Wysokie ceny modyfikują sposób w jaki Kanadyjczycy robią zakupy
Wysokie ceny modyfikują sposób w jaki Kanadyjczycy robią zakupy
Wysokie ceny artykułów spożywczych nie tylko uszczuplają konta bankowe Kanadyjczyków, ale także pozbawiają nadziei na spadek cen.
Nowe badanie firmy Leger wykazało, że 64 procent Kanadyjczyków uważa, iż stopa inflacji w sklepach spożywczych pogarsza się.
Sylvain Charlebois, profesor analityki żywności na Uniwersytecie Dalhousie w Halifax w Nowej Szkocji, uważa, iż „ludzie mogli zapomnieć, że zaledwie w styczniu ubiegłego roku stopa inflacji cen żywności w sklepach spożywczych wyniosła ponad 11 procent, obecnie wynosi 3,4 procent, więc sytuacja faktycznie się poprawia, ale być może nie jest wystarczająco szybka dla większości Kanadyjczyków”.
Charlebois twierdzi, że prawda leży jak zwykle pośrodku i wynika z łańcucha dostaw.
– Czy sklepy spożywcze są winne oszukiwania konsumentów? Tak naprawdę nie – mówi – Ale czy sprzedawcy artykułów spożywczych kogoś oszukują? Tak. Zwłaszcza Loblaws i Walmart, oszukują dostawców.
W zeszłym tygodniu przemawiając do członków parlamentu w Ottawie Charlebois powiedział, że „to, co naprawdę szkodzi Kanadyjczykom i ich postrzeganiu sytuacji, to zmienność cen, a szaleństwa między dostawcami a sklepami spożywczymi powodują ich wzrost, skutkując większą zmiennością w handlu detalicznym w takich kategoriach jak mięso, produkty spożywcze i pieczywo”.
W rezultacie coraz więcej Kanadyjczyków twierdzi, że w zeszłym roku zmieniło sklep spożywczy w poszukiwaniu lepszych ofert.
Z osobnego badania przeprowadzonego przez laboratorium Agri Food Analytics Lab w Dalhousie i firmę Caddle zajmującą się analizami marketingowymi wynika, że prawie dwie trzecie Kanadyjczyków zmieniło miejsce zakupów. Z raportu wynika, że gdy robią zakupy, prawie 60 procent konsekwentnie szuka produktów spożywczych przecenionych, a na górze ich list zakupów znajdują się produkty, których data ważności lub wyprzedaże się kończą.
Badanie, zdaniem Charlebois, „podkreśla znaczenie, jakie dla sprzedawców detalicznych ma strategiczne nadanie priorytetu inicjatywom dotyczącym rabatów, aby zachować konkurencyjność na coraz bardziej dynamicznym rynku”.
To wszystko następuje w czasie, gdy Loblaw podzielił się informacjami o zyskach za czwarty kwartał, które wzrosły o 3,7 procent, czyli 524 miliony dolarów, do 14,5 miliarda dolarów w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku.
– Bez wątpienia doprowadzi to do jeszcze większego sceptycyzmu ze strony kupujących zastanawiających się, dlaczego płacą coraz większą kwotę za niezbędne artykuły – powiedział Charlebois.
Jednakże organy nadzorujące ceny żywności twierdzą, że ze wskaźników wynika. iż marże brutto w dużej mierze pozostały takie same w ciągu ostatnich pięciu lat.
Kanada ma obecnie drugą najniższą stopę inflacji żywności w grupie państw G7, zaraz za Stanami Zjednoczonymi.
Na podst. Canadian Press