TikTok i odkurzacze. Tak szpiegują Chiny
TikTok i odkurzacze. Tak szpiegują Chiny
Zagraniczny wywiad Estonii przedstawił raport o sposobach szpiegowania przez Chińskie władze. To, że do gromadzenia danych wywiadowczych wykorzystują popularną aplikację TikTok nie jest większym zaskoczeniem. Jak jednak piszą Estończycy, innym narzędziem są inteligentne odkurzacze chińskiego pochodzenia.
Estońskie wywiad zwrócił uwagę, że rozwój i rozprzestrzenianie się chińskiej technologii nie jest efektem jedynie pracowitości i przedsiębiorczości. Ich zdaniem jest to bardzo wyraźna strategia Chin, która ma zwiększyć wpływy polityczne.
– Celem jest osiągniecie punktu, w którym rozwiązań zintegrowanych technologicznie nie będzie można zastąpić technologią zachodnią, zarówno ze względu na niekompatybilność, jak i wzajemne powiązanie – dodano.
Autorzy raportu ostrzegają, że istnieje duże ryzyko, że wkrótce, ze względu na rozwój geopolityczny i bezpieczeństwo, trzeba będzie podjąć decyzję o porzuceniu chińskiej technologii. Dlatego też zalecają, aby sektor publiczny, ale także i prywatny, aktywnie zapobiegał nadmiernemu jej rozprzestrzenianiu.
Jako przykład jednego z niebezpieczeństw podano samochody wyposażone w chińską technologię. Wyposażone w systemy lidarowe, skanujące otoczenie przez urządzenia potrzebujące danych do swojej pracy, mogą być wykorzystywane do celów wywiadowczych.
– Dokładnie takie samo ryzyko skanowania całego otoczenia wiąże się z popularną elektroniką domową, taką jak automatyczne odkurzacze. Ponadto istnieje ryzyko, że spersonalizowane usługi chińskich firm technologicznych mających konta w aplikacjach mobilnych zbierają informacje o ich użytkownikach – podkreślono.
Autorzy dokumentu ostrzegają także przed ryzykiem, jakie niesie za sobą korzystanie z popularnej aplikacji TikTok. Według wywiadu, Chiny mogą dzięki tej aplikacji pobierać dane i pracować nad rozwojem „doskonałej sztucznej inteligencji”, bazującej na „danych wizualnych i behawioralnych ludzi różnego pochodzenia”.
– Oprócz rozwoju sztucznej inteligencji przydatne mogą być także inne dane zbierane przez aplikację. TikTok zbiera obszerne informacje o urządzeniu i jego użytkowniku, takie jak kontakty, kalendarz, inne aplikacje, połączenia Wi-Fi i lokalizację – dodano.
Wspomniane informacje – zdaniem estońskiego wywiadu – mogą być przydatne do zbierania danych wywiadowczych, wyłudzeń, a także do cyberataków.