Ukraina i USA pracują nad ważną umową
Ukraina i USA pracują nad ważną umową
– Już wkrótce Ukraina i Stany Zjednoczone podpiszą wieloletnie, dwustronne porozumienie w sprawach bezpieczeństwa – ogłosił Wołodymyr Zełenski. To kolejny po przyznaniu pakietu pomocowego ruch Amerykanów, który wzmocni pozycję Kijowa. – Chodzi o wsparcie militarne, finansowe, polityczne, a także wspólną produkcję zbrojeniową – wyjaśniał ukraiński prezydent.
W niedzielnym wystąpieniu prezydent Wołodymyr Zełenski przekazał Ukraińcom, że Kijów i Waszyngton szykują się do podpisania umowy o gwarancjach bezpieczeństwa.
Jak stwierdził, prace są zaawansowane, a oba kraje pracują „już nad konkretnym tekstem” porozumienia.
Umowa o gwarancjach bezpieczeństwa
– Pracujemy nad ustaleniem konkretnych poziomów wsparcia na ten rok oraz na następne dziesięć lat – mówił Zełenski. – Chodzi o wsparcie militarne, finansowe, polityczne, a także wspólną produkcję zbrojeniową – doprecyzował ukraiński prezydent.
Umowa ma być „naprawdę wzorcowa i odzwierciedlać siłę amerykańskiego przywództwa”. Zełenski przekazał podziękowania obu pracującym nad treścią porozumienia zespołom za postępy w pracy.
– Współdziałamy z partnerami na wszystkich szczeblach, by osiągnąć dokładnie taki poziom skuteczności pomocy, jaki jest potrzebny nie tylko do utrzymania naszych pozycji, ale także do zakłócenia rosyjskich planów wojennych – zapewnił prezydent w skierowanym do rodaków przemówieniu.
Stany Zjednoczone nie są pierwszym państwem, z którym Kijów podpisuje dwustronną umowę o gwarancjach bezpieczeństwa. W ostatnich miesiącach taki pakt z Ukrainą zawarło dziewięć europejskich krajów, m.in. Francja, Niemcy i Wielka Brytania. Na początku kwietnia szef MSZ Radosław Sikorski przekazał, że trwają też zaawansowane prace nad polsko-ukraińską umową, nie podał jednak konkretnego terminu.
„Wciąż czekamy na obiecane dostawy”
Ukraińska armia w ostatnich tygodniach mierzy się z coraz intensywniejszymi atakami ze strony Rosji i problemem z mobilizacją nowych żołnierzy. Moskwa stara się maksymalnie wykorzystać okres, w którym Ukraina nie dysponuje jeszcze obiecanymi przez międzynarodowych partnerów środkami finansowymi i uzbrojeniem.
23 kwietnia amerykański Kongres po kilku miesiącach zwłoki zatwierdził pakiet pomocowy przyznający Ukrainie 61 mld dolarów wsparcia. Opóźnione są również dostawy broni, które miały dostarczyć na front kraje europejskie.
– Wciąż czekamy na obiecane Ukrainie dostawy. Oczekujemy dokładnie takiej ilości i wagi dostaw, które mogą zmienić sytuację na polu bitwy w interesie Ukrainy. I ważne jest, by każda z naszych umów była realizowana. Wszystko, co da praktyczne rezultaty na polu bitwy i wesprze siłę moralną wszystkich, którzy są na pierwszej linii frontu – podkreślił w niedzielę Zełenski.
Ukraińska głowa państwa wielokrotnie apelowała o dostarczenie kolejnych systemów obrony powietrznej, szczególnie rakiet Patriot. Zełenski oznajmił, że w rozmowie z liderem mniejszości w Izbie Reprezentantów USA, Hakeemem Jeffriesem, podziękował Kongresowi za przyjęcie pakietu pomocowego.