. Według najnowszych dostępnych danych kanadyjskiego urzędu statystycznego, po gwałtownym spadku podczas pandemii, liczba osób rejestrujących się na staże ponownie wzrosła i osiągnęła najwyższy poziom od 2014 r.
W 2022 r. 81,141 Kanadyjczyków zarejestrowało się w programie praktyk zawodowych, co oznacza wzrost o około 12 procent w porównaniu z 2021 r. Rosnące zainteresowanie tymi zwodami to dobra wiadomość dla branż takich jak budownictwo i produkcja, które w ostatnich latach miały trudności ze znalezieniem wykwalifikowanych pracowników, choć wzrost liczby rejestracji nie przełożył się jeszcze na wzrost liczby certyfikowanych rzemieślników.
Chociaż wszystkie prowincje i terytoria odnotowały wzrost liczby rejestracji, „to Alberta, Quebec i Ontario przewodzą temu zjawisku” – powiedział Graham Ziegler, który kieruje Kanadyjskim Centrum Statystyki Edukacyjnej w Statistics Canada. W każdej prowincji obraz przedstawia się nieco inaczej. Na przykład Quebec odnotował większość swojego wzrostu dzięki zapisom na programy dla stolarzy i elektryków, podczas gdy Alberta odnotowała większość swojego wzrostu dzięki praktykom dla elektryków, hydraulików, monterów parowych, monterów rur i mechaników sprzętu ciężkiego.
Jak wynika z najnowszego raportu kanadyjskiej organizacji non-profit Canadian Apprenticeship Forum, średni dochód z tytułu zatrudnienia w branży Red Seal Trade w Kanadzie wynosi 111,500 dolarów, chociaż dochody różnią się znacznie w zależności od konkretnego rodzaju zawodu. Na przykład elektrycy przemysłowi zarabiają około 182,200 dolarów rocznie, a styliści fryzur i fryzjerzy około 44,700 dolarów – wynika z raportu.
Rosnące zainteresowanie różnymi rodzajami zawodów kwalifikowanych widać na korytarzach i w klasach SAIT, jednej z największych w kraju instytucji policealnych kształcących w ramach praktyk zawodowych. W ciągu ostatnich dwóch lat SAIT odnotował prawie 20-procentowy wzrost liczby praktykantów, z 5494 w roku szkolnym 2021/2022 do 6541 dotychczas w tym roku.
Urzędnicy spodziewają się, że zainteresowanie będzie nadal rosło, i aby zaspokoić przewidywany popyt, dodadzą kolejne 1000 miejsc w ramach praktyk zawodowych na nadchodzący rok szkolny. „To dobrze” – powiedział Jim Szautner, dziekan ds. praktyk zawodowych w SAIT. „Dobrze, bo było wcześniej wiadomo, że ludzie w tej branży starzeją się i przechodzą na emeryturę… więc bardzo odświeżające jest to, że przychodzą do nas nowi ludzie”.
Certyfikowani fachowcy rzeczywiście stanowią starzejący się sektor siły roboczej, stwierdził Ziegler z kanadyjskiego urzędu statystycznego. Liczba pracowników w wieku 55 lat i więcej wzrosła między dwoma ostatnimi spisami powszechnymi w latach 2016–2021, podczas gdy liczba młodych ludzi spadła – dodał. „Wszystko to zbiega się z rosnącą liczbą wolnych stanowisk pracy dla wykwalifikowanych pracowników, która wzrosła prawie dwukrotnie w porównaniu z trzecim kwartałem 2019 r. do trzeciego kwartału 2023 r.” – stwierdził. „Z pewnością istnieją pewne wyzwania, ale myślę, że są też szanse dla osób rozważających karierę w rzemiośle”.
