Potwierdzenie posiadania obywatelstwa polskiego
Potwierdzenie posiadania obywatelstwa polskiego
z Warszawy pisze radca prawny Małgorzata Milewska – Kita
Kontynuujemy cykl publikacji, dotyczących postępowań przed sądami i urzędami w Kraju. Jednocześnie oferujemy wyjątkowe rozwiązanie dla Polonii kanadyjskiej – możecie Państwo uzyskać informacje o bieżących zmianach przepisów w sprawach spadkowych i nieruchomości, kierując zapytania na adres e-mail: m.milewska.kancelaria@gmail.com
Potwierdzenie obywatelstwa polskiego jest niezbędne w przypadku zbyt długiego okresu nieodnawiania polskiego paszportu lub dowodu osobistego, wyrabiania polskiego paszportu po raz pierwszy. Dla osób nieposiadających albo posiadających nieważny paszport polski, jest to warunek uzyskania zwolnienia od podatku od spadków i darowizn. Potwierdzenie obywatelstwa wymaga decyzji wojewody, właściwego ze względu na ostatnie miejsce zameldowania wnioskodawcy na terytorium Polski. Są tutaj możliwe dwie opcje.
Pierwsza to złożenie wniosku wraz z wymaganymi dokumentami w Konsulacie RP, który przekaże go do właściwego urzędu wojewódzkiego jednakże w praktyce jest to droga bardzo czasochłonna. Druga opcja to udzielenie pełnomocnictwa szczególnego osobie w kraju do skompletowania wymaganych dokumentów i złożenia odpowiedniego wniosku bezpośrednio do właściwego wojewody. Zazwyczaj osoby zamieszkałe za granicą, które zainteresowane są uzyskaniem poświadczenia obywatelstwa polskiego, ze względu na szybkość postępowania dokonują wyboru tej drugiej opcji. Pełnomocnictwo do działania w sprawie potwierdzenia posiadania obywatelstwa polskiego nie wymaga poświadczenia przez notary public ani Konsula RP.
Wymagane dokumenty to: wniosek o potwierdzenie posiadania obywatelstwa polskiego, pełnomocnictwo, pełnomocnictwo do doręczeń na terenie Polski w braku ustanowienia pełnomocnika, życiorys, uwierzytelniona kopia strony aktualnego paszportu zagranicznego z danymi osobowymi, terminem wydania i terminem ważności oraz nazwą organu wydającego; odpis aktu urodzenia, odpis aktu małżeństwa (w przypadku zmiany nazwiska) oraz uwierzytelniona kserokopia strony nieważnego polskiego paszportu lub uwierzytelniona kserokopia nieważnego polskiego dowodu osobistego. W braku nieważnego paszportu polskiego lub dowodu osobistego wymagane jest załączenie do wniosku jednego z następujących dokumentów: poświadczenia obywatelstwa jednego z rodziców, zaświadczenie o ostatnim miejscu zameldowania w Polsce, polskiej książeczki wojskowej, a w ich braku innych dokumentów, wydanych w Kraju, np. polskie świadectwa szkolne, polską legitymację ubezpieczeniową, polskie prawo jazdy, książeczkę zdrowia dziecka itp.
W braku posiadania dokumentów potwierdzających posiadanie obywatelstwa polskiego, można ich poszukiwać w archiwach i urzędach właściwych ze względu na ostatnie miejsce zamieszkania w Polsce. W przypadku trudności z odnalezieniem właściwego archiwum można skorzystać z wyszukiwarki dostępnej na stronie internetowej Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych. Uwaga! W przypadku zmiany nazwiska za granicą, do wniosku należy dołączyć dokumenty, potwierdzające wszystkie zmiany imion i nazwisk, np. akt małżeństwa, akty zmiany imion i nazwisk. Wniosek o potwierdzenie obywatelstwa polskiego należy złożyć do Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Wojewódzkiego ostatniego miejsca zameldowania w Polsce. Dla osób urodzonych za granicą dokumenty przekazywane są do Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie. Dokumenty załączone do wniosku należy złożyć w oryginałach lub w postaci uwierzytelnionych kopii.
Uwierzytelnienia kopii dokonuje za granicą Polski konsul RP. W przypadku działania za pośrednictwem polskiego adwokata lub polskiego radcy prawnego, również taki pełnomocnik może uwierzytelnić kopie dokumentów. Dokumenty wydane w języku obcym wymagają tłumaczenia przez tłumacza przysięgłego, licencjonowanego w Polsce lub dokonania tłumaczenia w Konsulacie RP. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, termin wydania decyzji przez Wojewodę wynosi miesiąc od dnia złożenia wniosku wraz z kompletem wymaganych dokumentów, natomiast w sprawach szczególnie skomplikowanych – nie później niż w ciągu dwóch miesięcy. Nasza Kancelaria ma wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw dotyczących potwierdzenia obywatelstwa polskiego przez osoby zamieszkałe w Kanadzie.
Autorem jest radca prawny Małgorzata Milewska-Kita z Kancelarii Prawnej w Warszawie. Artykuł ten nie stanowi porady prawnej. Zapraszamy do korzystania z usług Kancelarii tel. +11 48 22 518 77 78, e-mail: m.milewska.kancelaria@gmail.com Radca prawny Małgorzata Milewska-Kita od ponad 12 lat służy pomocą prawną Polonii kanadyjskiej w sprawach spadkowych, nieruchomości, sądowych i innych na terenie całej Polski.