Rada UE przyjęła pakt migracyjny
Rada UE przyjęła pakt migracyjny
Rada Unii Europejskiej przyjęła pakt migracyjny. Przeciwko zagłosowały tylko dwa państwa.
Pakt migracyjny negocjowano od momentu, w którym rząd Niemiec spowodował kryzys imigracyjny. Jego głównym celem było odciążenie państw, do których przybywa najwięcej uchodźców.
Najbardziej kontrowersyjnym elementem paktu migracyjnego jest mechanizm „solidarności”. W jego ramach państwa, do których nie dociera wielu imigrantów, będą musiały przyjmować ich od państw, które mają problem z nadmierną imigracją. Będą mogły odmówić ich przyjęcia, ale wtedy będą musiały zapłacić za każdego nieprzyjętego imigranta. Unia będzie mogła jednak wstrzymać tę możliwość lub zwiększyć ilość relokowanych imigrantów w razie sytuacji kryzysowej. Zgodnie z zapisami paktu Polska będzie musiała przyjąć 2 tysiące nielegalnych imigrantów lub zapłacić 40 mln euro. Mechanizm ten ma zacząć obowiązywać od 2026 roku.
Pakt migracyjny został jakiś czas temu przyjęty przez Parlament Europejski. Teraz przyjęła go Rada Unii Europejskiej. Tylko dwa państwa, Polska i Węgry, zagłosowały przeciwko. Za było dwadzieścia państw. Czechy, Słowacja i Austria wstrzymały się od głosu, a Irlandia i Dania nie wzięły w nim udziału.