Niektórzy właściciele mieszkań w Ontario wzywają do „automatycznych” eksmisji lokatorów, którzy nie płacą czynszu
Niektórzy właściciele mieszkań w Ontario wzywają do „automatycznych” eksmisji lokatorów, którzy nie płacą czynszu
Kiedy Zahid Mahmood kupował dom w Oshawie w 2021 roku, miał nadzieję, że dochody z czynszu pomogą jemu i jego żonie zaoszczędzić pieniądze na opłacenie edukacji pomaturalnej dla trójki dzieci.
Wchodząc do domu w zeszłym miesiącu, Mahmood twierdzi, że napotkał stosy śmieci, butelki z moczem, gryzonie i psie odchody. Był to gigantyczny bałagan pozostawiony przez byłych lokatorów.
Mahmood twierdzi, że najemcy wprowadzili się do domu w maju 2022 roku, a 12 miesięcy później przestali płacić czynsz. W sierpniu on i jego żona przekazali najemcom zawiadomienie o eksmisji N4 i złożyli wniosek do Landlord and Tenant Board (LTB) o wypowiedzenie umowy najmu z powodu niepłacenia czynszu.
Po miesiącach oczekiwania na rozprawę, LTB wydało w zeszłym miesiącu nakaz rozwiązania umowy najmu. Zgodnie z postanowieniem łączny zaległy czynsz przekracza 24 tysiące dolarów.
– Przechodzenie przez to wszystko to był stres, tortury psychiczne i kryzys finansowy, ponieważ musieliśmy spłacać kredyt hipoteczny przez całe 10 miesięcy – powiedział Mahmood.
Mahmood należy do grupy właścicieli lokali domagających się wprowadzenia zmian w przepisach obowiązujących na szczeblu prowincji, aby ułatwić i przyspieszyć eksmisję lokatorów w przypadku niepłacenia czynszu. Jednak zwolennicy najemców twierdzą, że zmiana zasad może ułatwić złym właścicielom wykorzystywanie systemu i nielegalną eksmisję lokatorów.
Opóźnienia w Landlord and Tenant Board
Właściciel mieszkania Christopher Seepe stoi za krążącą w Internecie petycją wzywającą do „automatycznej eksmisji” lokatorów, którzy nie płacą czynszu.
Seepe twierdzi, że jego „skrajne stanowisko” zrodziło się z frustracji związanej z opóźnieniami w LTB, w wyniku których niektórzy drobni właściciele musieli ponieść ogromne konsekwencje finansowe.
– To było odzwierciedlenie lat tłumionych emocji – powiedział Seepe.
W latach 2022-2023 do LTB wpłynęło ponad 37 tys. wniosków L1 o eksmisję lokatorów za niepłacenie czynszu, co stanowiło ponad połowę wszystkich wniosków od wynajmujących.
W tym roku jedynie siedem procent rozpraw wyznaczono w docelowym terminie wynoszącym 50 lub 55 dni kalendarzowych, w zależności od rodzaju wniosku. LTB pracuje nad zmniejszeniem zaległości, w tym poprzez zatrudnienie większej liczby sędziów.
Nowsze wskaźniki opublikowane na stronie internetowej Trybunału w Ontario pokazują, że czas oczekiwania na rozprawę wydłuża się – 73% rozpraw zaplanowano w docelowym terminie w drugim kwartale roku podatkowego 2023–2024.
Seepe argumentuje, że w wielu sprawach nie powinno być w ogóle konieczne kierowanie na rozprawę przed LTB. W jego petycji opowiada się za systemem podobnym do tego, który obowiązuje w Kolumbii Brytyjskiej, w którym właściciele nieruchomości mogą łatwo uzyskać nakaz eksmisji bez rozprawy, w przypadku gdy wypowiedzenie jest bezsporne.
Obrońcy najemców: zasady BC nie powinny być modelowe
W Kolumbii Brytyjskiej, jeśli najemca nie zapłacił czynszu, wynajmujący może wręczyć mu 10-dniowe powiadomienie o rozwiązaniu umowy najmu. Najemca ma wtedy pięć dni na zapłacenie czynszu lub złożenie wniosku do regionalnego oddziału najmu lokali mieszkalnych w celu zakwestionowania powiadomienia.
Jeżeli najemca nie uczyni żadnej z tych rzeczy, wynajmujący może wystąpić o wydanie nakazu przejęcia lokalu bez rozprawy.
Prawnik i adwokat najemców Robert Patterson z Tenant Resource & Advisory Centre twierdzi, że system może prowadzić do szybkich eksmisji, ale może też zostać wykorzystany przez „złe aktorki”. Zachęca inne prowincje, aby nie postrzegały BC jako modelu postępowania w przypadku eksmisji.
Mówi, że regularnie słyszy od najemców, którzy twierdzą, że wynajmujący skłamał w sprawie powiadomienia ich przed złożeniem wniosku o wydanie nakazu przejęcia lokalu.
– Myślę, że ilekroć mówimy o przyspieszeniu terminów eksmisji i ułatwieniu eksmisji, zawsze musimy pamiętać, że w rezultacie najemcy są bardziej bezbronni w swoich domach – powiedział Patterson.
Obrońca najemców z Toronto, Geordie Dent, zgadza się z tym, twierdząc, że ważne jest wprowadzenie zdecydowanych środków zapobiegających nielegalnej eksmisji lokatorów.
Jeśli chodzi o właścicieli zadłużonych z powodu miesięcy niezapłaconego czynszu, Dent argumentuje, że jest to po prostu część ryzyka prowadzonej działalności biznesowej.
– Nie współczuję obecnie wynajmującym na tym rynku wynajmu. Nie współczuję inwestorom, którzy muszą uczyć się o ryzyku inwestycyjnym. Ale bardzo współczuję najemcom – powiedział Dent.
Właściciele mają dość
Kiedy Seepe rozpoczynał składanie petycji w zeszłym miesiącu, twierdzi, że przez pierwsze kilka dni dodawano około 3000 podpisów dziennie. Obecnie jest ich ponad 29 tys.
Seepe twierdzi, że wysłał petycję do wszystkich prowincyjnych posłów w Ontario i zachęca właścicieli nieruchomości do bezpośredniej rozmowy z lokalnym posłem. Na razie Ministerstwo Spraw Komunalnych i Mieszkalnictwa nie poinformowało, czy rozważa wprowadzenie jakichkolwiek zmian w przepisach dotyczących eksmisji.
Seepe twierdzi, że poziom wsparcia i zainteresowania ze strony właścicieli zaskoczył nawet jego, co jego zdaniem jest wyraźnym wskaźnikiem rosnącej liczby właścicieli, którzy mają dość.
Twierdzi, że gdyby właściciele wynajmowanych mieszkań nie musieli się martwić długotrwałymi procesami, mogłoby to poprawić sytuację na rynku wynajmu dla wszystkich.
– Nie martwiłbym się nawet wyciągami bankowymi, odcinkami wypłat, dokumentami tożsamości itd. – powiedział Seepe – Gdybym wiedział, że najemca może odejść w ciągu 30–60 dni z powodu niepłacenia czynszu, uważam, że zdecydowana większość dostawców mieszkań otworzyłaby swoje drzwi.
Mahmood z Oshawy twierdzi, że po tym ciężkim doświadczeniu 100 razy pomyśli, czy kiedykolwiek ponownie wynająć nieruchomość. W tej chwili planuje zaoszczędzić pieniądze, aby wyremontować lokal, aby móc go sprzedać i zrekompensować część strat.
Na podst. CBC