Główny lekarz Ontario wzywa do ograniczenia legalnych substancji, ale dekryminalizacji innych
Główny lekarz Ontario wzywa do ograniczenia legalnych substancji, ale dekryminalizacji innych
Główny lekarz w Ontario wzywa prowincję do natychmiastowego wprowadzenia polityki, która ograniczy dostęp do alkoholu, vapów i marihuany, ponieważ liczba osób, które zmarły lub odwiedziły szpital z powodu nadużywania różnych substancji, widocznie wzrosła w ostatnich latach.
Ale dr Kieran Moore, główny lekarz prowincji ds. zdrowia, zaleca również, aby Ontario zdekryminalizowało zwykłe posiadanie nieuregulowanych narkotyków do użytku osobistego i udostępniło bezpieczniejsze dostawy, aby zmniejszyć liczbę osób w prowincji umierających każdego roku z powodu przedawkowania opioidów, któremu według niego można zapobiec.
“Kiedy widzimy zagrożenia, którym można zapobiec, takie jak używanie substancji, które szkodzą zbyt wielu ludziom w zbyt młodym wieku, dewastują rodziny, niszczą społeczności i skracają standardową długość życia, musimy działać” – napisał lekarz w corocznym raporcie opublikowanym w tym tygodniu. “W ostatnich latach jednymi z największych zagrożeń dla stałego wzrostu oczekiwanej długości życia w Ontario były pandemia COVID-19 i możliwe do uniknięcia zgony związane z używaniem narkotyków”.
Badania Moore’a sugerują, że jego “wielostronne” zalecenia mogą pomóc urzędnikom zapobiegać śmiertelnym przedawkowaniom i powstrzymywać ludzi, zwłaszcza młodzież, przed niebezpiecznym i coraz częstszym używaniem wielu legalnych substancji.
Hannah Jensen, rzeczniczka ministra zdrowia Ontario, powiedziała w czwartkowym e-mailu, że rząd docenia “konkretny punkt widzenia” Moore’a przedstawiony w raporcie, ale powiedział, że zalecenia dotyczące ograniczenia legalnych substancji przy jednoczesnej dekryminalizacji twardych narkotyków są niespójne.
Jensen powiedziała, że “ignorują one niezamierzone konsekwencje i znaczące obawy dotyczące bezpieczeństwa publicznego, których doświadczyły inne jurysdykcje, które wdrożyły podobne propozycje”. Przytoczyła przykład Oregonu, który rozważa uchylenie środków dekryminalizacyjnych uchwalonych w 2021 r. po doświadczeniu “niezadowalających audytów i zwiększonych kwestii bezpieczeństwa publicznego”. Ustawodawcy w tym stanie złożyli na początku tego roku projekt ustawy, która skutecznie uchyliłaby środki dekryminalizacyjne po ich uchwaleniu.
Moore powiedział, że ponad 2500 osób umierało w Ontario każdego roku w ciągu ostatnich kilku lat z powodu zanieczyszczonych toksynami dostaw narkotyków. Liczba zgonów związanych z opioidami wśród nastolatków i młodych dorosłych w Ontario potroiła się w latach 2014-2021. Dodał, że badania wykazały, że bezpieczniejsze dostawy narkotyków są rozwiązaniem, które natychmiast zapobiegnie śmierci tysięcy osób w nadchodzących latach.
“System musi najpierw podjąć pilne kroki, aby utrzymać ludzi przy życiu, takie jak tworzenie bezpiecznych przestrzeni, w których ludzie mogą używać nieuregulowanych narkotyków i zapewnianie regulowanych alternatyw farmaceutycznych” – napisał w raporcie. “Dzięki tym działaniom na rzecz redukcji szkód, osoby używające opioidów mogą być w stanie skorzystać z ofert edukacji i leczenia oraz dokonywać wyborów, które pozwolą im ograniczyć lub nawet zaprzestać używania opioidów”.