Szansa stworzona przez tę transformację demograficzną jest częścią tego, co skłoniło Erica Corbina do zdobycia fachu. Corbin, który również uczestniczy w programie stolarskim SAIT, pracował wcześniej w ośrodku narciarskim, ale był sfrustrowany ilością zarabianych pieniędzy. Chciał kariery zawodowej z długoterminową przyszłością. „Wiedziałem, że tracimy wielu starszych fachowców, a teraz jest najlepszy czas, aby się od nich uczyć i, miejmy nadzieję, w przyszłości przejąć ich pracę” – powiedział 33-letni Corbin. „Wiedziałem, że to najlepsze miejsce, w jakim mogę być”.
Mimo to Kevin Lee, dyrektor generalny Kanadyjskiego Stowarzyszenia Budowniczych Domów, stwierdził, że obecny wzrost liczby osób rejestrujących się na praktyki zawodowe nie będzie wystarczający. Oczekuje się, że w nadchodzącej dekadzie istniejący niedobór siły roboczej w tym sektorze pogłębi się. Oczekuje się także, że w ciągu najbliższych 10 lat na emeryturę odejdzie około 20 procent pracowników budowlanych. W tym okresie rząd federalny również zamierza podwoić tempo budownictwa mieszkaniowego. „Wyjście z obecnej sytuacji zajmie trochę czasu” – powiedział Lee, który uważa, że ukierunkowana imigracja w celu przyciągnięcia wykwalifikowanych pracowników również powinna stanowić część rozwiązania.
Kolejną wadą jest to, że chociaż liczba Kanadyjczyków rejestrujących się na staże rośnie, liczba osób wydających certyfikaty w branżach nadal pozostaje poniżej poziomu sprzed pandemii. Częściowo wynika to z utrzymujących się skutków pandemii, kiedy zamknięte miejsca pracy utrudniały praktykantom ukończenie programów. Odzwierciedla to również szerszą tendencję: liczba osób rejestrujących się na praktyki zawodowe była w przeszłości znacznie wyższa niż liczba osób, które ostatecznie uzyskały certyfikaty w branży.
Według Canadian Apprenticeship Forum średni wskaźnik ukończenia przez mężczyzn 15 największych programów praktyk zawodowych w Kanadzie w 2021 r. wyniósł 47%. W przypadku kobiet było to 34%. Dla niektórych osób i na niektórych stanowiskach może to nie mieć znaczenia. Lee zauważył na przykład, że można odnieść sukces w zawodzie stolarza, niekoniecznie zostając certyfikowanym stolarzem. Dla innych tak. Na przykład w większości prowincji elektrycy muszą posiadać uprawnienia, aby móc wykonywać zawód.
Emily Arrowsmith, dyrektor ds. badań i programów w Canadian Apprenticeship Forum, stwierdziła, że certyfikacja często przekłada się również na lepszą płacę i większe możliwości awansu. Jest to zatem coś, do czego jej organizacja stara się jak najbardziej zachęcać. Jednym ze sposobów zmniejszenia luki między rejestracjami a certyfikatami, jest zapewnienie bardziej włączającego charakteru zawodów. Kobiety na przykład mogą rozpoczynać staż, ale go opuszczać, zanim uzyskają certyfikat, jeśli poczują się odizolowane lub niemile widziane w miejscu pracy – dodała.
Arrowsmith stwierdziła, że prace prowadzone przez United Brotherhood of Carpenters oraz BC Centre for Women in the Trades stanowią część ogólnobranżowego dążenia do uczynienia zawodów bardziej przyjaznymi – co jej zdaniem pomoże zarówno w rekrutacji, jak i zatrzymywaniu pracowników w branży długoterminowy.
Spiers, praktykantka stolarska, powiedziała, że wspiera wszystko, co może pomóc ludziom z różnych środowisk zrozumieć się nawzajem i lepiej współpracować. Pomocne mogłoby być także bardziej pragmatyczne podejście, stwierdziła, wskazując na federalny projekt pilotażowy, w ramach którego kobietom oferowano stypendia za ukończenie certyfikacji. Program zakończył się w zeszłym roku. „Byłoby miło mieć to z powrotem” – powiedziała.