Spotkanie Biden-Duda-Tusk
Spotkanie Biden-Duda-Tusk
Joe Biden spotka się z Andrzejem Dudą i Donaldem Tuskiem. Prezydent Polski podkreśla, że sojusz Polski z USA jest nadal bardzo silny.
O planowanym spotkaniu amerykańskiego lidera z Andrzejem Dudą i Donaldem Tuskiem jako pierwszy poinformował korespondent Polskiego Radia w Waszyngtonie Marek Wakulski, który przywołał wysoko postawionego przedstawiciela Białego Domu.
Joe Biden ma przyjąć prezydenta i premiera w Białym Domu 12 marca. Decyzję w tej kwestii prezydent USA ma oficjalnie ogłosić jeszcze w piątek. “Spotkanie będzie miało miejsce w związku z 25. rocznicą przystąpienia Polski do NATO” – zaznaczył reporter. W trakcie spotkania przywódcy mają potwierdzić swoje stałe poparcie dla obrony Ukrainy przed agresywną wojną Rosji. Planują również omówić zbliżający się szczyt NATO w Waszyngtonie, współpracę obronną i kwestie związane z energią.
Prezydent Andrzej Duda skomentował tę sytuację w mediach społecznościowych. Podkreślił, że spotkanie z Bidenem dowodzi siły sojuszu obu państw.
Wspólna wizyta Prezydenta i Premiera w Waszyngtonie w rocznicę wejścia Polski do @NATO pokazuje, że sojusz 🇵🇱🤝🇺🇸 jest i będzie silny bez względu na to, kto rządzi w obu krajach.
Polska, wydając 4% PKB na obronność, jest wiarygodnym sojusznikiem i wzorem dla innych państw…
— Andrzej Duda (@AndrzejDuda) February 15, 2024
“Wspólna wizyta Prezydenta i Premiera w Waszyngtonie z okazji rocznicy wstąpienia Polski do NATO pokazuje, że sojusz Polski i Stanów Zjednoczonych jest mocny i solidny, niezależnie od tego, kto aktualnie rządzi w obu krajach” – napisał Andrzej Duda.
Prezydent dodatkowo zaznaczył, że Polska, alokując 4 proc. PKB na obronność, jest wiarygodnym sojusznikiem i przykładem dla innych państw NATO.
Amerykański Senat zatwierdził pakiet pomocy o wartości 95 miliardów dolarów, obejmujący wsparcie finansowe dla Ukrainy, Izraela i Tajwanu. Przyszłość projektu leży teraz w rękach Izby Reprezentantów, w której Republikanie mają przewagę i domagają się zdecydowanych działań w celu zahamowania napływu imigrantów na południową granicę USA. To oznacza, że ostateczne przyjęcie pakietu jest niepewne.
W związku z tym w środę Radosław Sikorski zwrócił się do amerykańskich polityków po rozmowie z Davidem Cameronem.
– Chcielibyśmy, abyście potraktowali to jako nasze wspólne wezwanie do Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych, a także do pana marszałka Mike’a Johnsona, aby zagłosować nad pakietem pomocy dla Ukrainy. Jak powiedział David, to kluczowa decyzja, która wpłynie na wiarygodność USA na całym świecie wśród swoich sojuszników. Dlatego apelujemy o przegłosowanie tego pakietu pomocy – powiedział Radosław Sikorski w oświadczeniu po rozmowie z Davidem Cameronem, sekretarzem stanu ds. Zagranicznych i Wspólnoty Narodów Wielkiej Brytanii.