18 potwierdzonych przypadków salmonelli związanych z gekonami
18 potwierdzonych przypadków salmonelli związanych z gekonami
Według federalnej agencji zdrowia publicznego w Ontario odnotowano 18 potwierdzonych przypadków zakażeń salmonellą związanych z kontaktem z gekonami.
W wydanym w piątek komunikacie Kanadyjska Agencja Zdrowia Publicznego (PHAC) poinformowała, że prowadzi dochodzenie w sprawie wybuchu epidemii choroby “salmonella lome” po tym, jak (do tej pory) zgłoszono 35 przypadków w siedmiu prowincjach.
“Na podstawie dotychczasowych ustaleń śledztwa, ekspozycja na gekony została zidentyfikowana jako prawdopodobne źródło epidemii. Wiele osób, które zachorowały, zgłosiło bezpośredni lub pośredni kontakt z gekonami lub środowiskiem, w którym trzymane są te zwierzęta, przed wystąpieniem choroby” – czytamy w komunikacie organu zdrowia publicznego.
Najwięcej przypadków zachorowań odnotowano w Ontario, a następnie w Quebecu – osiem. Kolumbia Brytyjska, Alberta, Saskatchewan i Manitoba mają po dwa przypadki, a Nowy Brunszwik zgłosił jeden przypadek.
PHAC powiedział, że osoby zachorowały między marcem 2020 r. a styczniem 2024 r., a pięć z nich zostało hospitalizowanych. Nie odnotowano żadnych zgonów w związku z wybuchem epidemii. Siedem z tych przypadków to dzieci w wieku pięciu lat lub młodsze.
“Korzystając z metody laboratoryjnej zwanej sekwencjonowaniem całego genomu, ustalono, że niektóre choroby salmonelli datowane na 2020 r. były spowodowane przez ten sam szczep epidemiczny, co choroby, które wystąpiły w 2024 r.” – powiedziała agencja.
PHAC zauważył, że niektóre osoby, które zostały zarażone, nie dotykały ani nie zajmowały się gekonami, ale mieszkały w tym samym budynku, w którym jaszczury były trzymane.
“Salmonella z tym samym szczepem epidemicznym została znaleziona w siedlisku gekonów pochodzących z domu chorego człowieka”” – powiedziała agencja zdrowia. “Ogniska te podkreślają ważną rolę, jaką właściciele gadów i operatorzy biznesowi mogą odegrać w zapobieganiu nowym chorobom związanym z tego typu zwierzętami domowymi”.
Według PHAC większość gadów naturalnie przenosi salmonellę w jelitach, gdzie żyje ona bez wywoływania choroby. Dlatego też twierdzi, że gady mogą przenosić bakterie z odchodów do swojego środowiska, zanieczyszczając swoje ciała, wybiegi i miejsca, gdzie przebywają i wędrują.
PHAC twierdzi, że objawy choroby zwykle zaczynają się od sześciu do 72 godzin po ekspozycji i mogą trwać od czterech do siedmiu dni. Obejmują one gorączkę, dreszcze, nudności, wymioty, biegunkę, ból głowy i skurcze brzucha. Podczas gdy większość przypadków w pełni wyzdrowieje po kilku dniach bez leczenia, agencja ostrzega, że może to również prowadzić do ciężkiej choroby i hospitalizacji.
“Osoby zarażone bakteriami salmonella mogą rozprzestrzeniać salmonellę na inne osoby od kilku dni do kilku tygodni po zarażeniu, nawet jeśli nie mają objawów” – powiedziała agencja, dodając, że bakterie mogą rozprzestrzeniać się poprzez kontakt międzyludzki i kontakt ze skażonymi powierzchniami.
Wcześniej w tym tygodniu PHAC wydała również zawiadomienie o epidemii salmonelli związanej z wężami i gryzoniami stanowiącymi pokarm dla gadów hodowlanych.
Do 19 marca zgłoszono 70 potwierdzonych przypadków zachorowań na “Salmonella typhimurium”, z czego 32 w Ontario.
Osoby zachorowały między lutym 2022 r. a lutym 2024 r. PHAC poinformował, że 10 osób zostało hospitalizowanych, a u jednej osoby potwierdzono zgon z powodu salmonelli.
“Nie zidentyfikowano jednego wspólnego dostawcy węży lub gryzoni. Wybuch epidemii przypomina, że bakterie salmonelli można znaleźć w wielu gatunkach zwierząt, w tym w wężach i gryzoniach” – powiedział PHAC w swoim komunikacie z 19 marca.
Oto kilka wskazówek od agencji federalnej, jak zapobiegać bezpośredniemu lub pośredniemu rozprzestrzenianiu się salmonelli:
- Zawsze myj ręce natychmiast po dotknięciu gada i wszystkiego, co je, lub po przebywaniu w miejscu, w którym gady żyją, bawią się lub dotykają powierzchni lub przedmiotów.
- Jeśli odwiedzasz wystawę lub wydarzenie z udziałem gadów, umyj ręce po opuszczeniu obszarów ze zwierzętami, nawet jeśli nie dotykałeś ich bezpośrednio.
- Wyczyść wszelkie powierzchnie lub przedmioty dotknięte przez gada wodą z mydłem, a następnie użyj domowego środka dezynfekującego.
- Nigdy nie całuj gada.
- Nie trzymaj gadów w domach, ośrodkach opieki dziennej, szkołach lub innych placówkach, w których przebywają dzieci w wieku pięciu lat i młodsze.
- Zawsze nadzoruj dzieci, gdy dotykają lub bawią się z gadami.
- Nie pozwalaj dzieciom umieszczać gadów lub ich pożywienia w pobliżu twarzy ani dzielić się jedzeniem lub napojami ze zwierzętami.
- Upewnij się, że dzieci dokładnie umyły ręce po dotknięciu gadów.
- Dzieci w wieku pięciu lat i młodsze nie powinny mieć kontaktu z gadami.
- Trzymaj gady i całą ich żywność, pojemniki, wybiegi i wszelkie przedmioty, które znajdowały się w ich wybiegach, takie jak rośliny lub elementy ozdobne, z dala od kuchni i innych miejsc, w których przygotowuje się lub spożywa żywność.
- Jeśli to możliwe, czyść obudowy i akcesoria poza domem. Jeśli nie jest to możliwe, użyj umywalki łazienkowej lub wanny, a następnie dokładnie wyczyść je i zdezynfekuj.
- Czyść lub kąp gady w specjalnym plastikowym pojemniku, a nie w zlewie kuchennym lub łazienkowym.
- Bądź świadomy specyficznych potrzeb swojego gada. Stres może zwiększyć wydalanie Salmonelli przez gady.
- Zawsze trzymaj gady w specjalnie zaprojektowanych dla nich siedliskach.
- Jeśli zdecydujesz się na posiadanie gada, porozmawiaj ze swoim lekarzem lub weterynarzem na temat odpowiedniego gada dla twojej rodziny, zwłaszcza jeśli w rodzinie są dzieci w wieku pięciu lat i młodsze, kobiety w ciąży, osoby z obniżoną odpornością lub dorośli w wieku 65 lat i starsi.