Kanadyjczycy nie wierzą w możliwość odzyskania skradzionego samochodu
Kanadyjczycy nie wierzą w możliwość odzyskania skradzionego samochodu
Nowa ankieta przeprowadzona przez Nanos Research na zlecenie CTV News wykazała, że większość Kanadyjczyków wątpi, by policja była w stanie odzyskać skradzione samochody.
W ankiecie przeprowadzonej na początku tego tygodnia wśród nieco ponad 1000 dorosłych osób w całym kraju poproszono respondentów o ocenę ich zaufania do reakcji organów ścigania na kradzież samochodu, który stał się narastającym od lat problemem w całym kraju.
Wśród ankietowanych 38 procent stwierdziło, że nie ma zaufania do wysiłków policji w zakresie odzyskiwania danych, a kolejne 30 procent stwierdziło, że nie ma do nich zaufania. Tylko cztery procent pytanych wyraziło więcej niż pewne przekonanie, że policji uda się znaleźć skradzione pojazdy.
Respondentów zapytano także o to, jak wysiłki te zmieniały się na przestrzeni czasu, szczególnie w ciągu ostatniej dekady.
Największa część ankietowanych miała negatywne odczucia – nieco ponad 40 procent stwierdziło, że policja radzi sobie w pewnym stopniu lub zdecydowanie, że policja wykonuje gorszą pracę niż 10 lat wcześniej. Kolejne 26 procent stwierdziło, że ich zdaniem sytuacja wygląda mniej więcej tak samo, ale tylko około 15 procent stwierdziło, że wysiłki w zakresie odzyskiwania utraconych pojazdów poprawiły się od 2014 roku, 17 procent stwierdziło, że nie ma pewności.
Odpowiedzi różniły się w zależności od grupy demograficznej i regionu Kanady.
Jeśli chodzi o obecne perspektywy dotyczące zaginięć i odzyskiwania samochodów, respondenci z prowincji preryjnych i Kolumbii Brytyjskiej, a także kobiety i starsi Kanadyjczycy częściej wyrażali wiarę w możliwości organów ścigania.
Kobiety i starsi Kanadyjczycy również częściej zgłaszali, że ich zdaniem policja lepiej radzi sobie z odnajdywaniem zaginionych samochodów niż 10 lat wcześniej. Jednak pod względem geograficznym te pozytywne nastroje były częstsze w Ontario i Quebecu w porównaniu z prowincjami atlantyckimi i zachodnimi.
Kradzież samochodu „kryzysem”
W ostatnich latach w całym kraju odnotowano wzrost liczby zaginionych lub skradzionych samochodów, a w raporcie organizacji non-profit Équité z 2023 roku wskazano Kanadę jako „kraj źródłowy” siatek przestępczości zorganizowanej w obliczu „krajowego kryzysu związanego z kradzieżą samochodów”.
Według badań tej organizacji liczba zgłoszonych kradzieży samochodów w Toronto wzrosła w pierwszej połowie 2023 r. o około 34% rok do roku. W Fredericton liczba kradzieży samochodów wzrosła o około 22 i 12%. i Montrealu w tamtym czasie.
„Zajęcie się tym narastającym problemem to ważny krok w zapewnieniu Kanadyjczykom bezpieczeństwa i powstrzymaniu napływu funduszy do przestępczości zorganizowanej” – czytamy w raporcie Équité – „Marże zysku są wysokie, a ryzyko i konsekwencje dla przestępców niewielkie”.
W tym roku urzędnicy na wszystkich trzech szczeblach władzy ogłosili wysiłki mające na celu zwalczenie tego problemu, w tym ogłoszenie w lutym przez federalnych Liberałów kwoty 28 milionów dolarów na pomoc Kanadyjskiej Agencji Służb Granicznych (CBSA) w walce z eksportem skradzionych pojazdów. Sprawą zajęli się w tym samym miesiącu prowincyjni premierzy podczas szczytu przywódców.
Niedawno rząd federalny zdecydował się na przeznaczenie 15 milionów dolarów na walkę z kradzieżami dla organów ścigania na szczeblu prowincji, terytoriów i gminnym, a także Interpolowi i innym partnerom.
Istnieją również pewne oznaki poprawy: wstępne dane policji w Toronto wykazały spadek liczby kradzieży samochodów w styczniu, a w kwietniu w ramach wspólnej operacji CBSA i innych służb policyjnych pod nazwą „Project Vector” odzyskano 598 pojazdów o wartości dziesiątek milionów dolarów.
Metodologia
Badanie zostało przeprowadzone przez Nanos Research telefonicznie i online w dniach od 31 marca do 1 kwietnia 2024 roku na losowej próbie 1069 dorosłych mieszkańców Kanady. Margines błędu w tym badaniu wynosi plus minus trzy punkty procentowe. Procenty mogą nie sumować się do 100 ze względu na zaokrąglenia. Wyniki badania ważone w celu odzwierciedlenia proporcji populacji; mogą obowiązywać inne względy dotyczące danych.
Na podst. CTV News