Jakakolwiek modlitwa surowo zabroniona
Jakakolwiek modlitwa surowo zabroniona
Stowarzyszenie BC Humanist Association zagroziło podjęciem kroków prawnych przeciwko miastu Vancouver za zezwolenie na modlitwy podczas posiedzeń miejskich radnych.
Według BCHA Vancouver było jedną z siedmiu gmin w Kolumbii Brytyjskiej, które uwzględniły „treści modlitewne lub religijne” na inauguracyjnych posiedzeniach rady, które odbyły się po wyborach w 2022 roku.
Sąd Najwyższy Kanady w jednomyślnej decyzji z 2015 r. uznał otwieranie posiedzeń rady modlitwą za niezgodne z konstytucją – nazywając tę praktykę „naruszeniem obowiązku neutralności państwa”, a od roku 2020 BCHA kontroluje przestrzeganie tego wyroku.
„Włączając modlitwy do inauguracyjnego spotkania w 2022 roku Vancouver wysłało jasny sygnał, który wyniósł niektóre religie nad inne, a religię nad niereligijność” – stwierdził w oświadczeniu dr Teale Phelps Bondaroff, koordynator badań w BCHA.
Stowarzyszenie poprosiło pracowników Vancouver o zobowiązanie się do zaprzestania zezwalania na modlitwy w posiedzeniach rady, ale powiedziano mu, że o planach ceremonii inauguracyjnych decyduje nowy burmistrz.
W piśmie zarządcy miasta z 8 stycznia, udostępnionym przez BCHA, czytamy: „Po następnych wyborach samorządowych w 2026 roku skierujemy tę sprawę do rozpatrzenia przez burmistrza-elekta”.
W piśmie opisano również modlitwy usłyszane w 2022 roku jako „bezwyznaniowe”, ponieważ obejmowało pięciu przedstawicieli religii. Zauważono, że zwykłe posiedzenia rady nie obejmują „żadnego rodzaju modlitw”.
Mimo to BCHA ostrzegło w komunikacie prasowym, że w przypadku braku „publicznego zobowiązania” do zaprzestania w ogóle modlitw, stowarzyszenie „przygotowuje się do wszczęcia postępowania sądowego” przeciwko miastu.
Zapytany o zagrożenie prawne rzecznik miasta wydał oświadczenie, w którym stwierdził, że Vancouver „rozważa poruszone kwestie” i odpowie stowarzyszeniu „we właściwym czasie”. Burmistrz Ken Sim nie odpowiedział na prośbę o komentarz.
Według BCHA przed spotkaniem w 2022 roku ostatni raz modlitwy podczas inauguracyjnego posiedzenia rady Vancouver miały miejsce podczas zaprzysiężenia Sama Sullivana na burmistrza w roku 2006.
Na początku tego miesiąca stowarzyszenie ogłosiło podobne plany postawienia przed sądem Parksville, społeczności liczącej około 12 tysięcy osób położonej na północ od Nanaimo, za naruszenie neutralności religijnej poprzez włączenie modlitwy chrześcijańskiej na ostatnim inauguracyjnym posiedzeniu rady.
– Poproszono mnie o modlitwę o błogosławieństwo, więc to właśnie zamierzam zrobić – powiedział podczas inauguracji Andrew Gulevich z Kościoła Baptystów w Parksville Fellowship – Zapraszam do wspólnej modlitwy do naszego Boga.
BCHA stwierdziła, że od inauguracji trzykrotnie zwracała się do urzędników Parksville o „przestrzeganie prawa” w zakresie neutralności religijnej, ale nie otrzymała formalnej odpowiedzi.
Burmistrz Parksville Doug O’Brien nie odpowiedział na prośbę o komentarz w sprawie zagrożenia prawnego. Rzecznik miasta również odmówił komentarza, informując, że sprawa jest w gestii prawników Parksville.
Na podst. CTV News