Lekarze z Montrealu opracowują narzędzie VR, które mogłoby uratować życie tysięcy dzieci
Lekarze z Montrealu opracowują narzędzie VR, które mogłoby uratować życie tysięcy dzieci
Naukowcy z Montrealu opracowali „ostry dyżur” w wirtualnej rzeczywistości, który można wykorzystać do szkolenia lekarzy w Kanadzie i na całym świecie, ratując życie dzieci, które zostały poważnie ranne.
Według Światowej Organizacji Zdrowia traumy z wypadków takich jak wypadki samochodowe, upadki i pożary są główną przyczyną śmierci u dzieci, dając łączną sumę około miliona zgonów rocznie.
I to, według jednego z twórców PeTIT VR, (Pediatric Trauma Innovative Training in VR), jest tylko wierzchołkiem góry lodowej. „Oznacza to, że ponad sześć milionów dzieci co roku jest przewożonych na oddziały ratunkowe, gdzie poddawane są leczeniu z powodu urazu pediatrycznego, a dane te pochodzą jedynie z krajów, które zgłaszają takie przypadki” – powiedział dr Fabio Botelho, chirurg pediatryczny i urazowy z Brazylii oraz badacz w szpitalu dziecięcym w Montrealu.
Powiedział, że lepsze szkolenie lekarzy może pomóc zwiększyć szanse dziecka na przeżycie wypadku i wyleczenie obrażeń. Zarówno Botelho, jak i dr Dan Poenaru, dyrektor medyczny programu urazowego w Montreal Children’s Hospital, opracowali Petit VR w połączeniu z brytyjskimi symulacjami i3. Korzystając z rzeczywistych sytuacji, stworzyli wciągające środowisko wirtualne dla zespołów chirurgicznych, które mogą nie spotykać się z urazami pediatrycznymi bardzo często – jak w małych szpitalach lub tych na odludziach – aby mogli doskonalić swoje umiejętności i lepiej współpracować w celu poprawy usług.
Dla każdego, kto trafia na ostry dyżur, każda sekunda się liczy. Botehlo nazywa to „złotą godziną”, gdzie, jeśli zespół medyczny zrobi wszystko dobrze, może zapewnić pacjentowi najlepszą szansę na przeżycie. Jednak gdy dziecko trafia do szpitala z poważnymi obrażeniami, emocje często biorą górę także wśród personelu medycznego, a protokoły radzenia sobie z urazami pediatrycznymi mogą być inne, w zależności od wieku tych pacjentów i ich niewielkich rozmiarów. „Fizjologiczne i anatomiczne punkty orientacyjne mogą być dla nich trudne, ponieważ u dorosłych masz takie same tętno, zakres, ale u dzieci te parametry są różne dla dwulatka, pięciolatka i nastolatka” – powiedział Botelho.
Lekarze w odległych regionach w Kanadzie i na całym świecie mogą wykorzystywać Petit VR do budowania swoich umiejętności, zarówno indywidualnych, jak i zespołowych. Bez kosztownych manekinów medycznych lub podróży, szkolenie może odbywać się w dowolnym miejscu i czasie. To, według Poenaru, najbardziej go energetyzuje. „Pomysł na szkolenie tych wszystkich ludzi, dosłownie w swoich domach z zestawem słuchawkowym o wartości 300 CAD… to tak ekscytujące” – powiedział.
Zakładając zestawy słuchawkowe i trzymając kontrolę, Botelho i Poenaru pokazali CBC News, jak działa system. Szkoleni lekarze i ratownicy wchodzą do wciągającej sytuacji „ostrego dyżuru”, wraz z pacjentem, sprzętem medycznym, a czasem nawet z bardzo niespokojnym rodzicem. Główny lekarz, w tym przypadku Poenaru, wirtualnie wydaje rozkazy wykonywania kolejnych zadań, a poprzez sterowany ręcznie system lekarze oceniają stan pacjenta, wskazują i wybieraja strzykawki, bandaże, czytają dane z rentgena i USG.
Według Poenaru celem każdego scenariusza jest ocena, w jaki sposób zespół współpracuje i komunikuje się ze sobą, co nazywa ogromną luką w szkoleniu medycznym. „Podobnie jak w każdej grze dla wielu graczy, faktycznie współpracujemy i wchodzimy w interakcje ze sobą, a potem możemy dokładnie dowiedzieć się, jak były te interakcje, możemy je dokładnie analizować i możemy zdobyć cenne dane w celu uzyskania informacji zwrotnych” – powiedział.
Dr Ahmed Nasr, dyrektor ds. urazów medycznych w Children’s Hospital of Eastern Ontario (CHEO), twierdzi, że jest to kluczowe. „O wyniku zarządzania traumą nie decyduje brak wiedzy medycznej, a sposób, w jaki zespół będzie współpracować” – powiedział Nasr, który nie jest zaangażowany w projekt. Podkreślił, że rzeczywistość wirtualna, podobnie jak Petit VR, która pozwala na szkolenia i interakcje wielu użytkownikom w różnych lokalizacjach, jest „czymś dużym”.
Według Botelho i Poenaru informacje zwrotne od lekarzy, którzy próbowali Petit VR, są zachęcające. W badaniu walidacyjnym przeprowadzonym przez konsorcjum z University of Ottawa i McGill University Health Center, 87 procent klinicystów uznało Petit VR za przydatne narzędzie do doskonalenia umiejętności opieki nad urazami, a 93 procent było zainteresowanych wypróbowaniem takich możliwości.
W tej chwili Petit VR jest nadal w fazie testowej, ale do lata może się to zmienić. Istnieje międzynarodowe zainteresowanie projektem ze strony WHO i Botelho planuje podzielić się swoimi ustaleniami na konferencji American Pediatric Surgical Association tej wiosny.
I chociaż koszt nie jest jeszcze rozstrzygnięty, zarówno Botelho, jak i Poenaru mają nadzieję, że szpitale i inne instytucje kupią Petit VR, aby lekarze nie musieli za to płacić. „Mamy nadzieję uratować życie setek dzieci dzięki tej technologii” – powiedział Botehlo. „To jest nasz cel. Właśnie dlatego pracujemy nad tym projektem”.