Zalecił również, by Ontario zdekryminalizowało posiadanie twardych narkotyków na własny użytek. “Dekryminalizacja … pozwala wymiarowi sprawiedliwości i systemom egzekwowania prawa skupić swoje zasoby na powstrzymywaniu organizacji i osób czerpiących zyski z nieuregulowanej sprzedaży narkotyków, a nie na osobach używających substancji, których potrzeby byłyby lepiej zaspokajane w systemie opieki zdrowotnej” – napisał w raporcie. Zauważył, że Ontaryjczycy, zwłaszcza młodzież, byli również częścią “niepokojącego trendu” w ostatnich latach, polegającego na upijaniu się i wapowaniu.
Raport, powołując się na niedawno opublikowane dane z Canadian Institute for Health Information, wykazał, że 33 procent dorosłych stwierdziło, że używało konopi indyjskich w 2020 roku, co stanowi ośmioprocentowy wzrost w porównaniu z 2019 rokiem. A kiedy w 2022 r. opublikowano ankietę dotyczącą konopi indyjskich, Health Canada poinformowała, że liczba mieszkańców Ontario, którzy zmarli z powodu zatrucia alkoholem, wzrosła o 16 procent w latach 2018-2021.
“Zaobserwowaliśmy również niepokojące zmiany we wzorcach używania substancji i szkodach w szerszym zakresie, w tym wyższe wskaźniki waporyzacji wśród osób niepalących, zwiększoną liczbę niezamierzonych zatruć u dzieci spowodowanych spożyciem konopi indyjskich oraz utrzymujące się wysokie obciążenie hospitalizacjami i nowotworami spowodowanymi przez alkohol” – powiedział Moore w raporcie.
Dlatego też należy podjąć wysiłki w celu “zmiany norm społecznych poprzez uświadomienie Ontaryjczykom nowych dowodów na szkodliwość alkoholu”.
W raporcie zasugerował na przykład, że można wprowadzić więcej ograniczeń dotyczących sposobu sprzedaży legalnych substancji, aby edukować ludzi na temat szkód związanych z ich używaniem. “Prowincja zakazuje reklamowania alkoholu nieletnim w tradycyjnych mediach, takich jak telewizja, radio czy prasa, ale ani rząd federalny, ani rząd prowincji nie ograniczają reklam na platformach mediów społecznościowych, z których młodzież czerpie większość informacji” – powiedział Moore.
Zalecił także, by Ontario “zbadało wartość podniesienia minimalnego wieku spożywania alkoholu z 19 do 21 lat” i “współpracowało z rządem federalnym w celu wprowadzenia wymogu, by wszystkie produkty alkoholowe posiadały etykiety ostrzegawcze i oznakowanie opisujące ryzyko i szkody związane z piciem alkoholu”.
Powiedział, że powszechnie wiadomo, że Ontaryjczycy będą nadal używać legalnych substancji. “Wyzwanie polega na tym, aby pomóc ludziom zrozumieć ryzyko i ograniczyć lub zaprzestać ich używania” – powiedział, dodając, że ograniczenie liczby zgonów i wizyt w szpitalu z powodu legalnych substancji może zaoszczędzić prowincji miliardy dolarów.
“W 2020 r. szkody związane z używaniem substancji psychoaktywnych kosztowały Ontario około 18 miliardów dolarów – lub 1 234 dolarów na osobę – w kosztach opieki zdrowotnej, społecznej i prawnej / policyjnej” – czytamy w raporcie.
Moore argumentował, że jego zalecenia muszą być wdrażane ze zrozumieniem, że obciążenia społeczne, takie jak kryzys cenowy, skłaniają coraz więcej Kanadyjczyków do używania substancji. Dlatego też stwierdził, że Ontario musi wdrożyć swoje zalecenia, współpracując ze wszystkimi szczeblami rządu przy opracowywaniu przystępnych cenowo polityk mieszkaniowych, programów dla rodzin, które zmniejszają ryzyko niekorzystnych doświadczeń z dzieciństwa i przemocy domowej, a także inicjatyw mających na celu poprawę sytuacji społecznej.
“Niniejszy raport wzywa do podejścia obejmującego całe społeczeństwo w celu poprawy zdrowia i zmniejszenia szkód związanych z używaniem substancji: takiego, które uznaje złożoność ludzkich doświadczeń z substancjami, czynniki, które napędzają używanie substancji, oraz środowisko polityczne, w którym polityka zdrowia publicznego może być sprzeczna z polityką gospodarczą oraz z postawami i perspektywami publicznymi” – napisał.