„Tajny” raport RCMP przewiduje ponurą przyszłość Kanady
„Tajny” raport RCMP przewiduje ponurą przyszłość Kanady
„Tajny” raport Królewskiej Kanadyjskiej Policji Konnej (RCMP) maluje mroczny obraz przyszłości Kanady.
Jakimś cudem „tajny” raport został odtajnionyi choć mocno zredagowany przdostał się do mediów. Przedstawia on niepokojące trendy, na które w Kanadzie należy się przygotować, w tym zmiany klimatyczne, dezinformację, brak zaufania do rządu i globalną recesję.
„Społeczność globalna doświadczyła szeregu kryzysów związanych z pandemią Covid-19, problemami w łańcuchu dostaw i rosyjską inwazją na Ukrainę, co wywołało falę wstrząsów na całym świecie” – czytamy we wstępie raportu – „Sytuacja prawdopodobnie ulegnie dalszemu pogorszeniu w ciągu najbliższych pięciu lat, ponieważ wczesne skutki zmian klimatycznych i globalna recesja zwiększają wagę trwających kryzysów”.
Opublikowany w 2023 roku odtajniony raport cytuje prezydenta Francji Emmanuela Macrona mówiącego o „końcu obfitości” i zauważa, że przyszłe prognozy gospodarcze są „ponure”.
„Nadchodzący okres recesji przyspieszy także spadek poziomu życia, którego doświadczały już młodsze pokolenia w porównaniu z pokoleniami wcześniejszymi” – przewiduje dziewięciostronicowy raport w części zatytułowanej „Powszechna niechęć”.
Dalej stwierdza się, że „jest mało prawdopodobne, aby wielu Kanadyjczyków poniżej 35 roku życia kiedykolwiek było w stanie kupić mieszkanie”.
„Skutki tego spadku poziomu życia pogłębią fakt, że różnica między skrajnymi poziomami zamożności jest obecnie w krajach rozwiniętych większa niż kiedykolwiek w ciągu kilku pokoleń” – dodaje raport.
Raport zawiera także sekcje dotyczące „erozji zaufania”, „paranoicznego populizmu” i „skutków dewastacji klimatycznej”.
„Organy ścigania powinny przewidywać, że te destrukcyjne wzorce pogodowe będą miały wpływ na wszystkie aspekty sprawowania rządów, w tym na uszkodzenia infrastruktury krytycznej, zwiększenie presji na oddanie terytorium Arktyki i nie tylko” – ostrzega raport – „Organy ścigania powinny spodziewać się ciągłej polaryzacji społecznej i politycznej podsycanej kampaniami dezinformacyjnymi i rosnącą nieufnością do wszystkich instytucji demokratycznych”.
Sekcja poświęcona „Arktyce” ostrzega, że północna Kanada doświadczy skutków zmian klimatycznych wcześniej niż reszta kraju.
„Kurczące się polarne czapy lodowe zapewniają dostęp do niewykorzystanych surowców i nowych ścieżek transportu” – wyjaśnia raport – „Ta nowa szansa na zysk powoduje, że kilka krajów rozszerza swoje roszczenia terytorialne na tym obszarze”.
W raporcie zwrócono także uwagę na wyzwania, jakie stwarzają nowe i powstające technologie.
„Dzięki takim mechanizmom, jak media społecznościowe, Internet rzeczy i identyfikatory biometryczne, duże zbiory danych są i będą w coraz większym stopniu dostępne na skalę trudną do oszacowania” – dodają autorzy raportu – „Dostęp do tych danych umożliwi podmiotom prywatnym opracowanie środków umożliwiających wywieranie niepożądanego wpływu na jednostki i populacje na bezprecedensowym poziomie”.
Raport zatytułowany „Trendy pięcioletnie dla całego rządu w Kanadzie” powstał na podstawie informacji zebranych przez RCMP w okresie od czerwca do października 2022 roku. Został uzyskany w wyniku wniosku o dostęp do informacji i dostarczony do CTV News przez Matta Malone’a, adiunkta prawa i badacza tajemnic rządowych na Uniwersytecie Thompson Rivers w Kolumbii Brytyjskiej
W swojej odpowiedzi skierowanej do Malone’a RCMP zacytowała część 15 kanadyjskiej ustawy o dostępie do informacji, które umożliwia instytucjom rządowym zatajanie informacji, co do których „można zasadnie oczekiwać, że będą szkodliwe dla prowadzenia spraw międzynarodowych, obronności Kanady lub jakiegokolwiek państwa sprzymierzonego lub stowarzyszonego z Kanadą, lub wykrywania, zapobiegania lub tłumienia działalności wywrotowej lub wrogiej”.
W oświadczeniu dla CTV News RCMP stwierdziło, że raport został napisany przez zespół ds. strategicznego zarządzania policją federalną w 2023 roku.
„Raport „Whole of Government Five Year Trends (2023)” miał charakter prognostyczny, oparty na przeglądzie artykułów i raportów o otwartym kodzie źródłowym” – oznajmił rzecznik w e-mailu – „Podjęto się zapewnienia kierownikom policji federalnej wglądu w przewidywane zmiany w sytuacji politycznej, gospodarczej, społecznej, technologicznej, środowiskowej i prawnej, pomagając w ochronie Kanady”.
Dokument można przeczytać tutaj.
Na podst. CTV News