Okazja, która zdarza się raz w życiu
Okazja, która zdarza się raz w życiu
Profesor astronomii twierdzi, że nadchodzące duże zaćmienie Słońca jest „wydarzeniem jednorazowym w życiu”, ponieważ ostatni raz miało takie zjawisko można było obserwować w rejonie Toronto w 1925 roku, a następne nastąpi w roku 2144.
– Taka okazja obserwacji dużego zaćmienia zdarza się raz w życiu – powiedział Robert Cockcroft, profesor astronomii i fizyki na Uniwersytecie McMaster – To sytuacja, w której Księżyc i Słońce są idealnie ustawione i to tylko zbieg okoliczności, że pojawiają się one po tej samej stronie nieba.
– Słońce jest około 400 razy większe od Księżyca, ale znajduje się również 400 razy dalej od Ziemi, więc wydają się tej samej wielkości, co pozwala Księżycowi okresowo zakrywać Słońce.
Cockcroft wskazał, że całkowite zaćmienie samo w sobie nie jest zjawiskiem szczególnie rzadkim. W rzeczywistości zdarza się to mniej więcej raz na 18 miesięcy w różnych częściach świata.
– Jeśli chcesz pojechać na zaćmienie, nie jest to wcale takie rzadkie wydarzenie. Można je widywać co rok lub dwa lata – powiedział – Ale to, że zaćmienie do ciebie przychodzi, sprawia, że jest ono rzadkie. Właśnie dlatego jest to coś, co zdarza się raz w życiu – stwierdził.
W Ontario całkowite zaćmienie miało miejsce w 1979 roku, ale można je było zobaczyć tylko w północnych częściach prowincji. Paul Delaney, astronom i profesor na Uniwersytecie York, pojechał zobaczyć zaćmienie do Brandon w Manitobie, gdzie również było widoczne.
– Widziałem trzy całkowite zaćmienia słońca i to było moje drugie – powiedział – Było zdecydowanie najzimniej. Był luty i na dachu Uniwersytetu Brandon było chłodno, ale niebo było czyste. Na podstawie moich obserwacji Słońca tego dnia powstała moja praca magisterska.
W 1925 roku, kiedy w rejonie Toronto miało miejsce ostatnie całkowite zaćmienie słońca, historyczne kroniki pokazują, że „zaskakująco” duże zaangażowanie społeczne nastąpiło dzięki działającemu wówczas Królewskiemu Towarzystwu Astronomicznemu i uniwersytetowi w Toronto.
– Na początku stulecia zainteresowanie zaćmieniami słońca było duże, mimo że nie mieliśmy mediów społecznościowych – powiedział Delaney.
Eksperci szacują, że w poniedziałek zaćmienie nastąpi około godziny 14:00. Całe zdarzenie będzie trwało około dwóch i pół godziny.
„To, co najbardziej ekscytuje wszystkich, to 90 sekund w środku o 15:18, kiedy Księżyc zakryje całość Słońca – powiedział Cockcroft – Cała ta ekscytacja i praca to dla tych 90 sekund.
Całkowite zasłonięcie Słońca przez Księżyc spowoduje ciemność na krótki okres czasu.
W zależności od warunków i przejrzystości nieba w momencie zaćmienia pierwszą rzeczą, którą można zauważyć podczas całkowitego zaćmienia, jest korona słoneczna, czyli biała mgła wokół Słońca.
Delaney powiedział, że stara się zachować nadzieję co do pogody i nieba w poniedziałek, a przez ostatni tydzień co godzinę monitoruje prognozę pogody.
– Gdyby nastąpiły burze śnieżne, które miały miejsce w zeszłym tygodniu w Toronto, gdyby prognozowano je na poniedziałek, byłbym bardzo rozczarowany – powiedział – W tej chwili prognoza jest niepewna, dlatego jestem spokojnym optymistą.
– Jednak trzeba to traktować z przymrużeniem oka. Zawsze, gdy gonisz zaćmienia, słoneczne lub księżycowe. Trzeba być przygotowanym na niepowodzenia spowodowane pogodą – dodał.
Na podst. CTV News